שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

שלא יעבדו עליך: מדריך התמודדות עם שיפוצניקים

עם עונת הקיץ הלוהטת, ynet נדל"ן יוצא בפרויקט מדריכים מיוחד שנקרא "נדל"ן בקיץ". המדריך הראשון מוקדש לכל מי שרוצה לשפץ את הבית - אבל חושש מהתנהלות השיפוצניקים

לרגל העונה החמה והדביקה שפוקדת אותנו בימים אלו, החלטנו לצאת בפרויקט מיוחד לערוץ הנדל"ן: "נדל"ן בקיץ". במסגרת הפרויקט נציג לכם מדריכי נדל"ן בשלל נושאים כגון שיפוצים, עיצוב הבית, קניית דירה, מכירת דירה, השכרת דירה ועוד.

 

כתבות נוספות על שיפוצים בערוץ הנדל"ן :

 

העונה החמה אינה רק עונת מעבר הדירות - היא נחשבת לרוב גם כעונה החמה בענף השיפוצים. התאחדות קבלני המשפצים בישראל מדווחת כי בעונה הנוכחית נרשמה עלייה של 20% בביקוש לקבלני שיפוצים. הקפדה על מספר כללים פשוטים מראש יכולה למנוע סיבוכים מיותרים מול השיפוצניקים.

 

"צעד ראשון הוא להכין רשימה ובה פירוט של כל מה שברצונכם לשפץ", אומר גל בכר, מנכ"ל ובעלים של קבוצת בעלי מקצוע. לדבריו, "חשוב להגדיר בכתב, עוד לפני השכרת צוות העבודה, מה בדיוק בכוונתנו לעשות. למשל, שיפוץ האמבטיה, צביעה של כל הבית, שיפוץ המטבח, ריצוף וכו'. הדבר יעזור לכם לקבל הצעת מחיר מדויקת".

 

"חשוב להכין תוכנית מדויקת שתכלול שטח, מידות, נקודות חשמל רצויות ומיקום הפריטים", מוסיף שלום ג'נהשווילי, מבעלי רשת קרמיק דיפו, בהתייחסו לשיפוץ חדרי אמבט. לדבריו, התוכנית צריכה לתת מענה לצרכים הספציפיים של הגרים במקום. כך, לדוגמא, תכנון חדר האמבטיה צריך לקחת בחשבון את כמות המשתמשים בו ואת זהותם.

 

לדברי ג'יימי הרננדורנה, מנהל השיווק של חברת HeziBank, לכל החלטה יש משמעות כספית - אך יש לקחת בחשבון את הנוחות והצרכים האישיים של בני הבית. עבור זוגות צעירים עם ילדים קטנים, ממליץ הרננדורנה אמבטיה שמקלה על פעולת הרחצה של הקטנטנים. לעומת זאת, עבור זוגות ללא ילדים קטנים, ממליץ הרננדורנה להתפנק עם מקלחות ללא אמבטיה, בתוספת מתזי גב, מזלף ידני, ראש טוש רחב המדמה ממטרי גשם, מקלחת גדולה עם מרווח גדול וספסל ישיבה.

  

חבר, תביא חבר

לאחר מכן, טוען בכר, יש לנסות לאתר בעלי מקצוע דרך חברים ממליצים. "בכל מצב בו עליכם לבחור איש מקצוע, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי המלצה ממכרים. בעת קבלת המלצה ממכר, יש לשאול אותו מה היה היקף השיפוץ כדי לראות אם מדובר בשיפוץ דומה לשלכם, אם הצעת המחיר הייתה הוגנת, מה היה המועד הצפוי לסיום השיפוץ ואם השיפוצניק עמד בלוח הזמנים".

 

עניין נוסף שיש לייחס לו חשיבות רבה הוא הגדרת התקציב מראש. "לעתים בזמן השיפוצים יש חריגה ממה שחושבים בהתחלה, ולכן הגדרה של תקציב השיפוץ מראש תוביל לכך שתישארו במסגרת ולא תחרגו ממנה - עד כמה שאפשר", אומר בכר.

 

כך, לדוגמא, טוען ג'נהשווילי, כי מחירו של ברז מתחיל מ-50 שקל ומגיע ל-5,000 שקל ומעלה. לדבריו, הפנטזיות העיצוביות יוצרות בדרך כלל חריגה מהתקציב שנקבע מראש. "קביעת תקציב ראשוני תכניס את תהליך השיפוץ לפרופורציה ולהחלטות מושכלות בהמשך הדרך", הוא מבהיר.

 

בכר מדגיש כי יש לבדוק מה כוללת הצעת המחיר. לדבריו, ההצעה צריכה להיות מפורטת לעניין כל רכיבי השיפוץ. כמו כן, ההצעה צריכה להיות כתובה כי המחיר כולל את החומרים ואת עבודת אנשים המקצוע הנוספים.

 

עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת מראש הוא הקצאת לוח הזמנים. עניין זה לא פעם מייאש את מזמין העבודה, וחשוב שיכלל בהצעת המחיר. "הצעת המחיר הכוללת לוח זמנים, נחשבת לרצינית יותר. אולם, יש לשים לב שלוח הזמנים המובטח הוא ריאלי, מאחר שגם התחייבות לזמן קצר מדי צריכה להדליק לכם נורת אזהרה", אומר בכר.

 

לכו לקניות עם מעצבת

אחרי שסגרנו על הצעה עם קבלן השיפוצים, עלינו לגשת לאחת מחנויות הכלים הסניטריים ולבצע רכישה. "מומלץ שלא לחכות לדקה ה-90 אלא להיערך מראש ולערוך סקרי שוק והשוואות בין איכויות המוצרים והמחירים", אומר ג'נהשווילי. "כדאי לרכז את הקנייה במקום אחד - מה שיחסוך מכם כאבי ראש ועלויות הובלה נוספים".

 

נקודה נוספת שעולה בטרם יציאה לפועל לשיפוץ כלשהו, היא האם כדאי להעסיק מעצבת פנים שתהיה אחראית על התוכניות. למעשה, שכירת שירותיו של מעצב או מעצבת יכולה דווקא להוזיל את העלות הכללית של השיפוץ. מעבר לאיכות העבודה הגבוהה, והעובדה כי החידודים העיצוביים יהיו של אישיות מתחום העיצוב - ולא של קבלן שלעתים טעמו האישי נעוץ בעיקר בעיקר ברווח שהוא רוצה להשיג, המעצבת גם אחראית לעמוד במסגרת התקציב.

 

"תפקיד הקבלן לבצע - ותו לא", אומר הרננדורנה."מעצבי פנים יכולים לתכנן בצורה מושכלת את השיפוץ בהתאם לצרכים האישיים של בני הבית, ולהראות להם את האפשרויות השונות העומדות בפניהם במסגרת התקציב". בנוסף, למעצבים ולאדריכלים ישנה הנחה בחנויות לכלים סניטרים, וככל שמדובר ברכישה רחבה יותר, כך מתקזזת עלותה של המעצבת ללקוח.

 

ואולי בכלל כדאי לא ללכת אחרי הזרם ובקיץ להתרכז בים ובבילויים? "נתון ידוע בענף הוא כי מחיר השיפוץ בחורף נמוך ב-20%-35% מאשר מחיר השיפוץ בקיץ", אומרת מעצבת הפנים קארין טפר. לדבריה, "המחירים הזולים בחורף מתבטאים הן בתעריף של בעל המקצוע והן במחיר בחנויות".

 

לדבריה, גם מבחינת משך השיפוץ, כדאי לבצעו בחורף. "לחץ הלקוחות בחנויות הרהיטים והכלים הסניטרים גורם להמתנה רבה יותר של הלקוחות ולמקרים רבים של עיכובים באספקה", אומרת טפר. לדבריה, יציאתו של בעל המקצוע "לסידורים" ו"לקניית חומרים", היא לא פעם יציאה ללקוח אחר. דבר זה מביא לעוד ימים רבים ולא נעימים של היתקעות עבודות השיפוץ בדירה.

 

להעסיק מעצבת או לא? זאת השאלה (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
להעסיק מעצבת או לא? זאת השאלה(צילום: Index Open)

 

זול עולה ביוקר

ערן סיב, יו"ר התאחדות המשפצים בישראל, אומר שאסור להתפתות להעסיק קבלן "חאפר", שהוא זול בכ-30% מבעל המקצוע המיומן. סיב תוקף את משרד השיכון באחריות לפעילותם של חאפרים לא מיומנים בענף.

 

"בענף עובדים, לפי הנתונים שמצויים אצלנו, כ-16,400 קבלני שיפוצים. 10%-15% אינם חוקיים ורק 350 רשומים כקבלני שיפוצים בפנקס הקבלנים אותו מנהל המשרד", אומר סיב. לדבריו, בחירה בבעל מקצוע לא מיומן יכולה להביא לאסונות. קבלן לא מיומן עלול לשבור קירות חשובים לתמיכת המבנה.

 

"משרד השיכון הוא הרגולטור בענף הנדל"ן ואחד מיעדיו הוא שיפור איכות הבנייה בישראל", אומר סיב. "במדינות אחרות, כדוגמת אנגליה, אי אפשר לעבוד אם אין לקבלן השיפוצים תעודה. כחלק מהזמנת מיכל הפסולת, הרשות המקומית היא חלק מההליך והיא מחייבת העסקת קבלן רשום".

 

לדבריו, "מובטלים שרוצים לעבוד, שמים מדבקות בצמתים שהם צובעים דירה במחיר נמוך, קונים טנדר וסולם ולמחרת יש להם עבודה. לא הגיוני שענף מסוכן בו מחזיק הקבלן כלים שצריכים ידע בתפעולם - יפעל כך".

 

גם המדינה מפסידה מהתחום הפרוץ. "המדינה מפסידה תשלומי מס רבים, כי אלו מעניקים לציבור מחירים זולים ומתחמקים מתשלום מס", מוסיף סיב. "כמו כן, הרישיון, דמי החבר השנתיים ומבחני ההסמכה הם אובדן הכנסה למדינה. מעבר לזאת, מדובר בסכנה לנפש - וזה צריך להדאיג", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדימה להתחיל לשפץ, למה אתם מחכים?
צילום: Index Open
מומלצים