שתף קטע נבחר

הורים לחיילים בדובדבן: לפסול את הרב הכהניסט

הרב יהודה קרויזר, המרצה באופן קבוע לחיילי "דובדבן", נחשב לאחד מתלמידיו הבולטים של הרב כהנא. הורים לחיילים ביחידה המובחרת דורשים לפסול אותו, אך מקרוביו טוענים: "הוא מעביר שיעורי אמונה לזכר בנו. אין חובת נוכחות"

אחרי הרב אליקים לבנון והרב שמואל אליהו, יש מרצה ביתי חדש לצה"ל - וסערה חדשה בבסיס. הורים ללוחמי יחידת "דובדבן" פנו ל-ynet בטענה כי צה"ל מאפשר לרב המזוהה עם מורשתו של הרב כהנא, להרצות באופן קבוע בפני חיילי היחידה המובחרת. על-פי נהלי הצבא, כניסת רב כמרצה אורח דורשת אישור מהרבנות הצבאית.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב יהודה קרויזר, רב היישוב מצפה יריחו שבבקעת הירדן, ידוע כאחד מתלמידיו הבולטים של הרב מאיר כהנא, שמפלגתו "כך" הוצאה אל מחוץ לחוק. הוא עומד בראש ישיבת "הרעיון היהודי" שהקים כהנא, ושיבח את דרכו בלא מעט הופעות פומביות, שחלקן הופצו באינטרנט.

 

ל-ynet נודע כי הרב קרויזר הרצה בקרב לוחמי יחידת דובדבן פעמיים ולעיתים שלוש פעמים בחודש מאז תחילת השנה, ובשנה שעברה הרצה בפניהם אף בתדירות גבוהה יותר, שהגיעה בתקופות מסוימות להרצאה יומית. הרצאותיו של הרב, שהנוכחות בהן היא רשות, מוקדשות לזכר בניו שנספו בתאונת דרכים, ועוסקות בנושאי דת שונים, בהם החגים ופרשות השבוע. בכל הרצאה השתתפו כמה עשרות חיילים.

 

"אי אפשר לנתק את המרצה מדעותיו"

הרב קרויזר מכנה את "אור הרעיון" - ספרו האידיאולוגי של כהנא כ"צוואתו של הרב", ובאחד האירועים שנערכו לזכרו, דרבן את הצעירים להמשיך בדרכו: "את גופו הצליחו להשתיק, אבל תורתו ורוחו חיים וקיימים". 

 

בסרטון שפורסם ברשת מספר הרב קרויזר על תפיסת הרב כהנא: "אין פשרות עם אויבי ה' ועל אחת כמה וכמה שאין פשרות עם אויבי ישראל... אין חילול ה' גדול יותר מאשר יהודי שנפגע על-ידי גוי". הוא מוסיף כי הרב כנהא שאף "לקיים בשלמות ובהידור את מצוות התורה 'והורשתם את כל יושבי הארץ מפניכם'". 

 

הורה לחייל המשרת ב"דובדבן" אמר ל-ynet: "גם אם הרב קרויזר לא עשה להם שטיפת מוח על עמדותיו הפוליטיות, הרי שאירוחו באופן קבוע בצבא, ועוד באותה יחידה - משרישה אצל החיילים לגיטמציה לעמדותיו. יש מספיק רבנים מוכרים ועשירים בידע התורני שלהם, שיכולים להתארח ולהעביר שיעורים לחיילים.

 

"החיילים לא טיפשים ויודעים בהקשה על 'גוגל' מי הרב שנכנס לבסיסם באופן קבוע, ומרצה להם בנושאים שונים, גם אם ההשתתפות היא רשות, יש בעיה בעצם הלגיטימציה להפוך אותו למרצה קבוע, שלא מנתקת בין עמדותיו הפוליטיות המוכרות - לבין השפעתו על החיילים".

 

התנכלות לרב

ביישובו של הרב אומרים כי על אף דעותיו התקיפות, הוא נחשב לאדם זהיר מאוד בדבריו - וגם בהרצאותיו בפני החיילים הוא מקפיד לעסוק בפרשות השבוע ובנושאים הלכתיים.

 

תלמידיו של הרב סבורים כי הפנייה של ההורים היא לא פחות מהתנכלות לרבם: "הרב קרויזר שכל את שני בניו, והוא מתאר לחיילים איך האמונה עזרה לו להישאר חזק גם אחרי האסונות שעבר. אז בגלל שהדעות שלו לא

מתאימות למספר הורים צריך לעשות בלגן משיחות החיזוק שהוא נותן לחיילים שלנו?"

 

במשפחת הרב עוד הוסיפו כי "מדובר בשיעור הנצחה לזכר בנו הבכור, שלמה, שהיה סרן ושירת כמ"פ ביחידה. חבריו של שלמה פנו אל הרב וביקשו לקיים שיעור שינציח את זכר הבן. מאז הרב מוסר את השיעור בפרשת שבוע - ועושה זאת במסירות ובאהבה עצומה לחיילים.

 

"השיעור הפך להיות חלק משמעותי מחיי הרב, ובכל פעם שהוא מוסר אותו - הוא רואה לנגד עיניו את שלמה וישי ז"ל, שני בניו שנהרגו בנסיבות טרגיות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "השיעורים עוסקים בנושאים תורניים בלבד כגון פרשת השבוע, הלכה וכדומה. שיעורים אלה אינם שיעורי חובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יהודה קרויזר
"האירוח - מתן לגיטימציה פסולה"
צילום: עופר עמרם
מומלצים