שתף קטע נבחר

סולחה היסטורית: 'הרנטגן' וה'בבא ברוך' התפייסו

לפני 17 שנה נפטר אביו של "הרנטגן", וציון הקבר הפך לאתר "עלייה לרגל" מתחרה בזה של הבבא סאלי. העימות בין שתי המשפחות היה בלתי-נמנע, ושיאו בתלונת שווא על ביצוע מעשים מגונים. בערב יום כיפור זה הסתיים, גם הודות לקופסת אתרוג

נגמר בטו"ב: 17 שנה של סכסוך בין שניים מה"מקובלים" הבולטים בישראל, הרב ברוך אבוחצירא (המכונה "בבא ברוך") והרב יעקב איפרגן ("הרנטגן"), הגיעו בראשית השבוע, ערב יום הכיפורים, אל קיצן, במפגש פיסגה שקיימו האדמו"רים בביתו של אבוחצירא בנתיבות. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • מדריך מצולם: איך בוחרים ארבעת המינים

   

  העימות בין הצדדים החל לאחר מות הרב שלום איפרגן ("בבא שלום"), אבי ה"רנטגן", באמצע שנות ה-90. בנו, שירש את האדמו"רות, החל לקיים מדי שנה, ביום הפטירה, הילולה המונית סמוך לקבר בנתיבות - ועם השנים הפך המקום למוקד עלייה לרגל ש"מתחרה" בקבר רבי ישראל אבוחצירא ("בבא סאלי"), הסמוך.

   

  בחצר הרב ברוך אבוחצירא, הבן, לא אהבו את השכנים בחדשים - והעימות היה בלתי נמנע. מה שהחל כחוסר פרגון הדדי נמשך במאבק משפטי על קרקעות וביריבות פוליטית מקומית - והידרדר עד להתנכלויות מצד פעילים משני המחנות. השיא היה בתלונת שווא שהוגשה על-ידי שלוש נשים כנגד איפרגן בטענה כי ביצע בהן מעשים מגונים.  


  הרבנים איפרגן ואבוחצירא בפגישת הסולחה

   

  ימי כיפור חלפו ובאו, והסכסוך נותר בעינו. השנה חלה תפנית: בערב היום הקדוש הגיע הרב איפרגן לביתו של הרב אבוחצירא, ובפגישה שקיימו השניים החליטו להשאיר את משקעי העבר מאחור ולשאוף לדו-קיום בעיר הדרומית.

   

  כלי תקשורת חרדים, שחגגו את ה"סולחה", דיווחו כי הצדדים אף סיכמו על שיתוף פעולה עתידי בין החצרות, וכי "הרנטגן" העניק ל"בבא ברוך" במתנה קופסת אתרוג מהודרת לקראת חג סוכות. במונחי החברה החרדית, תשורה זו נחשבת לאישית ומכובדת מאוד, דבר ההופך את היוזמה של איפרגן לאצילית במיוחד.

   

  הסולחה בין הצדדים נרקמת כבר קרוב לשנה, וקדמו לה מפגשים בין נציגי שתי החצרות. ההליך נמשך זמן רב מאחר שהמטרה מלכתחילה הייתה שהעניין לא יסתכם בפגישה חד-פעמית בין שני האדמו"רים, אלא ייערכו אירועים משותפים בנוכחות שני הרבנים וכן על שילובם של נציגי איפרגן

  ברשימה מאוחדת בבחירות המקומיות.

   

  מקורב לאבוחצירא, עודד אדרי, התייחס בביטול לסכסוך ההיסטורי, ואמר ל-ynet: "היו כמה שועלים שחיבלו בכרמים, אבל אנחנו מסתכלים על העתיד ולא על העבר. העיקר שיהיה זה שלום אמת ושייגמרו המחלוקות. רק אתמול ביקשנו סליחה על כל מה שעשינו בשנה האחרונה, והקב"ה סלח לנו למרות שאכזבנו אותו כבר כמה פעמים. אז אנחנו יכולים בעצמנו שלא לסלוח לאחרים ולסרב לשלום?"

   

  איש יחסי הציבור החרדי יעקב ביכלר, המקורב ל"רנטגן" הוסיף: "האדמו"ר הרב איפרגן מבקש ורוצה בדרך השלום כבר במשך שנים, ואין שמח ממנו בימים אלה. הגיע הזמן שהשקט והשלום ישובו לקהילה החרדית בנתיבות. לאור ההתפתחות המשגשגת במוסדות התורה והחינוך בעיר, ראוי כי הכל ילך בדרך של שלום, אחווה ורעות".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבבא ברוך
  צילום: חיים הורנשטיין
  צילום: הרצל יוסף
  והרנטגן. עשו שלום
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים