שתף קטע נבחר

צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24, חיים צח

הספירה לאחור: מה יקרה עם הגיוס ב-1 באוגוסט?

אחרי שקדימה פרשה מהממשלה בעקבות הכישלון במגעים בנוגע לגיבוש חלופה לחוק טל, עומדות בפני הממשלה חלופות נוספות עד שיפוג החוק ב-1 באוגוסט. מה יעדיף נתניהו, פתרון זמני או שיתוף פעולה עם חברי כנסת "מורדים" מקדימה?

אחרי שקדימה פרשה מהממשלה בעקבות המבוי הסתום בניסיון לגבש חלופה לחוק טל, עומדות בפני מקבלי ההחלטות כמה אפשרויות להתמודדות עם פקיעת תוקפו של חוק גיוס תלמידי הישיבות באחד באוגוסט. מכיוון שאף אחד לא מעוניין שחוק הגיוס יחול על כל החרדים החל מעוד שבועיים, יש כמה תרחישים אפשריים לפתרון הסוגיה שגרמה לשסע עמוק בקואליציה.

 

עוד כתבות על הטלטלה בממשלה:

עשו עליהם סיבוב בממשלה: המנצחים והמפסידים

לפיד: נתניהו נכנע לחרדים, צריך בחירות עכשיו

הפראיירים לליברמן: עכשיו תורך לפרוש

מגיוס בנות עד גיוס חרדים: היסטוריה של פרישות 

 

התרחיש הסביר - המדינה תפנה לבג"ץ כדי לבקש ארכה לצורך גיבוש חלופה לחוק טל. גורמים בקואליציה הכחישו בעבר כי יש כוונה כזאת, אך לא שללו שמדובר באופציה שלבסוף תצא לפועל, בהיעדר ברירה אחרת. במקרה כזה, שר הביטחון יקבע תקנות זמניות המכונות "הוראות מעבר", מה שיאריך בפועל את המצב הקיים. בית המשפט צפוי לאשר את התקנות.

 

"בית משפט לא יכול לכפות על הכנסת לחוקק חוק אם אין רוב", אומרים גורמים משפטיים, "ראש הממשלה יכול לבוא באחד באוגוסט ולהכריז: 'רבותיי, ניסיתי. אין רוב'. ואז למעשה כמו חוקים רבים אחרים, יהיה חוק שמבחינה פרקטית לא ניתן יהיה לאכוף אותו". 

 

פתרון זמני - אופציה נוספת שיכול ראש הממשלה בנימין נתניהו לנקוט היא גיבוש חלופה לחוק הגיוס כ"הוראת שעה". משמעות הדבר היא חקיקה המוגבלת מראש בזמן עד התארגנות וגיבוש הסכמות סביב חוק קבוע. גם זאת אפשרות שהועלתה באחרונה כסבירה לאור הנסיבות. הסבירות למהלך זה היא בינונית, שכן הוא מורכב יותר ודורש הסכמה על הנוסח והצבעה במליאה תוך זמן קצוב.

 

התרגיל הפוליטי - לראש הממשלה יש אופציה נוספת, שגם עליה דובר לאחרונה במערכת הפוליטית: באמצעות חברי כנסת "מורדים" מקדימה, שהביעו נכונות להישאר בקואליציה, יצליח נתניהו בכל זאת להשיג רוב דחוק לחלופה שלו לחוק טל. ההערכה היא כי הסבירות לתרחיש זה נמוכה.

 

המוצא האחרון - האפשרות האחרונה, גם היא בסבירות נמוכה, היא שאף לא אחד מהתרחישים הנ"ל יתממש ואז חוק הגיוס יחזור למתכונתו המקורית מ-1949 - והוא יחול על כולם, כולל על חרדים. אפשרות זו, כך נראה, תגרום לכאב ראש גדול לצבא, שם חוששים מאנדרלמוסיה מפני שבבת אחת עשרות אלפי חרדים יוגדרו עריקים ולא תהיה יכולת ממשית לאכוף את החוק.

 

גורמים במערכת הפוליטית לא שללו שהמערכת הפוליטית תמשיך את התהליך שהחלה רק לפני שבועיים - הליכה לבחירות, אם אף לא אחת מהאופציות הללו תתממש.

 

כך או כך, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי בכוונתו להעלות כבר מחר את חוק "שירות לכול" שגיבשה סיעתו, לפיו יוחל גיוס חובה מגיל 18 על כולם, כולל ערבים.

 

יבקש ארכה מבג"ץ או יצליח לגייס רוב בכנסת? נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יבקש ארכה מבג"ץ או יצליח לגייס רוב בכנסת? נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מלשכתו של שר הביטחון אהוד ברק נמסר הערב: "בעקבות האי-הגעה להסדר

חלופי לחוק טל, שב המצב לקדמותו טרם חקיקת חוק טל, ויחול חוק שירות ביטחון (נוסח משולב) תשמ"ו-1986, המסדיר את הוראות הגיוס לצה"ל. גיוס אוגוסט לחרדים יבוצע תוך הרחבת היקף הגיוס, על בסיס עבודת המטה וההכנות לגיוס שנערכו בשנה האחרונה בצה"ל, בהתאם ליעדים שקבעה הממשלה".

 

"במהלך שלושת החודשים הקרובים", נמסר מלשכת ברק, "תגובש במשרד הביטחון הצעת חקיקה להוראת שעה שתוגש לממשלה ואחר כך לכנסת. הוראת שעה זו תהיה על-פי הנחיית בג"ץ, צורכי צה"ל והדרישה המוצדקת לשוויון בנטל, ותהיה בתוקף עד חקיקה קבועה שתיתן מענה מלא לסוגיה. שר הביטחון ברק הנחה את צה"ל לבחון אפשרות להרחיב את מסלולי הגיוס הקיימים לחרדים ולבחון מסלולים נוספים לגיוסם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיוס בכוח לחרדים באוגוסט? לא סביר
צילום: גיל יוחנן
ישראל ביתנו תעלה חוק משלה. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים