שתף קטע נבחר

אין מצווה להתעשר ממכירת ארבעת המינים

רכישת ארבעת המינים יכולה להניב רווחים נאים מאוד למוכרים, אבל אפשר גם אחרת. פעילים חברתיים מציעים: קנו סט ארבעת המינים - וכל הרווחים יופנו לצדקה. מצווה כפולה

סוכות בפתח. שווקי ארבעת המינים ברחבי הערים שוקקים אדם, ועבור רוכלים רבים זו הזדמנות נהדרת לעשות כסף קל ומהיר: קונים בסיטונאות ומוכרים ברווח של עשרות אחוזים. בין הלקוחות גם אלו שתרים אחר אתרוג או לולב יפים ומהודרים במיוחד - והרווחים מאמירים.

 

 • מחפשים עוד דברים מעניינים על יהדות? היכנסו לפייסבוק שלנו

   

 • עוד בערוץ היהדות  - קראו:

   

  אז מצד אחד ניצבים אלו שמשלשלים את המעות לכיסם, אבל בשנים האחרונות הולכת וצוברת תאוצה חלופה ברוכה: ארגוני חסד שמוכרים את ארבעת המינים במחיר הקרן, או לחילופין תורמים את כל הרווחים לצדקה.

   

  גדי קנדלר הקים בקצרין מיזם של מכירת ארבעת המינים במחירים נוחים, כשהרווחים מופנים לקניית מזון עבור משפחות נזקקות מהאזור. אלו גם יכולות לרכוש סט במחיר מוזל של עשרה שקלים.

   

  "לפני מספר שנים עברתי לקצרין, והחלטתי להמשיך כאן בפרויקט שהייתי מעורב בו באזור המרכז של מכירת ארבעת המינים", הוא מספר. "מאחר שאני עסוק רוב הזמן בהוראה, עיקר המכירה מתמקדת בימים שבין יום כיפור לסוכות. מדובר בפעילות כוללת של הגרעין הדתי בעיר ובית הכנסת 'קול ברמה', כשהמכירה עצמה מתקיימת בישיבה התיכונית בקצרין.

   

  "את הסטים אנו קונים מסיטונאים, שבדרך כלל מוכרים לנו במחירים סבירים בשל העובדה שלא מדובר בסחר למטרות רווח. ישנם שלושה רמות מחירים, בהתאם לסוג ההידור של הסט: 65-75-90. לפני סוכות ערכתי מכירה של ארבעת המינים ביישוב בני יהודה, במסגרת יריד, וגם משפחות מסורתיות גילו היענות לסייע, בידיעה שהכסף הולך לצדקה. גם העיתון המקומי של הגולן נרתם לסייע לי ונתן לי אפשרות לפרסם בחינם מודעות על מכירת ארבעת המינים".

   

  האם יש יותר נזקקים לתרומות מדי שנה?

   

  "קשה לומר בוודאות, אבל מספר הבקשות לסיוע שאנו מקבלים בהחלט עולה. אם פעם היה מדובר על 3-4 בקשות ממשפחות לסיוע כספי, המתקבלות מדי חודש, כיום מדובר על סדר גודל של 20 בקשות חודשיות".

   

  אתרוגים בחינם מהסיטונאי

  גם עמוס רונן, תושב רחובות, עומד מאחורי פרויקט דומה של מכירת ארבעת המינים - שרווחיו מופנים לארגון החסד "הוד ישראל" שמסייע למשפחות נזקקות באמצעות חלוקת סלי מצרכים ומזון.

   

  "מי שהחל את פעילות הארגון ואת פרויקט ארבעת המינים הוא אחי, איתן, שכבר לפני עשר שנים זיהה את האפשרות לתרום באמצעות מכירת ארבעת המינים. אגב, הוא עצמו דווקא כן הרוויח מהמכירה - שכן את אשתו הכיר במסגרת אחד המיזמים של 'הוד ישראל'

   

  "לפרויקט מכירת ארבעת המינים הצטרפתי רק בשנתו הרביעית. הסיטונאים שמוכרים לי בדרך כלל באים לקראתי. השנה, למשל, נתנו לי כ-150 אתרוגים בחינם וגם ערבות. הארגון שלנו פועל כולו על בסיס מתנדבים, וכל מי שחבר בעמותה אינו מקבל שכר. המחיר לסט ממוצע נע בין 75 ל-100 שקלים, אבל יש סטים זולים ויקרים יותר בהתאם להידור המבוקש. בניגוד לשוק, רוב הקונים אינם מנסים להתמקח, מתוך ידיעה שהכסף משמש למטרות צדקה".

   

  לדברי רונן, ארגון "הוד ישראל" תומך בכ-500 משפחות, והסכום שנאסף ממכירת ארבעת

  המינים עולה מדי שנה.

   

  בנוסף למכירת ארבעת המינים ל"הוד ישראל" יש שורה ארוכה של מיזמים, כמו מכירת משלוחי מנות בפורים ותרומת הרווחים לצדקה, הכשרת מתנדבים בשיתוף ארגון "פעמונים" כדי לסייע למשפחות לצאת מחובות, כספיים ועוד. הארגון זוכה לתמיכה רחבה של אישים תושבי הסביבה, כמו רב העיר שמחה הכהן קוק וראש העיר לשעבר שוקי פורר.

   

  רונן וקנדלר אינם יחידים בשוק. במקומות נוספים בארץ ישנם מיזמים דומים, בין היתר בירושלים (בבית הספר הרטמן, ובשכונות רמות וקטמון), ביישוב יד בנימין, באפרת ובמקומות נוספים (חפשו בגוגל "ארבעת המינים צדקה"). רבים גם מוכרים את ארבעת המינים בשם ארגונים ללא מטרות רווח (לאו דווקא צדקה). אז אם אתם רוצים לעשות מצווה - ולעשות מצווה תוך כדי מצווה נוספת - סוכות זו הזדמנות לא רעה.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארבעת המינים. מצווה גוררת מצווה
  צילום: shutterstock
  מומלצים