שתף קטע נבחר

מערת אבה: כאן נקבר מלך המכבים האחרון?

מתחת לבית של משפחת דילרוזה בירושלים, מסתתרת כנראה מערת הקבורה של מתתיה אנטיגונוס השני, שהפסיד למלך הורדוס ובכך תם השלטון החשמונאי בארץ ישראל. יצאנו לבדוק

נסו לדמיין לכם, כי ממש מתחת לבית שלכם נמצאת לה מערת קבורה מימי בית המקדש השני ובתוכה ארונות קבורה עשויים אבן (גלוסקמאות) וכן כתובת בארמית.

 

עכשיו נסו לדמיין כי אחד הנקברים הנו מלך ירושלים היהודי האחרון - זה מה שקרה בגבעת המבתר לפני בערך 40 שנה.

 

 

עוד טיולים מיוחדים בירושלים :

 

בתחילת שנות ה-70 של המאה שעברה, במהלך בניית ביתו שבגבעת המבתר שבצפון ירושלים, גילה

רפאל דילרוזה כי ביתו נמצא מעל למערת קבורה מימי הבית השני.

 

הארכאולוגים מצאו במערה שני חדרים, ארון קבורה (גלוסקמה) ובתוכו עצמות אדם, ובחדר השני כתובת על הקיר המתארת בקצרה וביעילות את הקובר והנקבר שאת ארונו מצאו. יעברו עוד עשר שנים עד שדילרוזה ייכנס שוב למערה וימצא ממש במקרה בסמוך למציאת הכתובת שכבר הועברה למוזיאון ישראל, פתח מוסתר ובו מערת גלוסקמה יפהפייה נוספת, הפעם ארונו של הקובר שהוא כותב הכתובת, ששמו בישראל "אבה הכהן".

 

מי אתה אבה הכהן ואת מי קברת כאן במערה?

הכתובת בארמית אינה משאירה ספק באשר לזהותו של הקובר, שגם הוא, כאמור, נקבר כאן אך פותחת סוגייה רבת חשיבות להיסטוריה של עם ישראל: האם בארון הקבורה הראשון קבור לא פחות מאשר מתתיהו בן-יהודה, ובשמו היווני אנטיגונוס בן-אריסטובלוס, שהיה מלך ירושלים החשמונאי האחרון שהוצא להורג בעריפת ראשו בניכר "בעזרתו" הנדיבה של היורש - המלך הורדוס הגדול - אי שם בעשור הרביעי לפנה"ס?

 

"אני אבה בן הכהן אלעזר בן אהרון הגדול, ‬אני אבה המעונה הנרדף שנולד בירושלים ‬וגלה‬ לבבל והעלה את מתתיהו בן יהודה וקברתיו במערה שקניתי בשטר".

 

כך מספר על עצמו אבה הכהן בגוף ראשון, כהן עם DNA ישיר לאהרון הכהן, אחיו של משה רבינו, שמספר כי למרות שנרדף עזב את ארץ הקודש בכדי להעלות את עצמותיו של מתתיהו בן-יהודה, המוכר לנו כאנטיגונוס.

 

יוספוס פלביוס מספר לנו על מותו הטרגי של מתתיהו אנטיגונוס בשבי - מה שמתאים לפרטי הסיפור הקצר המופיע בכתובת. בגלוסקמה הראשונה מצאו החוקרים (פרופ' דוד פלוסר וד"ר וסיליוס צפיריוס) עצמות גבר גבה-קומה בשנות ה-20 לחייו שראשו נערף במכשיר חד.

 

ארכאולוגים מצאו במערה 2 חדרים. מערת אבה (צילום: רון פלד) (צילום: רון פלד)
ארכאולוגים מצאו במערה 2 חדרים. מערת אבה(צילום: רון פלד)

 

הזדמנות נדירה לבקר במערה בת 2,000 שנה

רק לפני כעשר שנים, שנים רבות לאחר חשיפת המערה, הצליח דילרוזה להחזיר את עצמותיו של מתתיהו מדנמרק, שאליה הוטסו לשם זיהוי ומחקר. העצמות נקברו אם כך בשנייה במקומן הטבעי והמקורי,

כאן במערה שני מטרים מהחדר השני של המערה ובו קבור אבה הכהן, שמצד אחד עשה מעשה אנושי והביא את מתתיהו לקבורת ישראל בימי המקדש השני, ומצד שני סיפק לנו, יותר מ- 2,000 שנים מאוחר יותר, הזדמנות נדירה לבקרו בימינו אנו.

 

המערה מתוחזקת כיום בידי משפחת דילרוזה המתגוררת מעליה, כמובן באישור רשות נעתיקות והמדינה. בזכות עקשנותם, נשמרו הגלוסקמה השנייה (של אבה הכהן) והעצמות שבתוכה באתרם המקורי, כמו גם עצמותיו של מתיתיהו.

 

למבקשים (בקבוצות) לבקר במערה שבגבעת המבתר, ניתן ליצור קשר עם רפאל במייל droo@bezeqint.net.

 

לאתר של רון פלד על אטרקציות בירושלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רון פלד
הגלוסקמא במערת אבה
צילום: רון פלד
מומלצים