שתף קטע נבחר

מס רכוש: נזק ישיר תחילה, נזק עקיף אחר כך

הפיצויים על הנזקים העקיפים, כגון חוסר אפשרות לנצל נכס שמושבת, עדיין לא מובטחים לכל היישובים. לאחר מבצע עופרת יצוקה שנמשך כ-3 שבועות שילמה המדינה 40 מיליון שקל לפיצוי על נזקים ישירים ו־400 מיליון על נזקים עקיפים

מלבד מאות מיליוני השקלים שמוציאה המדינה על התחמשות בכיפות ברזל ותחמושת לצה"ל, ישנן עלויות כבדות נוספות בשעות מלחמות ומבצעים כדוגמת עמוד ענן: פיצוי לעורף, אותם אזרחים הנפגעים בצורה ישירה או עקיפה מירי טילים. רשות המסים, ובתוכה מחלקת מס רכוש, אמונה על פיצוי זה ומוציאה על כך כסף ומשאבים רבים.

 

לכתבות נוספות בנושא מבצע עמוד ענן :

 

כדי להבין את סדרי הגודל, נסביר כי לאחר מבצע עופרת יצוקה שנמשך כשלושה שבועות שילמה המדינה לאזרחים 40 מיליון שקל לפיצוי על נזקים ישירים ו־400 מיליון שקל על נזקים עקיפים. לאחר מלחמת לבנון השנייה, שנמשכה חודש שלם, שילמה המדינה 700 מיליון שקל על נזקים ישירים ו־3.5 מיליארד שקל בגין נזקים עקיפים. 

 

מאז החל מבצע עמוד ענן נרשמו כ־1,240 מקרים של פגיעה ברכוש, בכלל זה מבנים, כלי רכב וחקלאות. ב־80% מתוכם כבר הוגשו תביעות, אך סכומן עדיין לא ידוע. יש לזכור כי ככל שהלחימה נמשכת והיקף הטילים המגיעים לשטחי ישראל גדל, כך גדל גם סכום הכסף שהמדינה תצטרך בסופו של דבר לשלם בגין הנזקים הנגרמים לתושבים.

 

אמיר דהן, מנהל מחלקת פיצויים ברשות המסים, הסביר ל"כלכליסט" את ההבדל בין נזק ישיר לעקיף: "נזק ישיר הוא כל נזק שנגרם לרכוש כתוצאה מפגיעה ישירה של טיל. נזק עקיף, לעומת זאת, הוא חוסר אפשרות לנצל נכס, לדוגמה אובדן הכנסות לעסק שמושבת בשל הלחימה וכד'. פיצוי על נזקים עקיפים לא מגיע לכל אחד. על פי חוק הם מוגדרים רק לתושבי יישובי ספר, אך בעת מבצעים צבאיים או מלחמות מחליט שר האוצר באותה תקופה על הרחבה של ההיקף בהתאם לאזורים שנפגעו כתוצאה מהלחימה".

 

על פי חוק, לאחר הערכת הנזק הישיר שנגרם למבנה על ידי צוות של מס רכוש יכול הניזוק לבחור בין קבלת צ'ק מהמדינה לשיקום הנזק בעצמו, או לאפשר למדינה לשקם את המבנה בעצמה עד לשביעות רצונו המלאה. האזרח רשאי עוד לקבל פיצוי של עד 100 אלף שקל עבור תכולה שניזוקה, כולל רהיטים, מוצרי אלקטרוניקה וכד'.

 

במקרים של נזק עקיף העניין מורכב יותר, שכן רק יישובי ספר השוכנים בטווח של 7 ק"מ מעזה זכאים לפיצוי אוטומטי לפי חוק. היישובים הנמצאים בטווח שבין 7 ל־40 ק"מ מהרצועה ייאלצו לחכות להוראה מיוחדת של שר האוצר שתאפשר להם להיכנס לתוך מנגנון הפיצוי, בדומה למבצעים קודמים.

 

ברשות המסים הדגישו אתמול כי פיצוי נקודתי בגין נזקים יינתן למפעלים גם מחוץ לטווח 7 הק"מ, והזכירו כי "שר האוצר הורה שבאזורים הנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יפוצו הורים לילדים עד גיל 14 (אחד מבני הזוג) שנאלצו להיעדר מעבודתם עקב סגירת מוסדות החינוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיירי הבנין שנפגע בראשל"צ חוזרים הביתה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים