שתף קטע נבחר

גפני: הגזירות לא נוראיות לעומת תקציב 2013

יו"ר ועדת הכספים זימן את שטייניץ ופישר לדיון שיתקיים ביום רביעי בנוגע לגזירות, ומצהיר: לא בטוח שנאשר את הגדלת המס לבעלי הכנסה מ-8,800 שקל ומעלה. לדבריו, "היום נדרשת פעולה מהירה להוספת כסף לתקציב, אך אם ההכנסות ימשיכו לרדת, צפויה לנו שנה קשה עוד יותר"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר היום (א') כי המלה האחרונה בעניין הגדלת מס הכנסה ב-1% לשכבות הביניים טרם נאמרה. הוא הוסיף, כי לדעתו הרף של 8,800 שקל בחודש צריך להעלות, ולא בטוח שהוועדה תאשר את הגדלת המס לבעלי הכנסה מ-8,800 שקל בחודש ומעלה. לדברי גפני, האוצר התכוון להגדיל את המס החל מבעלי הכנסה של 5,200 שקל לחודש, אבל התנגדותו מנעה זאת בנימוק שפגיעה חמורה כזאת בשכבות הביניים היא בבחינת "ייהרג ובל יעבור".

 

 

בשיחה עם ynet אמר גפני היום: "ישבתי עם אנשי האוצר בשבוע שעבר ולא הסכמתי שיעלו את המס אפילו ב-1% לבעלי הכנסות נמוכות מ-8,800 שקל, אבל זה לא אומר שאנחנו נאשר גם את הרצפה הזאת. בעבר הלא רחוק מנענו פגיעה בשתי מדרגות המס של 5,200 ו-8,800 שקל, והקו שלי הוא שצריך למצוא פתרון לחסר התקציבי הבעייתי, אבל לא בפגיעה באוכלוסיה שהיא כבר פגועה די והותר".

 

גפני לא מגלה את מהלכיו לפני שיראה מה וכמה תאשר הממשלה מחר (ב') מחבילת הגזירות שהאוצר מבקש להטיל על הציבור במסגרת התקציב השוטף והתקציב הבא. הוא זימן את הוועדה ליום ד' הקרוב לדיון ראשון בגזירות, בהשתתפות שר האוצר, יובל שטייניץ, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. הצעד המעשי היחיד הצפוי בדיון הוא אישור העלאת המע"מ ב-1%. גפני גם לא מתחייב שההצבעה תהיה השבוע. "נשמע את האישים וכדרכנו נדון ונחליט לגופו של עניין", אמר היום.

 

בשבוע שעבר אמר גפני במליאה: "הבעיה שלנו הם המסים העקיפים שבראש סולם ה-OECD והמסים הישירים שבתחתית. אני לא נגד זה שהעשירים יחיו ברווחה, אבל אנחנו לא חייבים לסבסד אותם. לכן אני בעד מדרגת מס נוספת, או אפילו כמה מדרגות נוספות, אחרת מי שישלם על המצב הכלכלי הקשה זה מעמד הביניים והשכבות החלשות ומי שלא יסבול כל כך זה העשירים".

 

גפני: שומר את המרץ לתקציב 2013

היום הדגיש גפני: "הגזירות הנוכחיות לא כל כך נוראות לעומת מה שעלולות להיות בתקציב 2013. לכן אין אצלי היום רוחות מלחמה. היום נדרשת פעולה מהירה להוספת כסף לתקציב, אחרת ניפול, והצרכים הם אמיתיים כי חלקם נובע מסיבות אובייקטיביות שקורות בעולם. אבל אם ההכנסות ימשיכו לרדת, צפויה לנו שנה קשה עוד יותר, כך שהמלחמה שלנו תהיה על תקציב 2013. לכן אני שומר את כל המרץ שלי לקראתה כשיביאו את התקציב בחודשים הקרובים".

 

נכון לעכשיו, השינוי במע"מ הוא הצעד היחיד המחייב את אישור הוועדה וגם זה לא מיד אלא לכל המאוחר תוך שבועיים מהחלטת הממשלה. צווי העלאת המכס על סיגריות ובירה חייבים באישור הכנסת תוך חודשיים, לא כולל חודשי הפגרה, כך שמועד אישורם האחרון הוא מחצית דצמבר. את השינויים במס הכנסה חייבים לעגן בחקיקה מלאה. אבל מאחר שהם מיועדים לתקציב 2013, האוצר יכול לכלול אותם בחוק ההסדרים שיוגש בסתיו.

 

הדיון הקרוב של הוועדה יהיה סוער. תקוותו של גפני שלא תהיה בו התפרעות עלולה להתבדות באווירה המתוחה של ערב בחירות. אלא שרוח הדיון לא תשפיע על ההצבעות בסיומו. גפני אמנם אמר היום, "יש לי חופש פעולה כי אני נבחר ציבור", אבל הכוח של הוועדה לשנות מן הקצה את החלטות הממשלה. הוא מוגבל לתיקונים קוסמטיים או מוסכמים בשיטה של הוצאת ה"עיזים" מחבילת הגזירות.

 

במקרה של אי הסכמה והכרעה שתיפול בהצבעה, תוטל על נציגי הקואליציה משמעת סיעתית, כך שהרוב הקואליציוני מובטח מראש לכל צעד של הממשלה. בוועדת הכספים 17 חברים והרוב היום עומד ביחס יציב של 10:7. הוא מורכב מנציגי הליכוד (3), ש"ס (2), ישראל ביתנו (2), ונציגים יחידים מסיעות יהדות התורה (גפני), הבית היהודי ועצמאות (של אהוד ברק). המיעוט של האופוזיציה מורכז מנציגי קדימה (3) ונציגים יחידים מסיעות העבודה, מרצ, האיחוד הלאומי ורע"מ (ערבים).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים