שתף קטע נבחר

ללא טיפת מזל: ספרי התורה שקעו במים

עשרות מטרים של גווילי ספרי תורה נפרשו לייבוש לאחר ש"סנדי" שטפה את הכל. הנזק במרכז הקהילתי "מזל" לבדו נאמר במאות-אלפי דולרים, אבל הנזק הנפשי לקהילה היהודית רב יותר. צפו בתמונות מהאסון

התמונות בעמוד הפייסבוק של בית הכנסת ובית הספר "מזל" בברייטון ביץ' שבברוקלין, לא מותירות ספק: "סנדי " הייתה כאן. בתמונות המקוטלגות תחת הכותרת "סנדי vs מזל", נראים ספרים, מדפים, מחשבים ושולחנות הספר מוטלים בערבוביה על רצפת הכיתות, רטובים ומרוטים. הקהילה היהודית כואבת במיוחד את הפגיעה הקשה בספרי התורה שבבית הכנסת הסמוך, ותמונותיהם של הגווילים הפרושים על פני עשרות מטרים על ספסלי בית המדרש, שותפו ברשת על ידי מאות מאמינים מזועזעים.

 

<<היכנסו לעמוד הפייסבוק של ynet יהדות>>

 

 

בית הספר "מזל" השייך לחב"ד, משרת את הקהילה היהודית הדוברת רוסית שבברייטון ביץ', בדרום ברוקלין. השכונה שאכלסה בעברה מהגרים יהודיים מזרח אירופה, שינתה את פניה בשנים האחרונות והיא מאכלסת היום לצד האוכלוסייה היהודית הוותיקה - קהילה גדולה של מהגרים ממדינות חבר העמים לשעבר, ובהם יהודים רבים.

 

"זה שבר לגמרי את הקהילה היהודית". ספרי התורה פרושים לייבוש (צילום: רותה אוקונוב) (צילום: רותה אוקונוב)
"זה שבר לגמרי את הקהילה היהודית". ספרי התורה פרושים לייבוש(צילום: רותה אוקונוב)

 

עד כה נאמד הנזק בכ-450 אלף דולרים, מבלי שנאמד עדיין הנזק של תיקון ספרי התורה, ששוויים לבד עומד על מאות-אלפי דולרים. אם לילדים הלומדים בבית הספר, הגיבה בצער למראה ההרס: "זה שובר אותי, גורם לי לבכות. אני אפילו לא יכולה להראות את התמונות לילדים שלי".  

 

צילום: רותה אוקונוב

 

 

מנהלת בית הספר, חני אוקונוב, מספרת כי החורבן שהותירה אחריה הסופה "שבר לגמרי את הקהילה היהודית", לדבריה. "שנים של עבודה קשה, אהבה ותשומת לב הוקדשו להקמת בית הספר הזה, שהוא המוסד החינוכי היהודי היחידי באזור". בקומה התחתונה של בית הספר, שם השיטפון גרם לנזקים הרבים ביותר, ממוקם גם בית כנסת ששירת את הקהילה, המונה כ-250 משפחות.

 

כל ספרי הקודש נפגעו בסופה (צילום: רותה אוקונוב) (צילום: רותה אוקונוב)
כל ספרי הקודש נפגעו בסופה(צילום: רותה אוקונוב)

 

מאז שככה הסערה, התייצבו רבים מחברי הקהילה בבית הספר ובית הכנסת כדי להחל בשיקום המקום. "ההתגייסות מחממת את הלב", אומרת אוקונוב. "אבל תמיכה כלכלית ממקורות חיצוניים קריטית עבור שיקום בית הספר, הממלא תפקיד חיוני בקהילה היהודית-רוסית".

 

צילום: רותה אוקונוב

 

 

בדף גיוס התרומות שנפתח אתמול ברשת נכתב: "לפני הסופה 'סנדי' עבדנו ללא לאות בגיוס תרומות עבור הרחבת מבנה בית הספר, כדי שנוכל לאפשר לעוד ילדים מתוך רשימת ההמתנה הארוכה ללמוד אצלנו. הסערה ניפצה את החלומות שלנו, והעמידה אותנו בפני מציאות חדשה, שבה עלינו לגייס תרומות כדי להשיג את מה שכבר היה לנו".

 

"ההתגייסות של כולם מחממת את הלב" (צילום: רותה אוקונוב) (צילום: רותה אוקונוב)
"ההתגייסות של כולם מחממת את הלב"(צילום: רותה אוקונוב)

 

בינתיים, לא מאפשר מצבו של המבנה, את התפילה בבית הכנסת או המשך הלימודים בבית הספר. בעמוד הפייסבוק נתן אחד המורים קישור לאתר המספק שיעורים בנושאים שונים און-ליין. "לילדים שלנו אין מקום אחר ללכת אליו, ואנחנו זקוקים לעזרכתכם כדי לתת הם הזדמנות נוספת. בראש סדר העדיפויות שלנו עומדת המשימה, להחזיר את הילדים לכיתות, כדי שיוכלו לשוב ללמוד ולפרוח".

 

מים בגובה שתי קומות בישיבת סאטמר

בסיגייט, השכונה היהודית שספגה את הנזק החמור ביותר בסופה, מנסים חסידי סאטמר להאמין למראה עיניהם: ההוריקן העצום הצליח להכריע את הישיבה, והמים הגיעו עד לגובה של שתי קומות, תוך שהם מציפים את היכל בית המדרש המפואר. "הנהלת הישיבה דווקא הכינה את הבניין", אומר אחד החסידים ל-ynet. "היום הם הגיעו לראות את הנזקים, ונדהמו לנוכח ההרס הרב שנגרם במקום. כל הספרים, כל הרהיטים - הכל צף במים".

 

.

 

 

גם במקרה זה מדובר בנזק שמוערך במאות-אלפי דולרים. בינתיים עברו תלמידי הישיבה ללמוד בבית המדרש סאטמר שבשכונת בורו פארק הסמוכה, ומעריכים כי ככל הנראה ייקח כשבועיים עד חודש ימים עד שהמקום ישוקם כדי חזרה ללימודים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רותה אוקונוב
ספר תורה שניזוק בסופה
צילום: רותה אוקונוב
צילום: רותה אוקונוב
בית הספר "מזל"
צילום: רותה אוקונוב
צילום: רותה אוקונוב
"שבר". חנה אוקונוב
צילום: רותה אוקונוב
מומלצים