שתף קטע נבחר
צילום:  AP

הקו האדום של נתניהו נמדד בקילוגרמים

בנאומו ניסה ראש הממשלה לפייס את האמריקנים, אך הבהיר כי המונח "מאוחר מדי" לתפישתו נוגע למצב שבו לאיראן יהיה 260 ק"ג אורניום מועשר לרמה של 20%, שממנו אפשר לייצר ליבה של פצצה אחת. הפיתרון טמון בערוץ חשאי

ניכר היה שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש להשיג בנאומו באו"ם שלושה יעדים: להרתיע את איראן ולגייס את דעת הקהל המערבית והערבית לנקוט צעדים ואמצעים שיעניקו שיניים ל"קו האדום" שהתווה; לשקם ולהרגיע את יחסיו עם ממשל אובמה; ולחלץ את ישראל מבידודה המדיני על ידי הצגתה כמעוז המודרניות המערבית והדמוקרטית, בלב אזור שמאיים כעת לגלוש חזרה לחשכת ימי הביניים.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

האיור לא עבד על אובמה: מתנגדים לקווים אדומים

הפוליטיקאים מגיבים: "קדישמן מחוויר לידו"

אבו מאזן באו"ם: ישראל מכינה נכבה חדשה

 

הנאום היה אפקטיבי. סביר להניח שהשיג את שני היעדים הראשונים: הרתעת איראן באמצעות התוויית קו אדום הגיוני, שחלק ניכר מדעת הקהל האמריקנית והמערבית (ומדינות ערב) מבינה אותו ויכולה להתייצב מאחוריו. הוא גם הרגיע את נשיא ארה"ב אובמה וממשלו ואגב כך גם כמה מאזרחי ישראל ששנתם נדדה בעת האחרונה; מדבריו השתמע בבירור כי ישראל סבורה שיש עדיין חלון הזדמנויות צר להפעלת לחץ על איראן לפני שזו חוצה את הקו שמעבר לו ישראל לבדה כבר לא יכולה לעצור את המירוץ האיראני לפצצה.

 

מכאן שפחתו מאוד הסיכויים שישראל תנחית בזמן הקרוב תקיפה מונעת על מתקני הגרעין הצבאי של איראן, ולמעשה הם קרובים לאפס. ודאי שלא לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב בנובמבר הקרוב וכנראה שגם לא בחורף הקרוב. ה"קו האדום" ששירטט נתניהו מבשר עם זאת שהמתח בעניין זה יעלה מחדש במרס 2013. זאת אם האיראנים ימשיכו להעשיר אורניום לרמה בינונית.

 

  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

נתניהו הצליח לפשט לרמה בסיסית ביותר את ההסבר לקו האדום, וטוב שכך. זה נחוץ כדי להחדיר את הרעיון הבסיסי לשכבות רחבות ככל האפשר של דעת הקהל המערבית. אבל כדי להבין לאשורו מהו אותו קו, צריך לזכור מספר עובדות:

 

נתניהו שם את הדגש על העשרת אורניום כאמת המידה היחידה להתקדמות בתוכנית הגרעין האיראנית, מפני שבלי ליבת אורניום מועשר לרמה של 93% אי אפשר לבנות מתקן נפץ גרעיני כלשהו, ומפני שפעולת ההעשרה היא רחבת היקף ומצויה בפיקוח הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם. לכן שם האיראנים כמעט שלא יכולים להסתיר ולרמות.

 

לעומת זאת, את פיתוח ראש הקרב הגרעיני וייצורו אפשר להסתיר בסדנאות קטנות ובאולמות ייצור זעירים. לכן לא בטוח שסוכנויות המודיעין המערביות יבחינו בייצור ראש הקרב לטיל או אפילו בייצור מתקן נפץ פרימיטיבי שאותו שולחים במכולה להתפוצץ בנמל כלשהו. לכן, אומר נתניהו, צריך להתוות את הקו האדום במקום שבו נראה את האיראנים מתקרבים אליו ונוכל לעצור אותם לפני שזה יהיה מאוחר מדי.

 

המונח "מאוחר מדי" על פי תפישתו של נתניהו נוגע למצב שבו לאיראן יהיה מספיק חומר בקיע, כלומר אורניום מועשר לרמה של 93%, שממנו אפשר לייצר ליבה של פצצה אחת. כעת אין לאיראנים אפילו גרם אחד של חומר בקיע, אבל הם כבר צברו כ-200 ק"ג אורניום שהועשר לרמה של 20%.

 

ברגע שהמדענים והמהנדסים האיראנים יצברו כ-260 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20%, הם יוכלו לעבור מיד לשלב הסופי. כלומר, יעשירו כמות זו מרמה של 20% לרמה של 93% (חומר בקיע). מ-260 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20% אפשר תוך כמה שבועות עד חודשיים לכל היותר לייצר כ-28-26 ק"ג של חומר ברמת העשרה גבוהה (93%) וסופית, זו שמהם אפשר לייצר ליבה לראש נפץ גרעיני אחד.

 

נתניהו טוען ובצדק, כי ברגע שלאיראן תהיה יכולת לייצר חומר בקיע למתקן נפץ גרעיני אחד, כבר אי אפשר יהיה לעצור אותה. מדוע? לשיטתו, מפני ששלב ההעשרה הסופי יהיה מהיר מכדי שאפשר יהיה לעצור אותו וייתכן אפילו שלא נדע עליו. זאת כיוון שאת פיתוח וייצור הנשק ניתן להסתיר ולא בטוח שהמודיעין יגלה אותו.

 

לכן מרגע שאיראן תצבור מספיק אורניום מועשר לרמה של 20% כדי לייצר פצצה אחת, היא תהפוך למעצמה סף-גרעינית. אסור להרשות לה להגיע למצב זה, אמר נתניהו באו"ם. בשלב זה העולם ומדינות האזור יתייחסו אליה כאל מעצמה גרעינית.

 

הקו האדום האמריקני

גם לאמריקנים יש קו אדום. אובמה נמנע מלהצהיר עליו בפומבי, אולם מקורות בוושינגטון יודעים לומר היטב היכן הוא עובר. זהו קו מורכב יותר, שנחצה ברגע שהמנהיג העליון חמינאי נותן הוראה לייצר את הנשק הגרעיני, כלומר להעשיר אורניום לרמה של חומר בקיע ולפתח ולייצר את ראש הקרב הגרעיני עצמו. אבל גם אז, רק כאשר לאיראנים יהיו 800 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 20%. בוושינגטון סבורים שהאיראנים לא ייצרו נשק גרעיני לפני שיהיה להם חומר להעשרה של שלוש עד ארבע פצצות לפחות. האמריקנים סבורים שגם אם הוראה לייצר ראשי קרב לא תיקלט בסוכנויות המודיעין האמריקניות, פקחי סבא"א או המודיעין יבחינו בכך.

 

חיסל המריבה עם אובמה. נתניהו באו"ם (צילום: רויטרס, AP, AFP) (צילום: רויטרס, AP, AFP)
חיסל המריבה עם אובמה. נתניהו באו"ם(צילום: רויטרס, AP, AFP)
 

ההבדלים בין הקו האדום של נתניהו לזה האמריקני הוא ברור. כעת אומר נתניהו לאמריקנים, "בואו נדבר ונפתור יחד את חילוקי הדעות עד שנסכים בחשאי מתי אין כבר ברירה אחרת אלא לעשות שימוש בתקיפה כדי לעצור את האיראנים".

 

נתניהו הבהיר כי הוא מעוניין לעבור לערוץ חשאי, לא רק כדי לחסל את המריבה הפוליטית עם אובמה, אלא גם כדי להשאיר את האיראנים באפלה, ללא אפשרות לנחש מה תהיה ההסכמה שתושג לבסוף בין ישראל לארה"ב והאירופים. השאלה היא אם האיראנים יחליטו לבחון את נחישות ההחלטה של המערב.

 

בכל מקרה הם לא יגיעו לקו האדום של נתניהו לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב. מכאן, שההתפתחויות המהותיות בהתמודדות יהיו רק בחדשי החורף הקרוב. אז נדע לאן פני האיראנים מועדות וגם אם ישראל וארה"ב החליטו על קו פעולה משותף.

 

אשר ליעד השלישי, שעניינו חילוץ ישראל מבידודה המדיני במערב, ספק אם נתניהו השיג את מטרתו במלואה. קשה לחלוק על אבחנותיו ביחס למאבק בין כוחות המודרנה לכוחות ימי-הביניים באזורנו. הוא צדק בכל מילה, אבל הטון של דבריו והאופן שבו הציג את ישראל כמגדלור של דמוקרטיה וקידמה מול סביבתה החשוכה היה נגוע בהתנשאות, שלא שיפרה את מעמדנו באזור.

 

עם זאת, טוב שנתניהו לא נפל למלכודת שהציב לו אבו מאזן בנאומו, כשכרך את פעולות תג מחיר עם הבנייה בהתנחלויות, כדי לקרוא לאו"ם להפסיק את מה שכינה בחוצפה "הטיהור האתני" שמבצעת ישראל בשטחים. נתניהו לא נגרר לוויכוח בנושא, וטוב שדבק ביעדים שהציב לעצמו. ייתכן מאוד שאף נחל הצלחה לפחות בשניים מהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הבהיר קו אדום מהו
צילום: רויטרס
צילום: AFP
נתניהו באו"ם. מעדיף ערוץ חשאי
צילום: AFP
מומלצים