שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הקרב על בית מפולג: לפחות הקונגרס בעד ישראל

בעוד עיני העולם נשואות למרוץ לבית הלבן, מתנהל קרב לא פחות חשוב על השליטה בגבעת הקפיטול. הרפובליקנים צפויים לשמור על הרוב בבית הנבחרים והדמוקרטים על הרוב בסנאט. שמירת הסטטוס קוו - מתכון לצרות. הסיבה: בשנתיים האחרונות סבל הקונגרס משיתוק בגלל אי יכולת המפלגות להגיע לפשרות

"בית מפולג בתוך עצמו לא יחזיק מעמד. איני מאמין שהברית הזאת תוכל להישאר דרך קבע חצייה שקועה בעבדות וחצייה חופשית. אינני מצפה לפירוקה של הברית - אינני מצפה לנפילתו של הבית - אבל אני מצפה לחיסולו של הפילוג" (אברהם לינקולן , 16 ביוני, 1858)

 

בעוד העולם כולו מתמקד היום (יום ג') בקרב שמתנהל על הבית הלבן בין ברק אובמה לבין מיט רומני, מתנהל במקביל קרב חשוב לא פחות - על השליטה בקונגרס האמריקני.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet 

אמריקה בוחרת - משדר בכורה מאולפן ynet החדש

 

המרוץ לבית הלבן - כתבות נוספות:

מסך קטן, קרב גדול: כל עימותי הנשיא

כל קול חשוב? לא באמריקה. כך עובדת השיטה

למה מתחלקים האמריקנים לחמורים ולפילים?

התגרשו, נרצחו וזה שקטף בוטנים. הצצה לנשיאים

 

בשנתיים האחרונות נרשם שיתוק יחסי בשני בתי המחוקקים (סנאט ובית נבחרים). חלק ממנו נגרם בגלל כניסת קיצונים אידיאולוגים מתנועת "מסיבת התה" לבית הנבחרים שסירבו לכל פשרה, וחלק בגלל ההכרזה של מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל, שהמשימה מספר אחת שלו תהיה להפוך את אובמה לנשיא של קדנציה אחת. התוצאה: בניגוד למסורת העבר, דמוקרטים ורפובליקנים התקשו להגיע לפשרה הנדרשת כדי לפעול ברצינות לשיקום הכלכלה.

 

 

היא הייתה "סוס מת" עד פליטת הפה שלו. מקסקייל (משמאל) ואייקן ממיזורי (צילום: AP) (צילום: AP)
היא הייתה "סוס מת" עד פליטת הפה שלו. מקסקייל (משמאל) ואייקן ממיזורי(צילום: AP)

 

הסקרים האחרונים בארצות הברית הצביעו על כך שהרפובליקנים ישמרו קרוב לוודאי על הרוב שלהם בבית הנבחרים ושלדמוקרטים יש סיכוי סביר לשמור על הרוב שלהם בסנאט. במצב שכזה, האיזון בין שתי המפלגות בגבעת הקפיטול צפוי להישמר.

 

המתונים פינו מקום לקיצונים

על הנייר, שמירת הסטטוס קוו היא מתכון לצרות גם בקונגרס החדש.

בקמפיין הבחירות הנוכחי הפסידו חברי קונגרס רפובליקנים מתונים בפריימריז של מפלגתם ואת מקומם תפסו שמרנים קיצונים שיתמודדו על מקום בגבעת הקפיטול מול מועמדים דמוקרטים.

 

הסנאטור הרפובליקני מאינדיאנה ריצ'רד לוגר, למשל, הוא סנאטור ותיק, מנוס ומתון שאפשר להגיע אתו לפשרות, אך הוא הפסיד בפריימריז של מפלגתו. המפלגה הרפובליקנית איננה עוד מפלגת המרכז-ימין של רונלד רייגן, בוב דול, ג'ורג' בוש האב ואפילו ג'ורג' בוש הבן - זו מפלגה שהופכת יותר ויותר למפלגה ימנית אידיאולוגית. על הנייר, מדובר במתכון לצרות, אבל בפועל יופעל לחץ גדול על גבעת הקפיטול להגיע להסכמים חוצי מפלגות.


המחליף של קנדי נגד הפרופ' למשפטים. בראון (משמאל) וורן ממסצ'וסטס (צילום: AP) (צילום: AP)
המחליף של קנדי נגד הפרופ' למשפטים. בראון (משמאל) וורן ממסצ'וסטס(צילום: AP)

 

אם אובמה ינצח הלילה, הוא לא יוכל לרוץ לנשיאות ב-2016 (החוקה מגבילה נשיא לשתי כהונות), לרפובליקנים ולשמרנים מ"מסיבת התה" לא תהיה יותר עילה פוליטית לחבל במהלכיו ותהיה הצדקה להגיע לפשרה בקונגרס. במקביל, הלחץ הציבורי וזה של הקהילה העסקית להגיע להסכמה חוצת מפלגות יהיה גדול על הפוליטיקאים כשהמטרה מספר אחת היא להניע את הכלכלה.

 

סנאט בשליטה דמוקרטית

100 הסנאטורים בוושינגטון מגיעים מ-50 המדינות המרכיבות את ארה"ב - שני סנאטורים מכל מדינה. קליפורניה הענקית ודלאוור הזעירה משגרות כל אחת שני סנאטורים לוושינגטון. רק תושבי וושינגטון הבירה קופחו ונותרו ללא ייצוג בסנאט.

 

השאיפה הגדולה של כל מפלגה היא לזכות לרוב מיוחס בסנאט, המונה 60 חברים ומעלה. הסיבה לכך נעוצה ב"פיליבסטר" - היכולת של המיעוט בסנאט לדרוש דיון בנושא הצעת חוק ולנאום ללא הפסקה כדי למנוע הצבעה במליאה. כאשר למפלגת הרוב יש 60 חברים או יותר, היא יכולה לסכל "פיליבסטר" ולהעביר את ההצעה להצבעה.


תהפוך לסנאטורית ה-1 שהיא לסבית מוצהרת? בולדווין (מימין) ותומפסון מוויסקונסין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תהפוך לסנאטורית ה-1 שהיא לסבית מוצהרת? בולדווין (מימין) ותומפסון מוויסקונסין(צילום: רויטרס)

 

בקדנציה המסתיימת נהנו הדמוקרטים מרוב של 53 לעומת 47 רפובליקנים. סנאטורים נבחרים לשש שנים ומדי שנתיים נערכות בחירות על שליש מהמושבים. הפעם מתנהל המאבק על 33 מושבים בסנאט - 21 הוחזקו על ידי דמוקרטים, 10 על ידי רפובליקנים ושניים - על ידי עצמאים. לכאורה מתנהל מאבק על מושבים דמוקרטיים, אבל בפועל מרבית הסנאטורים הדמוקרטים עומדים לבחירה מחודשת במדינות "שלהם".

 

איש הקונגרס הכעיס: "אין הריונות מאונס לגיטימי"

הדמוקרטים היו אמורים לאבד את המושב שלהם במדינת מיזורי עד שהמועמד הרפובליקני טוד אייקן, שניצחונו היה מובטח, הסתבך בפליטת פה ובראיון טלוויזיוני הביע התנגדות לזכות של נאנסות לבצע הפלה. הנימוק שלו: לגוף האישה יש דרכים למנוע הריון לאחר אונס. הסנאטורית הדמוקרטית קלייר מקסקייל, שנחשבה "סוס מת" מבחינה פוליטית, חזרה לחיים בעקבות התבטאותו השנויה במחלוקת של אייקן ולפי הסקרים היא צפויה לשוב לגבעת הקפיטול.

 

עוד מרוץ מעניין לסנאט מתנהל על מושבו ה"מתנדנד" של אדוארד (טד) קנדי המנוח, שבו זכה בפברואר 2010 הרפובליקני סקוט בראון בבחירות מיוחדות. בראון ניהל קרב מאסף במסצ'וסטס הליברלית מול אליזבת וורן, פרופ' למשפטים באוניברסיטת הרווארד ויועצת לנשיא אובמה.


ישראל מאבדת ידיד חשוב בבית הנבחרים. אולמרט ואקרמן (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ישראל מאבדת ידיד חשוב בבית הנבחרים. אולמרט ואקרמן(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בנוסף למדינות מיזורי ומסצ'וסטס, קיוו הרפובליקנים לנצח במונטנה השמרנית, אך גם שם מורים הסקרים על ניצחון צפוי לסנאטור הדמוקרטי ג'ון טסטר. מצד שני, הסנאטור הרפובליקני דין הלר מנוואדה צפוי לשמור על כיסאו. יריבתו במרוץ היא הדמוקרטית היהודייה שלי ברקלי, שוויתרה על מושב בטוח בבית הנבחרים כדי לרוץ לסנאט.

 

קרב באוהיו: ידיד ישראל נגד יהודי

מדינת אוהיו מספקת קרב מרתק בין הסנאטור הדמוקרטי המכהן שרוד בראון, שנחשב ידיד ישראל, לבין היהודי הצעיר ג'וש מנדל, שנתן לו קרב קשה.

 

בוויסקונסין מתמודד המושל לשעבר טומי תומפסון, שכיהן גם בתפקיד שר בקבינט של ג'ורג' בוש הבן, מול צירת בית הנבחרים הדמוקרטית תמי בולדווין. בולדווין, שממוקמת בצד הליברלי יותר של המפה הפוליטית, עם היסטוריה של התבטאויות בעייתיות מבחינת ישראל, יכולה להפוך לסנאטורית הראשונה שהיא לסבית מוצהרת. גורמים דמוקרטיים הרגיעו באחרונה ואמרו שבולדווין תומכת בעניין הישראלי. אולם, מחוז הבחירה שאותו שירתה בבית הנבחרים הוא בעל אוריינטציה שמאלנית מאוד וחיה בו קהילה ערבית גדולה.


לא העמיד עצמו לבחירה בגלל סיכוייו הנמוכים. הסנאטור ליברמן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא העמיד עצמו לבחירה בגלל סיכוייו הנמוכים. הסנאטור ליברמן(צילום: רויטרס)

   

החלוקה בבית הנבחרים נועדה לייצג אזורי בחירה בהתאם לגודל האוכלוסייה. קליפורניה, למשל, משגרת 53 צירים מאחר שהיא מדינת ענק, ואילו דלאוור הננסית, שניתן לחצותה מדרום לצפון בתוך רבע שעה, שולחת נציג אחד בלבד.

 

בית הנבחרים: מערכת בחירות שלעולם לא מסתיימת

מכיוון שצירי בית הנבחרים עומדים למבחן הבחירה מדי שנתיים, הם מצויים במערכת בחירות שלעולם אינה מסתיימת, וכן נאלצים להתמקד בנושאי פנים הקשורים למצוקת הציבור ששלח אותם לוושינגטון. מסיבה זו הם חייבים לחזור למחוז הבחירה שלהם בסופי שבוע כדי להיפגש עם בוחרים, כאילו היו בקמפיין בלתי פוסק.

 

באחרונה העבירה מליאת בית הנבחרים ברוב של 411 תומכים מול שני מתנגדים בלבד חוק לשדרוג היחסים הביטחוניים בין ארה"ב לבין ישראל. השניים שהצביעו נגד החוק לא יהיו בקונגרס החדש - רון פול הרפובליקני, שלא העמיד את עצמו לבחירה, ודניס קוסיניץ' הדמוקרטי, שהפסיד בבחירות המקדימות של הדמוקרטים.

 

בקונגרס שבו קיימים ניגודים קיצוניים כל כך, הייתה ישראל כמעט הנושא היחידי שעליו היה קונצנזוס אפילו בין יריבים פוליטיים מרים. בקונגרס האחרון הצביעו בעד ישראל מפרנק עד פרנקס - ברני פרנק הדמוקרטי, הומוסקסואל מוצהר יהודי ממסצ'וסטס וטרנט פרנקס הרפובליקני, נוצרי אוונגליסטי מאריזונה.

 

מאזן הכוחות לא צפוי להשתנות. בניין הקונגרס בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאזן הכוחות לא צפוי להשתנות. בניין הקונגרס בוושינגטון(צילום: רויטרס)

 

פרנק, אחד המחוקקים החשובים בבית הנבחרים, פרש והוא אינו עומד לבחירה הפעם וכמוהו עוד כמה נכסים אסטרטגיים של ישראל בגבעת הקפיטול - בראשם הסנאטור היהודי ג'ו ליברמן, שלא מתמודד שוב, משום שסיכוייו להיבחר מטעם מדינת קונטיקט היו נמוכים. הליכתו של ליברמן מבית הנבחרים היא אובדן של "בן משפחה" לישראל בסנאט. ישראל מאבדת גם ידיד אמת בנושא חוץ וביטחון בדמותו של הסנאטור ג'ון קאיל הרפובליקני מאריזונה.

 

הרב הראשון בבית הנבחרים? לא בטוח

ישראל מאבדת עוד כמה ידידים חשובים בבית הנבחרים, בהם הדמוקרטי היהודי גרי אקרמן מניו יורק שפרש והדמוקרטי היהודי סטיב רוטמן מניו ג'רזי שהפסיד בפריימריז של מפלגתו. אגב, על המושב המתפנה בניו ג'רזי מתמודד הרפובליקני היהודי הרב שמואל בוטח, שהסקרים אינם מנבאים לו סיכוי רב להפוך לרב הראשון בבית הנבחרים.

 

קרב יוצא דופן מתנהל בקליפורניה בין שני צירי בית נבחרים יהודים בעלי חשיבות רבה לישראל ששינויים דמוגרפיים אילצו אותם להתמודד זה נגד זה. הווארד ברמן בן ה-71, מחוקק חשוב והדמוקרטי הבכיר בוועדת החוץ, קרוב להפסיד לבראד שרמן בן ה-57.

 

הבעיה של ידידי ישראל בקונגרס לא תהיה מחסור בידידים, אלא הצורך ללמד כ-60 צירים חדשים שיושבעו בחודש ינואר לבית הנבחרים על ישראל, חשיבותה לארה"ב והבעיות במזרח התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהיו הפתעות בגבעת הקפיטול?
צילום: רויטרס
"בית מפולג בתוך עצמו לא יחזיק מעמד". לינקולן
צילום מסך
הוא הפסיד בפריימריז הרפובליקניים והקוגרס הפסיד סנאטור מתון. לוגר
צילום: Gettyimages
המפלגה הרפובליקנית הפכה למפלגה ימנית יותר. רייגן
צילום: Gettyimages
צפוי לנצח במונטנה השמרנית. טסטר הדמוקרטי
הצבעות אנטי-ישראליות. פול
צילום: MCT
נכס אסטרטגי לישראל שהחליט לפרוש. פרנק ממסצ'וסטס
צילום: AP
מומלצים