שתף קטע נבחר

המבצע מתנהל על-פי התוכנית; ההרתעה משתקמת

למבצע יש סיכוי טוב לשקם את ההרתעה, אולם המלאכה עדיין לא הושלמה. אם חמאס יבקש להפסיק את הלחימה ויתחייב לא לירות, ייתכן שהכניסה הקרקעית, הנדרשת נוכח הסתרת משגרים בקרב האוכלוסייה האזרחית, תתייתר

מבצע "עמוד ענן" מתנהל בסך הכול בצורה מניחה את הדעת מנקודת ראות ישראלית ואולי אף למעלה מזה: תקיפות מערך השיגור של חמאס והארגונים האחרים השיגו תוצאות טובות מן המצופה, וזו כנראה הייתה הסיבה שבניגוד לתחזיות צה"ל, הלילה היה שקט ביותר. ההנחה האופטימית הזו נתונה כמובן כל עוד לא יקרה שום דבר לא צפוי לרעה, אם כי במבצעים מסוג זה תפניות לא צפויות מתרחשות לא פעם.

 

עמוד ענן - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

רה"מ לקהיר: אם בעזה ינצרו אש, לא נירה בביקור

לקראת מבצע קרקעי? גנץ מאשר גיוס מילואים

חתונה באשדוד באולם ריק: "לא ישברו אותנו"

 

אולם נראה שארגוני החבלה ואנשי חמאס הצליחו בלילה לחמש את המשגרים הנייחים שעדיין נשארו ברשותם גם על הקרקע וגם מתחתיה, וירו ממשגרים אלה את מטחי הגראדים סמוך לשעה 7:00 בבוקר.

 

 

מרחב מוגן בניצן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרחב מוגן בניצן(צילום: רויטרס)

כפר עזה. תחת אש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
כפר עזה. תחת אש(צילום: אוהד צויגנברג)

פגיעה ישירה באשדוד ()
פגיעה ישירה באשדוד
 

מלבד רקטות ארוכות הטווח מדגם פאג'ר שהתפוצצו בשטחים פתוחים ליד בת ים אתמול, לא היו בלילה שיגורים נוספים של רקטות ארוכות טווח. עובדה זו מאשרת את הערכת צה"ל כי אחרי התקיפה ביום הראשון למבצע של מערך השיגור ארוך הטווח, נותרה בידי הארגונים הפלסטינים "יכולת שיורית", כלומר מספר בודד של רקטות ארוכות טווח שאותן שיגר הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני לעבר תל אביב במטרה להשיג הישג תודעתי - מוראלי.

 

אך לא היה הישג - מפני שתושבי תל אביב לא הגיבו בהיסטריה ומפני שהפאג'רים ששוגרו פגעו בשטחים פתוחים ולא הסבו כל נזק ואבידות.

 

קולות מהדרום: בואו לשתף אותנו במה שעובר עליכם ונפרסם

 

נקודה נוספת לחיוב היא התגובה במדינות האזור בעולם הערבי ובעולם כולו למבצע הישראלי. למרות החששות, זוכה המבצע ברצועת עזה ללגיטימציה בינלאומית מפתיעה, לא רק מצד מדינות אירופה אלא גם במועצת הביטחון של האו"ם, שסירבה לגנות את ישראל למרות דרישת מצרים. גם המשטר החדש במצרים, בהנהגת הנשיא מוחמד מורסי, מפתיע לטובה. החזרת השגריר המצרי לקהיר היא צעד כמעט שגרתי שאותו גם נקט הנשיא סאדאת בשעתו ואחריו הנשיא מובראק כשהיו מבצעים ישראליים גדולים בלבנון ובעזה.

 

תפקיד מכריע למצרים

מעבר לזה, שיגור המשלחת הבוקר בהנהגת ראש הממשלה קנדיל מאותתת על כך שמצרים רוצה למלא תפקיד תיווך פעיל בהרגעת המצב. פירוש הדבר הוא שהיא זקוקה לאמון כל הצדדים כולל ישראל, והיא לא תשבור את הכלים, להיפך. היא תנסה למלא תפקיד קונסטרוקטיבי. אלו הן חדשות טובות, כי מצרים חיונית למה שמכונה "מנגנון הסיום" של המבצע.

 

נקודה חיובית נוספת היא שעד כה למרות התקיפות המסיביות בשני גלים אתמול במשך היום והלילה, מספר הפגיעות בנפש באוכלוסייה פלסטינית לא מעורבת הוא מזערי, קטן ביותר. ולכן גם כמעט שאין תגובות בינלאומיות תקשורתיות ודיפלומטיות כפי שהיו במבצעים קודמים.

 

ראוי לציין עם זאת שחמאס וארגוני הטרור האחרים עדיין לא הרימו דגל לבן כפי שאולי היינו רוצים שיעשו, אבל הניסיון מלמד - וזה חשוב ביותר - שהאפקט של פעולות צה"ל על ארגוני המחבלים אינו מיידי ונדרש זמן עד שעוצמת הפגיעה והמכה שוקעת בתודעת ההנהגות של ארגוני הטרור והמדינות. כך היה אחרי מלחמת לבנון השנייה, שהביאה שקט ארוך טווח בגזרה הצפונית וכך גם היה אחרי עופרת יצוקה.

 

בכל הפעמים התגובה המיידית של אותם ארגונים הייתה שהנהגתם נכנסה למקלטים תת קרקעיים ופעילי השטח נשארו לשגר את הרקטה האחרונה שמצטיירת בעיניהם כהוכחה לניצחונם. כך כנראה קורה גם הפעם. כאמור, הם משתדלים לחמש בהסתר בלילה בשיטות שפותחו בעופרת יצוקה ואחרי כן לירות בבוקר במטחים כשכולם מוכנים. מדפוס הפעולה ניכר גם כי יש עדיין יד מכוונת וכי מרואן עיסא מפקד הזרוע הצבאית הנוכחי של חמאס שולט עדיין באנשיו. כך גם לגבי הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני.

 

עוד היבט חיובי הוא החוסן הציבורי שמגלים תושבי הדרום ותושבי ישראל, מה שמעניק רוח גבית למבצע. עם זאת, נראה שייתכן שצה"ל יצטרך להיכנס לפעולה קרקעית במהלך השעות הקרובות אם לא ישיגו המצרים התקדמות בתיווך. הרמטכ"ל הורה לגייס חצי מכוחות המילואים שאישר לו הקבינט, מה שמוכיח כי עדיין יש אפשרות שהכניסה הקרקעית תידחה או שלא תהיה מיידית.  

 

הצורך בכניסה קרקעית הוא בעיקר בגלל העובדה שארגוני החבלה מסתירים חלק ניכר מהרקטות שנשארו ברשותם בבתים אזרחיים, שצה"ל אינו רוצה לתקוף בגלל הפלסטינים הלא מעורבים המתגוררים בהם. אם חמאס יבקש להפסיק את הלחימה ויתחייב לא לירות, ייתכן שזה ייתר את הכניסה הקרקעית.

 

בסיכום ביניים ניתן לומר שלמבצע "עמוד ענן" יש סיכוי טוב לשקם את ההרתעה שצה"ל ומדינת ישראל איבדו כלפי רצועת עזה, אולם המלאכה עדיין לא הושלמה. הכוונה היא להמשיך בקו הנוכחי שנראה כמוצלח באופן שייתר תקיפה קרקעית.

 

אמ"ן ממשיך לייצר במהירות יחד עם השב"כ יעדים נוספים לתקיפה של מערך השיגור. צה"ל, בצורה מפתיעה יחד עם רפאל, יצליח כנראה להכניס לשימוש מבצעי בימים הקרובים סוללת כיפת ברזל נוספת נוכח שיעורי ההצלחה הגדולים ביירוט רקטות בימים האחרונים. זו תהיה תוספת משמעותית ביותר, וכמובן ימשיכו בבניית המוכנות והיכולת לכניסה קרקעית לרצועה באחד המתווים שגיבש צה"ל. אותו מתווה שיאשר הקבינט אם וכאשר יהיה צורך להיכנס. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצצת חיל האוויר בעזה
צילום: רויטרס
פגיעה ישירה בעוטף עזה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים