שתף קטע נבחר

חניכים בבנ"ע נגד עצרת רבין. רונצקי: חובה להגיע

סערה בבני עקיבא סביב עצרת הזיכרון לרבין: חניכים מאיתמר שלחו מכתב למזכ"ל, הדורש שלא ליטול חלק באירוע: "המזכ"ל מחזק את מורשתו של מי שאחראי באופן ישיר על כאבנו". הרב רונצקי שיגר מכתב נגדי: "אל לנו לפרוש מן הציבור"

תנועת "בני עקיבא" סוערת בימים האחרונים בעקבות החלטת המזכ"ל, דני הירשברג, להשתתף בעצרת הזיכרון לרצח ראש הממשלה - כנציג התנועה. חניכי תנועת הנוער הדתית ביישוב איתמר, שיגרו להירשברג מכתב זועם בו האשימו כי הוא תורם להנצחת מורשת רבין, שבגללה נרצחו ישראלים רבים ובהם 20 מבני היישוב. מנגד, הרב אביחי רונצקי, ראש הישיבה במקום ולשעבר הרב הצבאי הראשי, הביע תמיכה במזכ"ל, וקרא לציבור הדתי שלא לפרוש מן הכלל.

 

 

דני הירשברג צפוי לנאום בעצרת שתיערך במוצאי השבת הקרובה, בכיכר רבין. הוא הסביר כי במשך שנים תהו ראשי "בני עקיבא" מדוע מדירים אותם מהאירוע לזכר הרצח, וכעת, כשהוזמנו להשתתף, עליהם לעשות זאת. עוד אמר, כי לנגד עיניי התנועה עומדת דאגה ותחושת אחריות לעתיד המדינה, ולפיכך נענה להזמנת התנועות הציוניות שארגנו את העצרת, השותפות לכך.

 

בתגובה להחלטה שיגר קומונר סניף איתמר, בשם החניכים, מכתב חריף למזכ"ל, שבו הביע זעזוע מכוונתו להגיע לכיכר. תחת הכותרת "קול דמי אחיך זועקים", טען: "יצחק רבין, כראש הממשלה, פעל, קידם ודאג ליצירת ישות ערבית אשר פועלת ללא הרף על מנת להשמיד את מדינת ישראל. הרובים שיצחק רבין מסר לערבים, שימשו ומשמשים למסעות הרג ורצח שפלים בקרב תושביה היהודים של מדינת ישראל".

 

"אין כל מקום, אף בשם הרצון להרגיש חלק מעם ישראל, לקחת חלק באירוע בו מאדירים את שמו, פועלו ומורשתו של מי שהשאיר רק מורשת אחת: תבוסתנות לאומית והקרבת 'קורבנות שלום' על מזבח אוסלו", קובעים החניכים. "כחברי 'בני עקיבא' אנו קוראים לך לייצג את חניכיך וחברי תנועתך בגאון וללא הרכנת ראש והתרפסות בפני האג'נדה השמאלנית-קיצונית, הקוראת לאמץ את מורשתו של יצחק רבין".

 

"רבין מסמל את כל מה שהפוך מאחדות"

בסניף איתמר מציינים כי מאז חתימת הסכם אוסלו נרצחו 20 מתושבי היישוב שבשומרון, ואחד מהם הוא חניך התנועה, יואב פוגל, שנרצח בשנה שעברה יחד עם הוריו, אחיו ואחותו. במכתב נטען כי "בגלל יצחק רבין לא נזכה לראות אותו עמנו בשבת הארגון", שצפויה להתקיים בעוד כשלושה שבועות. החניכים מזכירים במכתבם גם את גלעד זר ש"נרצח על ידי מחבלים בנשק שמסר להם יצחק רבין", ושבנו הוא חברם לסניף.

 

"איך נעמוד כולנו - חניכי, מדריכי והורי סניף 'בני עקיבא' איתמר, ונניף בגאון את דגל התנועה, ביודענו שמזכ"ל התנועה הולך ומחזק את מורשתו של מי שאחראי באופן ישיר על כאבנו?" תוהים החניכים. "יצחק רבין מסמל את כל מה שהפוך מאחדות. על אלטלנה הוא ירה, כאשר מולו ניצב מנהיג אמיתי שזעק: 'מלחמת אחים לעולם לא', וגם מאחיו היהודים הוא בחר להיפרד בכך שנתן בידי אויביהם את הנשק, השטח והכלים המדיניים כדי להשמידם.

 

"אחדות זה חשוב, השתתפות ושיח עם עם ישראל על גווניו השונים זה חשוב, אך בטרם יביעו אדריכלי אוסלו חרטה על מעשיהם - איך נוכל להשתתף בעצרת, באופן המתפרש כהבעת תמיכה?" סיכם הקומונר את מכתבו. "אנו קוראים לך: חזור בך ובטל את השתתפותך המבישה בעצרת לזכרו של יצחק רבין". הוא חתם בשם החניכים ו"בשם אלו שאינם יכולים לדבר עוד".

 

הרב רונצקי: כוחנו בלכידות גם כשיש מחלוקות

במכתב תגובה הבהיר המזכ"ל, דני הירשברג, כי אין מדובר בעצרת המאדירה את רבין - האיש ומורשתו, ומתייחסת לאנשי הציונות הדתית כאשמים ברצח, אלא בזו שהתפצלה ממנה. "למרות שהסיבה להתכנסות היא הירצחו, הנושא של העצרת הינו איך מנהלים מחלוקת בחברה הישראלית, והקריאה החד-משמעית למאבק על שמירת הדמוקרטיה".

 

הירשברג הוסיף כי לא יגיע לעצרת בראש מורכן, מתרפס ומתנצל, אלא "בראש מורם, במבט לאומי ולא סקטוריאלי, באחריות ומתוך הכאב של הנרצחים". לדבריו, "אנו לא מרגישים אשמה ברצח של ראש ממשלה בישראל. אנו מרגישים כאב (...) אנו מרגישים חובה לבשר לחברה הישראלית שאת המחלוקת אפשר ונכון לברר בשיח בין אחים".

 

כאמור, מי שהביע תמיכה במזכ"ל בני עקיבא הוא רב הישיבה באיתמר ותושב היישוב, הרב אביחי רונצקי, ששיגר אליו

מכתב משלו. "רצח ראש הממשלה בכלל, ובעם ישראל בפרט פוגע אנושות במדינה שלנו, במרקם היחסים העדין והמורכב שבין הקבוצות השונות בחברה הישראלית, ולכן חיוני עד מאוד לעסוק בביאור יסודי של מה שקרה בקרבנו לפני 17 שנים, כדי שחלילה הדבר לא יישנה", כתב, "עיקר כוחנו הוא בלכידות ושותפות של אמת גם כשישנן מחלוקות עזות באמונות ודעות".

 

"אל לנו לפרוש מן הציבור, מכלל ישראל ולהתכנס בד' אמותינו מתוך קפדנות וכעס על אלו שלהבנתנו פוגעים בנו", קובע רונצקי. "לשמחתי, נענה מזכ"ל 'בני עקיבא' להיות שותף בעצרת שתיערך במוצ"ש, ולהביא את דבר בני הנוער הדתי-לאומי, מתוך עמדה ברורה ששוללת אלימות, וחותרת לשילוב ידיים בין אחים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
את מי תראו בכיכר?
צילום: ירון ברנר
צילום: צביקה טישלר
"חיוני לעסוק בביאור יסודי". הרב רונצקי
צילום: צביקה טישלר
מזכ"ל בני עקיבא יהיה שם. דני הירשברג
מומלצים