שתף קטע נבחר

תא"ל לחייליו: לבחירות השפעה על שקורה בעזה

ל-ynet נודע כי בשיחה עם מילואימניקים מתח מפקד עוצבת האש ביקורת על קבלת ההחלטות בדרג המדיני בחודשים שלפני ההליכה לקלפי: "הבחירות משפיעות על שקורה בצבא ועל מה שיהיה בעזה". לחייליו אמר גם: "ברור שייפלו טילים בת"א, אבל אתם בחזית, אז לא יהיה אכפת לכם"

"ברור שהבחירות משפיעות על כל מה שקורה מבחינת הצבא וגם בזמן הקרוב על מה שיהיה בעזה". כך אמר מפקד עוצבת האש, תת אלוף אהרון חליווה, מבכירי מפקדי האוגדות בצה"ל, כששוחח בשבוע שעבר עם חיילי מילואים בתחילת שבוע האימונים שעברו בבסיס "אליקים" שבפיקוד צפון.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

סרן זיו שילון: "לא קל לאבד ידיים, אבל לא אוותר"

המיגון אושר אחרי חצי שנה: "הבטחת בחירות"

 

חליווה חשף תחושה שספק אם נאמרת אפילו בחדרי חדרים בצמרת צה"ל, כשקשר באופן ישיר בין המצב הפוליטי הנוכחי בישראל להחלטה אסטרטגית להכות בארגוני הטרור בשטח הרצועה. הוא אמר את הדברים זמן קצר לפני סבב הסלמה נוסף בדרום שגרר ירי עשרות רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום, ופציעתם הקשה של שני עובדים זרים שעבדו בחממות שבעוטף עזה.

 

היחידות המובחרות שעליהן מפקד תא"ל חליווה, ובהן חטיבת הצנחנים שנמצאת תחת פיקודו, אמורות להוביל כל מבצע קרקעי ברצועת עזה למיגור קני הטרור ומרחבי שיגור הרקטות. בשנה האחרונה הכין חליווה את היחידות למבצע בעזה שלא יצא אל הפועל ונדחה שוב ושוב, מסבב לסבב. בצה"ל יש מי שאמרו בשנה האחרונה כי למבצע כבר ניתן שם, ואפילו מפקדי מחלקות, הקצינים הזוטרים שבגדודים, נערכו לקראתו היטב - עד לרמת ה"איתור" (בית של מחבלים), שתכבוש כל מחלקה.

 

חליווה מצא בדבריו גם חוט מקשר בין ההדים של מלחמת לבנון השנייה לאלה שיצר מבצע עופרת יצוקה: "כולם אומרים שמלחמת לבנון השנייה הייתה כישלון ושעופרת יצוקה הייתה הצלחה. במציאות יש שקט כבר שש שנים בגבול הצפון אבל אלפי רקטות ופצמ"רים נורות מעזה". לחייליו אמר: "במלחמה הבאה ברור שייפלו טילים בתל אביב, אבל אתם תהיו בחזית, בשדה הקרב. אז לא יהיה אכפת לכם".

 

הוא התייחס בדבריו גם למל"ט האיראני שחדר לפני כחודש לישראל, והגדיר זאת כ"כישלון גדול של חיזבאללה". לפי עדויות שהגיעו ל-ynet, חליווה הסביר בהקשר זה את אמירתו בכך שהמל"ט לא שידר, "לא גרם שום נזק מודיעיני או מבצעי".

 

לדברי מפקד האוגדה, חלה ירידה בכמות המתייצבים לאימונים מקרב חיילי המילואים: "אני מוטרד מאחוז התייצבות נמוך למילואים. אבל ברור שלמלחמה בצו 8 כולם יתייצבו". 

 

גם בעבר דבריו של חליווה עוררו סערה, כשיצא נגד המחאה החברתית בתחילת 2012. בשיחה עם מאות חיילי מילואים, אמר כי "בגלל ההפגנות, קיצצו את תקציב הביטחון, ועכשיו לא נוכל לירות טילים באימונים". הוא אף תקף את המשתתפים בגל ההפגנות, ואמר כי היה "מחליף חלק מהשכנים שלו" בתל אביב.

 

גורמים בצה"ל אישרו את הדברים שאמר בשבוע שעבר חליווה בכנס סגור לחיילי הגדוד בלבד. מדובר צה"ל נמסר כי בצבא לא מתייחסים לנאמר בפורומים סגורים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
חליווה. מה אכפת?
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים