שתף קטע נבחר

אחרי דרמה לילית: הרב שטיינמן הוכתר ביתד נאמן

מנכ"ל העיתון פוטר לקראת חצות, מאבטחים ממחנה העורך המודח נשלחו לסלק את מתנגדיו, המשטרה הגיעה ואיש לא ידע אם "יתד נאמן" בכלל ייצא לאור. בסוף זה היה "נוק-אאוט" של השלטון החדש, שהכתיר את "גדול הדור"

מי שפתח הבוקר (יום ג') את "יתד נאמן", ביטאון הציבור החרדי-ליטאי, היה עד להיסטוריה מגזרית. בפעם הראשונה זכה הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן לתואר "מרן", ואף הוכתר באופן כמעט-רשמי ל"מנהיג הדור". הדרמה הזו זכתה למשנה תוקף, שכן בדיוק בשעות חלוקת העיתון נודע שבבית החולים שערי-צדק הידרדר משמעותית מצבו הבריאותי של הרב יוסף שלום אלישיב - והוא מוגדר "קריטי". כל מילה מיותרת.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

להוצאת הגיליון המשמעותי כל-כך קדמה דרמה אדירה שנמשכה עד שעות הלילה המאוחרות. בשבועיים האחרונים, מאז שהשתלטו אנשי הרב שטיינמן על "יתד נאמן", נדמה היה שההפיכה היא עובדה מוגמרת.

 

ואולם, ההנהלה הישנה, המזוהה עם המחנה היריב, של הרב שמואל אויערבך, לא מיהרה להיכנע. עד כה התנהל המאבק בעיקר בזירה המשפטית, מאחורי הקלעים, ומבלי שיהיה לכך ביטוי מעל דפי העיתון - אך אתמול נשברו כל השיאים.

 

הקרב על המכתב

מהדורת יום ג' של "יתד נאמן" היא בעלת פוטנציאל גבוה במיוחד בציבור החרדי, שכן 135 אלף עותקים ממנה מופצים בחינם בכל ריכוזי המגזר. בשל כך, מושקעים ביום זה משאבים רבים יותר מאשר בשאר ימות השבוע – בתוכן, בשיווק ובפרסום. בחצר הרב שטיינמן ביקשו לנצל את ההזדמנות להשארת חותם משמעותי בדבר ה"כיבוש" גם בעיתון עצמו, ובכך להשלים את המהלך.

 

דוד סגל, מאנשי הרב אויערבך, מחוץ למערכת    (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת) (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)
דוד סגל, מאנשי הרב אויערבך, מחוץ למערכת (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)

 

אתמול בצהריים התברר כי בגיליון של היום צפוי להתפרסם "גילוי דעת" בכתב ידו ובחתימתו של הרב חיים קנייבסקי, שלפיו מחותנו הרב שטיינמן הוא-הוא מנהיג הדור - ולכן על הביטאון הליטאי לקבל את מרותו. נוכח זאת, ההנהלה הישנה עשתה כל שביכולתה בניסיון לסכל את הפרסום.

 

בדו-קרב שהתנהל עד השעות הקטנות של הלילה, הכל היה כשר: מאבטחים מכל צד ניסו למנוע מאנשי המחנה היריב את הכניסה למערכת - כשגם התערבות המשטרה לא הועילה; המנכ"ל יעקב לבין, שהצהיר על "ישור קו" עם השלטון החדש אך בפועל חתר תחתיו – פוטר לאלתר; שליחי הרב אויערבך התחננו לרב קנייבסקי שימשוך את מכתבו "מעורר המחלוקת" וההנהלה הישנה הורתה לבית הדפוס לגנוז את הגיליון.

 

תכונה לילית ביתד נאמן  (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת) (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)
תכונה לילית ביתד נאמן (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)

 

זמן ההדפסה הקבוע הגיע, והדרמה הלילית הפכה למורטת עצבים יותר ויותר: האם השלטון החדש יצליח להוציא לאור את העיתון כמתוכנן? או שמא "יתד נאמן" יופץ בגרסה שונה, בהתערבות מובילי הקו הישן? ואולי "גיליון יום ג'" לא יופץ כלל – וזו תהיה ה"היסטוריה" של היום?

 

ניצחון חד-משמעי

לאחר שעת סגירת הגיליון לא היה איש שהסכים להמר איך (אם בכלל) ייראה הגיליון של מחר - ורק לפנות בוקר, עם ההפצה לדוכני העיתונים ולתיבות המנויים, הסתיימה הדרמה האדירה ב"נוק-אאוט" לשלטון החדש. לחץ אדיר שהפעיל יושב ראש ההנהלה החדש, איש העסקים החרדי-אמריקני שמעון גליק, על בתי הדפוס - הכריע.

 

יעקב רבין, המנכ"ל שפוטר (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת) (צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)
יעקב רבין, המנכ"ל שפוטר(צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)

  

הבוקר "מכתב ההכתרה" התנוסס בגאון על עמוד השער של "יתד נאמן", כאשר לשני הרבנים - שטיינמן וקנייבסקי - מוצמד התואר "מרן".

 

וזו לשון המכתב: "הנה הנהגת הדור מסורה כיום למרן גאון ישראל הגראי"ל שטיינמן שליט"א, אשר כל מעשיו לשם שמים. והנה

עתה זכינו שמרן שליט"א, על פי הוראת מורי-חמי שליט"א (הוא הרב יוסף שלום אלישיב - ק.נ), נטל עליו כל הנהגת העיתון יתד נאמן"

 

בהמשך מבקר הרב קנייבסקי במרומז את אנשי הרב אויערבך, המתנגדים לשלטון החדש: "והנה חובה לכל לציית לכל מוצא פיו של מרן שליט"א (הרב שטיינמן), והזהרו בגחלתן (ציטוט מתוך משנה העוסקת בכבוד תלמידי חכמים), ובזה מקיימים מצוות עשה ועשית ככל אשר יורוך, וכל העוזרים והמסייעים בהנהלת העיתון החדשה בראשות הרב רבנו שמעון גליק שליט"א יתברכו בכל טוב סלה". המשך ודאי יבוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתד נאמן. יצא לאור, למרות הכל
מומלצים