שתף קטע נבחר

קיצוץ כואב גם באקדמיה: "מוחות כבר לא יחזרו"

בממשלה מאשרים היום את הגזירות, ובכירים באקדמיה מוחים על שאריאל מקבלת תוספות במקביל: "בממשלה חייבים להתעשת". הנזק הצפוי, במינוס כ-90 מיליון שקל: פגיעה בפרויקט השבת החוקרים ובהנגשת המוסדות לאוכלוסיות חלשות

הגזירות הכלכליות שעליהן הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר מעוררות זעם בקרב סקטורים רבים. אך קצפם של בכירי מערכת ההשכלה הגבוהה יוצא לנוכח העובדה שהקיצוץ הצפוי בסך כ-90 מיליון שקל, שהם יידרשו ליישם בשנתיים הקרובות, מתבצע במקביל לתקצוב האוניברסיטה החדשה באריאל. לטענתם הפגיעה המרכזית תהיה בהחזרתם של חוקרים ישראלים מחו"ל וכן בהנגשת האקדמיה לאוכלוסיות מוחלשות.

 

הקיצוץ בפתח - דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

ג'וקים, טחב ושתן בבתי החולים. כאן יקצץ נתניהו

הקיצוץ ואתם: פגיעה במעונות יום ובנערים עניים

בכירי הבריאות לנתניהו: הקיצוץ מסכן את העורף

 

"שטייניץ הבטיח שתוספות התקציב לאוניברסיטה באריאל לא יפגעו בתקציבן של האוניברסיטאות האחרות, והנה למרבה הפלא אנחנו רואים שבעוד יד אחת נותנת לאריאל, יד אחרת לוקחת מהאוניברסיטאות", אמר אחד הבכירים בממסד האקדמי. "התרגיל עוקף ות"ת ששטייניץ הוביל, גרם לכך שמערכת ההשכלה הגבוהה מנוהלת על ידי אינטרסים פוליטיים ולא מתוך ראייה רחבה של טובת האקדמיה הישראלית".

 

נתניהו ושטייניץ, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ושטייניץ, היום(צילום: רויטרס)

 

אוניברסיטת אריאל. 50 מיליון שקל (צילום: גיל לרנר) (צילום: גיל לרנר)
אוניברסיטת אריאל. 50 מיליון שקל(צילום: גיל לרנר)
 

גורם בכיר אחר במערכת ההשכלה הגבוהה העריך שכתוצאה מהקיצוצים הצפויים, ייפגע ישירות פרויקט של השבת המוחות שלאחר שנים חל בו שינוי מגמה, כמו כן לדבריו צפויה פגיעה ישירה ומשמעותית בהנגשת המוסדות לאוכלוסיות מיוחדות דוגמת החרדים והמיעוטים, בעיקר בקרב הסטודנטים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.

 

לפני כשנתיים יצאה לדרכה תוכנית רב שנתית לקידום מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, שבמסגרתה אמור היה התקציב הכולל לגדול תוך שש שנים ב-7.5 מיליארד שקלים. בשנה הראשונה ליישום הרפורמה (2010) קיבלו המוסדות האקדמיים תוספות של כ-620 מיליון שקל וסכום זה אמור לגדול עד לכשני מיליארד שקלים בשנה הנוכחית. התוכנית כללה גם הקמה מדורגת של עד 30 מרכזי מצוינות בתחומי המחקר השונים, בתקציב כולל של 1.35 מיליארד שקל, במטרה לעודד חזרת חוקרים מחו"ל.

 

גורם בכיר נוסף התבטא בחריפות ואמר: "מדובר בקיצוץ דו שלבי מצטבר המסתכם ב-93 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות. זה למעשה הורס את כל מה שנבנה בעמל רב מאז תחילת הרפורמה בשנת 2010". לדבריו, "עדיין מוקדם להעריך אלו תחומים ייפגעו בעקבות הקיצוץ, אך אין ספק שניאלץ לנקוט צעדים דרמטיים שפירושם חזרה למסלול הקיצוצים שהיה בעשור האחרון. רק לאחרונה התחלנו לבצע מדיניות חדשה ולקלוט מאות אנשי סגל חדשים ואני מקווה מאוד שבממשלה יתעשתו ויבינו שמדובר בפגיעה קטלנית בהשכלה הגבוהה".

 

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "לא ייתכן שאחרי עשור של משבר אדיר בהשכלה הגבוהה

 שוב באים ומקצצים מתקציב האוניברסיטאות, בזמן שמעבירים מיליונים להקמת האוניברסיטה החדשה באריאל".

 

מנגד, לא כולם באקדמיה מוחים על התקצוב לאריאל. גורם אחר במערכת ההשכלה הגבוהה טוען ש"זאת חוצפה להגיד שהתקציב לאריאל מגיע על חשבון האוניברסיטאות האחרות. התקציבים שהובטחו לאריאל מיועדים לקידום המחקר וההשכלה הגבוהה בישראל ואריאל היא מרכז אקדמי מכובד שראוי להיות אוניברסיטה ולקבל את התוספות הללו. קשה לי להאמין שהיינו שומעים תלונות דומות אם אותם תקציבים היו מועברים לאוניברסיטאות בתל אביב או בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום בישיבת הממשלה
צילום: AP
מומלצים