שתף קטע נבחר

תוכנית לפתרון מצוקת הדיור: זירוז פינוי-בינוי

מועצת מינהל מקרקעי ישראל אישרה תוכנית של משרד השיכון, שתהווה זריקת מרץ למיזמי פינוי-בינוי. על פי התוכנית, שהגיעה לידי ynet, המדינה תאפשר שימוש במגרשים פנויים בבעלותה לבניית בניינים חדשים במקום ישנים, ובסופו של דבר תקבל שטח אחר שפונה. מדובר בהצעה שאפתנית - אך האם היא תיושם?

האם שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס , מאותת לראש הממשלה שהוא מעוניין בתיק השיכון גם אחרי הבחירות? שלושה חודשים נותרו עד הבחירות, ול-ynet נודע שאטיאס מתחיל לשלוף את התותחים הכבדים בכל הנוגע לניסיונות למצוא פתרונות למצוקת הדיור בישראל.

 

כתבות נוספות בנושא פינוי-בינוי :

 

הנהלת מינהל מקרקעי ישראל אישרה היום (ב') את תוכנית משרד הבינוי והשיכון להיטיב עם מיזמי פינוי-בינוי שהתקדמותם נעצרה ושנמצאו כחסרי כדאיות כלכלית. על פי התוכנית, שהגיעה לידי ynet, על מנת לזרז הוצאה לדרך של המיזמים, תאפשר המדינה שימוש במגרשים סמוכים בבעלותה. אלו ישמשו לבניית בניינים חדשים שאליהם ינדדו הדיירים עם השלמת הבנייה.

 

כאשר הדיירים יעברו לדירה החדשה, הקבלן יהרוס את המבנה הישן שבבעלותם, ועליו יקים בניין חדש לטובת דיירים בבניינים ישנים אחרים בשטח התוכנית. בסופו של ההליך יחזור למדינה מגרש עירום בקצה השטח, במקום זה שהיא שיחררה תחילה.

 

בנוסף, נותנת תוכניתו של אטיאס פתרון למיזמי פינוי-בינוי התקועים בשל חוסר כדאיות כלכלית. במקרה זה, מדובר במתחמים שהוכרזו כמתאימים לפינוי-בינוי או כאלו שנמנעת לגביהם הכרזה שכזו מסיבה תכנונית. כלומר, כאשר אין אפשרות לנצל את מלוא זכויות הבנייה שמעניקה או צריכה להעניק תוכנית הפינוי-בינוי במתחם מסוים.

 

פינוי-בינוי. הורסים בניינים ישנים לטובת חדשים (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
פינוי-בינוי. הורסים בניינים ישנים לטובת חדשים(צילום: אוראל כהן)

 

פטור ממכרז ליזמים 

גם במקרה זה המדינה תעמיד לרשות היזם מגרשים סמוכים בבעלותה, בגודל של עד ארבעה דונם, שימכרו ליזם בפטור ממכרז, וזאת על מנת למלא את החסר של המכשול התכנוני.

 

כך, לדוגמא, במגרש מסוים, עליו חלה או מתוכננת תוכנית פינוי-בינוי המאפשרת בניית 300 יחידות דיור, אך מבחינה תכנונית יש אפשרות לבניית 260 יחידות דיור בלבד (כלומר, הוועדה המקומית או המחוזית מתנגדות לבניית 300 יחידות דיור).

 

מצב שכזה מהווה לא פעם חסם ליציאתה של התוכנית לפועל והופך את הפרויקט ללא כלכלי. במצב החדש, לפי תוכנית משרד השיכון, ימכרו כאמור לקבלן מגרשים סמוכים בבעלות המדינה, ללא מכרז, וזאת על מנת שישלים את בניית 40 היחידות הנוספות - מה שיהפוך את הפרויקט לכדאי עבורו.  

 

"ללא ספק, הפתרון היצירתי שאנו מציעים כעת יביא לשינוי דרמטי בעולם תכניות הפינוי-בינוי. לא מדובר בחזון רחוק אלא במציאות קרובה. אני צופה שהקצאת המגרשים מטעם המדינה תביא לפתיחת פקק תכנוני לטובת יצירת אלפי יחידות דיור חדשות במרכזי הערים", אומר אטיאס בשיחה עם ynet.

 

לדבריו, "פינוי-בינוי זו בשורה חברתית ראשונה במעלה למיעוטי יכולת בשכונות חלשות המאפשרת רווחה חברתית לאוכלוסיה מבוגרת וחלשה, ובמקביל מכניס לאזורים מזדקנים אוכלוסייה צעירה. בנוסף הוא גורם להחייאת השכונה, לשדרוג פיזי שלה ולהעלאת ערך הנכסים באזור, וכן לניצול יעיל יותר של תשתיות ומוסדות ציבור מתרוקנים".

 

 (באדיבות משרד הבינוי והשיכון) (באדיבות משרד הבינוי והשיכון)
(באדיבות משרד הבינוי והשיכון)

 (באדיבות משרד הבינוי והשיכון) (באדיבות משרד הבינוי והשיכון)
(באדיבות משרד הבינוי והשיכון)

 (באדיבות משרד הבינוי והשיכון) (באדיבות משרד הבינוי והשיכון)
(באדיבות משרד הבינוי והשיכון)

 

מי מעתיק רעיונות מתל-אביב?  

"המדינה עושה פה מאמץ כדי לשחרר פרויקטים שעד כה לא ניתן היה לבצע אותם", מוסיפה עינת גנון, מנהלת אגף תכנון ערים במשרד השיכון. לדבריה "מדובר בדרך כלל בשיכונים צפופים או באזורים חלשים ועכשיו תהיה להם הזדמנות לשדרג את הדירה ואת איכות חייהם, וכך גם הסביבה תזכה לחידוש והחלפת תשתיות ועליית ערך הנכסים באזור כולו".

 

למרות הרעיון היצירתי, תוכניתו של אטיאס אינה מקורית. ניוד זכויות בנייה מהווה תמריץ מקובל ליזמים. כך, לדוגמא, תוכנית השימור של עיריית תל-אביב-יפו מעניקה לבעלי נכסים לשימור זכויות בנייה מרוחקות מנכסיהם, על מנת לתמרץ אותם לשמר ולהשוות מצבם לשכניהם שעליהם לא נגזר לשמר את המבנה.

 

מבחינה יישומית, מדובר בתוכנית בסדר גודל עצום, שלפי בדיקת משרד השיכון חלה על אלפי יחידות דיור רעועות במדינה, ועשרות אלפים שיקומו במקומם.

 

תוכניות אמיתיות או כלכלת בחירות?  

התוכנית החדשה והשאפתנית, שיכולה לבצע מהפיכה של ממש בשוק הנדל"ן בישראל, היא יוזמה שנולדה על ידי השר אטיאס, ובאופן סמלי משתחררת לאוויר העולם בעיצומה של מערכת בחירות.

 

גורמים במשרד השיכון הכחישו את העובדה כי מדובר בתעלול בחירות של השר, סיפרו כי הנושא נבחן על ידי משרד המשפטים והצוות המשפטי של המשרד למעלה משנה וכי מערכת הבחירות "לא צפויה לטרפד את התוכנית".

 

כך או כך, יריביו הפוליטיים של השר כבר מכוונים את הוצאתו מהכיסא בעוד שלושה חודשים, משום שלטענתם לא עשה די לטובת מעמד הביניים החילוני.


פורסם לראשונה 29/10/2012 07:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום הדמיה: פוליטאון, אדריכלות פרחי צפריר אדריכלים
הדמיית פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים. אלפי יח"ד חדשות במרכזי הערים
צילום הדמיה: פוליטאון, אדריכלות פרחי צפריר אדריכלים
שר השיכון אטיאס. "שינוי דרמטי בתחום"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים