שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוציאו את ההורים מהמיטה הזוגית שלכם

  זוגות רבים נאלצים לסמוך על עזרתם של ההורים כדי לסגור את החודש. אך מה עושים כשההורים המממנים מרגישים שיחד עם העזרה הכלכלית, ניתנה להם גם היכולת להתערב ולחדור לחיי הזוג הצעיר?

  "מאמוש, החודש לא צריך להידחק. אבא כבר חתם על הצ'ק", שרה אתי אנקרי בשירה המפורסם שמדבר על זוג מפונק שחי בתמיכה מלאה של ההורים. היום, בעקבות המצב הכלכלי, יותר ויותר זוגות צעירים לא סוגרים את החודש, ונאלצים לפנות לעזרתם של ההורים. 

   

  עוד בנושא:

  לחזור להורים: בדרך לעצמאות כלכלית עתידית?

  הוריה קנו לה דירה, בן זוגה דרש מחצית משווייה 

  בואנ'ה, אמרנו בלי לערב הורים!

   

  הבעיה היא שלעיתים נדמה שעם כל עזרה שלהם, קטנה כגדולה, נראה להורים רבים שנפתח להם צוהר לחדור לחיי הזוג הצעיר ולהתערב בקשר התקין. ואם לזוג הצעיר לא היו עד עכשיו מספיק נושאי מריבה, הרי שכעת נוספה להם צרה צרורה חדשה.

   

  אני לא בטוחה שהם עושים שימוש נכון בכסף שאני נותנת להם. חצופים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אני לא בטוחה שהם עושים שימוש נכון בכסף שאני נותנת להם. חצופים(צילום: shutterstock)

   

  אמא שלו הכניסה אותנו לחובות בעקבות החתונה

  לפני כמה זמן הגיעו אלי נטע ועומר (השמות האמיתיים שמורים במערכת), הסובלים מבעיה דומה. נטע סיפרה שהבעיה העיקרית בזוגיות שלהם, היא אמא של עומר. "אמא שלו הזמינה לחתונה שלנו 50 זוגות חברים שלה, למרות שאמרנו שאנו עושים חתונה צנועה ושאנו בעיקר קצרים במזומנים", היא סיפרה והוסיפה: "היא הבטיחה שהיא תשלם על האורחים שלה, אך כמובן שלא ראינו שקל אחד, ועד היום, שנה אחרי, אנו משלמים על החתונה הזאת".

   

  "אפילו מתנה היא לא נתנה לנו! אגב, היא וההורים שלי סגרו שבשנה הראשונה הם יעזרו לנו עם שכר הדירה כדי שנוכל לסיים את הלימודים בשקט. את חושבת שהיא שילמה משהו? אני וההורים שלי המומים ממנה".

   

  נטע לא מבינה מדוע עומר מסרב לבחור צד ומוסיף לשבת על הגדר. מבחינתה, או שהוא מפגין לויאליות כלפי הזוגיות שלהם או שהוא מוותר מראש וחוזר לבית אימו. מבחינתה, המצב הנוכחי לא יכול להימשך. לדעתו של עומר, הבעיה היא אכן ההורים אבל לא רק שלו אלא גם של נטע. "ההורים של נטע עוזרים לנו עם שכר הדירה ולכן הם מרשים לעצמם לנהל לנו את החיים", הוא אומר.

   

  "זה מתחיל מזה שהם מגיעים אלינו לפעמים בלי להודיע מראש, פותחים את המקרר ומעבירים ביקורת על סל המצרכים שלנו. ואם זה לא מספיק, הם מוציאים את תדפיסי כרטיסי האשראי שלהם מתיבת הדואר ומותחים ביקורת על ההוצאות החודשיות שלנו. אני מעדיף לא לקבל מהם שום עזרה ושהם יצאו לי מהחיים", הוא טוען לבסוף. נטע, מצידה, לא מבינה על מה המהומה. לטענתה, ההורים שלה רק מנסים לעזור וללמד אותם איך להתנהל מבחינה כלכלית. "ובעיקר", היא ממשיכה, "אין לנו שום אפשרות לשרוד בלי ההורים שלי".

   

   

   

  מהדרך המשפחתית לדרך הזוגית

  הבעיה של נטע ועומר אינה ייחודית רק להם. עניין ידוע הוא שכאשר זוג עוזב את בית הוריו לטובת בניית חיים עצמאים, על ההורים לקחת צעד אחורה ולהפסיק לחנך, לעזור ובטח שלא להתערב.

   

  אך כאשר בני הזוג זקוקים לתמיכה כלכלית של ההורים ולמעשה הם אינם עצמאיים, הגבולות אינם ברורים עוד. בשלב הזה ההורים מאפשרים לעצמם להתנהג לבנם או אל ביתם כמו לילד צעיר, שהרי הוא אינו עצמאי לחלוטין ולכן הם בטוחים שהוא עדיין זקוק להנחיה ולהדרכה.

   

  נטע טענה למשל, שבלי הוריה הם לא יוכלו לעמוד על הרגלים. פה נטע טועה. תפקידכם כאנשים בוגרים ואחראיים, לשים גבולות מאוד ברורים להורים שלכם. נכון וכדאי להגיד תודה על העזרה החודשית, אך מומלץ מאד גם להציב גבולות ולהבהיר להם מה לא מקובל עליכם, וזאת מכמה סיבות.

   

  ראשית, מרגע שיצאתם את בית ההורים ובניתם לעצמכם תא זוגי משלכם, עליכם לעבור מהדרך המשפחתית אל הדרך הזוגית. סיבה נוספת לשימת גבולות, היא שחשוב לסמן להורים איפה עובר הגבול מבחינתכם, ורצוי שתבהירו זאת גם לעצמכם.

   

  חוסר גבולות יאפשר להם "רק" להגיד את הדעה שלהם, או לתת שוב ושוב את אותה העצה ששמעתם אינספור פעמים. אז כן, בגיל שלושים ומשהו התפקידים מתחלפים ואתם אלה ששמים להורים שלכם את הגבול.

   

  אמא שלך מתערבת יותר מדי וזה מתחיל להמאס עלי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אמא שלך מתערבת יותר מדי וזה מתחיל להמאס עלי(צילום: shutterstock)

   

  עצה נוספת היא לא להתערב בשום פנים ואופן במריבה או במערכת היחסים שבין בן/בת הזוג שלכם להורים שלו/ה. נכון, ההורים שלו/ה נורא מרגיזים ואתם בטוחים שאתם יודעים בדיוק מה צריך להגיד או לעשות, אך שמרו זאת לעצמכם. בן/ת הזוג מכיר היטב את הוריו, והוא ידע איך להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר.

   

  חשוב מאד שתכבדו אותו על הבחירה שיעשה ועל הדרך בה יחליט להתמודד איתם. אלו ההורים שלו ובסופו של יום, זוהי מערכת היחסים המאוד פרטית שלו ושל הוריו, ואין צורך להתערב בדינמיקה שלה.

   

  עצה נוספת עבורכם היא שתקבלו החלטה זוגית - עזרה עם הערות או שמסתדרים לבד. כי בואו נודה באמת, אפילו אם להורים של בן/ת הזוג יש יכולות לעזור לכם, הם לא באמת חייבים לעשות זאת.

   

   

   

  אם הם כבר עוזרים ובדרך מתנהגים בצורה פוגעת – עליכם לבחור האם אתם מוכנים לספוג את ההתנהגות שלהם כדי לקבל עזרה כלכלית, או שאתם מחליטים להסתדר לבדכם. לאחר ההחלטה תהיה הקלה גדולה, לא משנה מהי ההחלטה. אתם מוזמנים לנסות.

   

  בהצלחה!

   

  לכל הכתבות והעדכונים - כנסו לעמוד החברים של ערוץ יחסים בפייסבוק

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Sutterstock
  היי חמודים. באנו להתנחל קצת במיטה שלכם. מסכימים?
  צילום: Sutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים