שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "דרושה חברה לסוף העולם": אפוקליפסה, עכשיו!

  הרעיון של "דרושה חברה לסוף העולם" נשמע מבטיח: קומדיה רומנטית רגע לפני האפוקליפסה. אבל עם סטיב קארל בתור עוד נעבעך גנרי וקירה נייטלי ששוב מוכיחה שהיא השחקנית הגרועה על פני תבל, שמוליק דובדבני רק חיכה שסוף העולם כבר יגיע

  החיבור בין קומדיה רומנטית וסוף העולם נשמע מופרך ומבריק כאחד. סרטים אפוקליפטיים דוגמת "מלנכוליה" או "2012" נוטים על פי רוב להיות מהורהרים או ספקטקולריים. מה חבל, על כן, ש"דרושה חברה לסוף העולם" ("Seeking a Friend for The End of the World") אינו מצליח לממש את ההבטחה הגלומה בו.

   

  ביקורות סרטים  אחרונות בערוץ הקולנוע של ynet:

   

  וההתחלה אכן מבטיחה. הסרט נפתח כאשר סוכן ביטוח ניו יורקי בשם דודג' (סטיב קארל) ואשתו יושבים במכוניתם ומאזינים בפנים חתומות לשידור רדיופוני המבשר על אסטרואיד שאו-טו-טו עומד לפגוע בכדור הארץ, חרף הניסיונות להסיטו ממסלולו, ולהביא לקץ האנושות. מיד עם תום השידור, נסה אשתו של דודג' (ננסי קארל, רעייתו במציאות) מהמכונית ומותירה אותו לבדו.

   

  השלווה הסטואית שבה דודג' מקבל את הידיעה ומתנהל בהמשך, בעיקר כאשר אנשים מסביבו קופצים אל מותם וכנופיות משתוללות ברחובות, מעניקה לסיטואציה מידה של אקסצנטריות חביבה, שהולכת ודועכת ככל שהסרט מתקדם.

   

  ברגע זה של אובדן, אישי וקוסמי, פוגש דודג' בפני (קירה נייטלי), שכנתו הבוהמיינית שברשותה אוסף תקליטי וינטג', ויש בה משהו שמזכיר את הדמות התימהונית שגילמה קייט ווינסלט ב"שמש נצחית בראש צלול". הקשר ביניהם נוצר כאשר פני נפרדת מהחבר שלה (אדם ברודי), ודודג' רואה אותה מתייפחת על מדרגות החירום מחוץ לחלון דירתו.

   

  השניים מחליטים לנצל את סוף העולם על מנת לממש חלום אחד אחרון. דודג' רוצה לצאת למסע בעקבות האקסית המיתולוגית שלו מימים עברו, ואילו פני מבקשת לראות את הוריה באנגליה - משימה בלתי אפשרית לכאורה, נוכח העובדה שנמלי התעופה אינם פועלים עוד.

   

  "דרושה חברה לסוף העולם". איפה הכימיה? ()
  "דרושה חברה לסוף העולם". איפה הכימיה?

   

  אלא שמרגע זה ואילך הסרט מאבד כיוון לחלוטין, אולי מפני שהמסע שאליו יוצאים השניים לא באמת מוביל לשום מקום. הבמאית-תסריטאית לורן סקפריה ("הלילה של ניק ונורה"), שזוהי לה עבודת הבימוי הראשונה, הופכת את המסע הזה, שהוא לב לבו של הסרט, לקלישאה אחת מייגעת ומתמשכת שבמהלכה מתרחש כל מה שצפוי שיקרה, סוף העולם או בלעדיו.

   

  הסוף והפתיחה אחלה, רק כל מה שבאמצע מיותר לחלוטין

  זהו גם החלק שבו "דרושה חברה" מזיע מרוב מאמץ לשלב אקסצנטריות ומלנכוליה. כך למשל, כשדודג' ופני תופסים טרמפ עם נהג משאית ששכר רוצח על מנת שיחסל אותו (אפיזודה שמזכירה, שלא בטובתה, את אחד מסרטיו של אקי קאוריסמקי); או מזנון דרכים העונה לשם "Friendsy's", שבו כולם חברים של כולם, רגע לפני האפוקליפסה.

   

  ומה שחמור עוד יותר - הכימיה בין קארל ונייטלי פשוט לא קיימת. קארל ממחזר פה עוד אחת מהדמויות הנעבעכיות שלו, כזו שאפילו סוף העולם לא מצליח להוציאה מאיפוק יתר, ואילו נייטלי מוכיחה פעם נוספת שהיא, ככל הנראה, השחקנית הגרועה ביותר על פני כדור הארץ.

   

  סטיב קארל וקירה נייטלי. סוף הסרט, סוף עולם - מה שבא ברוך הבא ()
  סטיב קארל וקירה נייטלי. סוף הסרט, סוף עולם - מה שבא ברוך הבא

   

  מסעם המשותף מתבסס על רעיון מקורי: ככל שהקשר מתפתח, הזמן אוזל. אבל בפועל, זה פשוט לא עובד. חוסר הכימיה בין השניים לא מצליח לגרום לנו להתעניין בחייהם, או לרצות שמשהו קסום יקרה ביניהם בימים הספורים שנותרו לאנושות ולהם. התוצאה היא שסוף העולם מעולם לא התקבל באדישות שכזו על ידי צופה סרטים.

   

  "דרושה חברה" נשמע ודאי נהדר בשלב הפיצ'ינג, אך נראה כי לסקפריה פשוט לא היה מושג מה לעשות איתו. סרטים מסוגו - בזיכרון עולה "הלילה האחרון" (1998), שמביא את סיפורם של שני זרים שנפגשים בשעות שלפני סוף העולם - אמורים להלך בעדינות בין מלנכוליה דקה והומור; בין התבססותה של מערכת יחסים רומנטית לבין ההכרה שזו נידונה לאבדון, כמו בעצם האנושות כולה.

   

  אך התוצאה היא סרט שאינו מרגש באותה מידה שהוא לא מצחיק. הסיטואציה הקיצונית שבמרכזו - ולא, אל תצפו לגיבור על שיציל את המצב ברגע האחרון -

  אינה מתפתחת, והתחושה היחידה שמלווה את הצופה היא שעמום הולך וגובר. מעולם לא חיכיתי שסוף העולם יגיע כבר כמו במהלך הצפייה בסרט הזה.

   

  לקראת סופו של הסרט אתה תוהה כיצד, אכן, יסתיים. ולזכותה של סקפריה ייאמר (כמובן, מבלי לחשוף), שהיא חותמת את סרטה בסצינה יפהפייה. חבל, על כן, שכל מה שבא בין סצינת הפתיחה המצוינת לזו שבסיום פשוט לא עובד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קירה נייטלי ב"דרושה חברה בסוף העולם". השחקנית הגרועה בעולם?
  לאתר ההטבות
  מומלצים