שתף קטע נבחר

ישראל נצרה אש: הירי מעזה המשיך, אין לימודים

בתום שמונה ימים, שבמהלכם הומטרו 1,500 רקטות שהרגו חמישה ישראלים, בא אל קצו מבצע "עמוד ענן". ישראל נצרה אש בשעה 21:00, אך ירי הרקטות נמשך עד חצות. היום לא יתקיימו לימודים ביישובים עד 40 ק"מ מהרצועה. גורמי צבא וגורמים מדיניים תמימי דעים: הסבב הבא הוא רק עניין של זמן

אחרי שמונה ימי לחימה, בא אל קצו אמש (יום ד') מבצע "עמוד ענן" שבמהלכו נהרגו חמישה ישראלים ונורו 1,500 רקטות. ישראל נצרה אש בשעה 21:00 מתוך ציפייה שגם ברצועת עזה יפסיקו לשגר רקטות, אך משעה שהפסקת האש נכנסה לתוקף ועד חצות נורו 13 רקטות. אזעקות נשמעו אמש שוב ושוב ברחבי יישובים רבים. בפיקוד העורף הודיעו כי גם היום לא יתקיימו לימודים בטווח שבין 0-40 קילומטר מהרצועה.

 

הפסקת אש - הכתבות האחרונות ב-ynet:

נתניהו: להעניק הזדמנות להפסקת האש

שדרות הפחד: "ביבי מכר את הדרום"

הישג לחמאס: מרחיבים את פתיחת המעברים לעזה

חמאס חוגג ומחלק ממתקים: ניצחנו, הם למדו לקח

 

כוחות צה"ל נותרים דרוכים בגבול הרצועה לפי שעה, ונראה כי בצה"ל סופרים את הימים עד לסבב הבא. במערכת הביטחון מקווים שהמכות הכבדות שחיל האוויר הנחית על חמאס והג'יהאד האיסלאמי בשמונה ימי מבצע עמוד ענן ירחיקו ככל האפשר את מועד סבב ההסלמה הבא, אך לאיש אין ספק שירי הרקטות והפצמ"רים יימשך בימים הקרובים ותושבי הדרום למודי הסבל ייאלצו לשמוע שוב את אזעקות "צבע אדום".

 

הנשיא אובמה מדבר עם ראש הממשלה נתניהו (צילום: AFP PHOTO / THE WHITE HOUSE / Pete Souza) (צילום: AFP PHOTO / THE WHITE HOUSE / Pete Souza)
הנשיא אובמה מדבר עם ראש הממשלה נתניהו(צילום: AFP PHOTO / THE WHITE HOUSE / Pete Souza)

 

"לאיש אין אשליה שהירי ייפסק", אמרו גורמים במערכת הביטחון, אך ציינו שכוח ההרתעה שוקם בעקבות 1,700 התקיפות. החשש בצה"ל הוא שארגונים "מתחרים" לחמאס, ובראשם הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות והפעילים הסלפיים שחדרו לרצועה, ינסו שוב להבעיר את האזור וישגרו רקטות לעבר ישראל. "אף אחד לא זוכר שבימי שגרה, תקף חיל האוויר בתגובה לירי רקטי על ישראל מחסן אמצעי לחימה בודד או מנהרת תקיפה, וזהו. כאן היו לילות של 300 הפצצות בכמה שעות שזעזעו את הרצועה. חמאס רצה הפסקת אש, אך לא התכונן להסלמה כזו קשה בתקופה הזו, והופתע", אמרו גורמים במערכת הביטחון.

 

חיל האוויר השמיד כמעט לגמרי את הרקטות ארוכות הטווח של חמאס שיכולות להגיע עד לתל-אביב, אך נותרו לו עוד אלפי רקטות לטווחים קצרים ובינוניים. לפי ההערכות, לחמאס היו כ-10 אלפים רקטות לפני המבצע והוא ירה כ-1,500 רקטות. שליש מהן יורטו. צה"ל השמיד כאלף משגרים, ולכן נותרו כעת בידי חמאס עוד כ-6,000 רקטות. בתוך כך, הדריכות הגבוהה בגבול תימשך גם בלילה. אף כוח עדיין לא התקפל משטחי הכינוס, והלוחמים נותרו עם פקודות כיבוש היעדים בעזה בתוקף. ל-ynet נודע כי הלוחמים באזור קיבלו התרעה בתדרוכים היומיים להיזהר מחטיפה, לאחר שהתקבל מידע על כוונת חמאס להשקיע מאמצים לחטוף את אחד החיילים שהתרכזו ליד גדר המערכת, ולייצר "תגובה איכותית" לתקיפות צה"ל. בימים האחרונים חשף צה"ל ותקף כמה מנהרות שנחפרו במטרה לחצות את הגבול עם ישראל.

 

מנוחת הלוחם. החיילים הונחו להיזהר מחטיפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנוחת הלוחם. החיילים הונחו להיזהר מחטיפה(צילום: רויטרס)

כיפת ברזל בגוש דן. גיבורת המבצע (צילום: MCT) (צילום: MCT)
כיפת ברזל בגוש דן. גיבורת המבצע(צילום: MCT)

 

ילדים בעזה חוגגים (צילום: AP) (צילום: AP)
ילדים בעזה חוגגים(צילום: AP)

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הודיעה אמש בקהיר על הפסקת אש שהושגה בעקבות מאמצים משותפים של ארה"ב ומצרים. בכיר פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות AP כי ישראל תחדל מכל פעילות צבאית בעזה נגד הארגונים הפלסטיניים, ואלה מצדם יחדלו משיגור רקטות. עוד דווח כי חמאס ידאג להפסקת ירי הרקטות גם על-ידי הארגונים האחרים. אחרי 24 שעות של שקט, מעברי הגבול של עזה ייפתחו להעברה חופשית יותר של סחורות ולתנועה מוגברת של אנשים. 

 

במסיבת עיתונאים בלשכתו בירושלים אמש, כשלצדו שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בעת הזאת הדבר הנכון למדינת ישראל הוא למצות את ההזדמנות הזאת להפסקת אש מתמשכת". הוא הודה לאובמה ולמצרים על הסיוע וציין כי סיכם עם הנשיא האמריקני לפעול יחד נגד הברחות הנשק לארגוני הטרור בעזה.

 

"השאלה - איך מנתקים את התלות של עזה"  

אולם גורמים מדיניים תמימי דעים שזה לא הסבב האחרון מול חמאס. "עוד יהיו סבבי אלימות", אמר אחד מהם, "ההבדל יהיה אם הצלחנו כעת לדחות את הסבב הבא. לוקחים בחשבון שיהיה לנו מולם עוד סיבוב. העימות לא נגמר. צריך לחכות ולראות מה יקרה בתקופה הקרובה. השאלה הגדולה היא איך מנתקים את התלות של עזה בישראל. אנחנו נותנים להם חשמל, ומים - וצריך לעשות ניתוק ולהעביר את האחריות למצרים. זו צריכה להיות המטרה של ישראל בתקופה הקרובה". "אחרי הכול", כך לדברי אותו גורם, "חמאס הוא עדיין ארגון טרור. לגבי עוד סבב? זה בהחלט משהו שלוקחים בחשבון. המטרה היא להרחיק את הסבב הבא כמה שיותר".

 

יירוט מעל שדרות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יירוט מעל שדרות(צילום: רויטרס)

תושבי שדרות מפגינים נגד הפסקת האש (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
תושבי שדרות מפגינים נגד הפסקת האש(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

"הם חטפו מכה רצינית", הוסיפו הגורמים, "אבל הם צריכים כעת להשתקם, הרבה נשק הלך להם. הם לא האמינו שהם כל כך חשופים. ייקח להם זמן להפיק לקחים. איש לא משלה את עצמו שהם יתחילו לגדל תותים". 

 

בישראל מנסים לרתום כבר שנים ארוכות את מצרים למאבק נגד הברחות אמצעי הלחימה לרצועת עזה. עד כה המצרים העלימו עין מההברחות מלוב ומסודן, או שלא ממש התאמצו, כך לדברי גורמים בירושלים. כעת מקווים שעל סמך ההבנות שהושגו, מצרים וארה"ב ישתפו פעולה. "גם המצרים צריכים לדאוג מההברחות האלה", אומר גורם מדיני ישראלי. "אנחנו מקווים מאוד שהפעם זה יקרה, שהפעם הם יעשו את מה שהוסכם. הם תלויים באמריקנים".

 

מועצת הביטחון של האו"ם פרסמה הודעה בעקבות הפסקת האש וקראה לשני הצדדים לכבד אותה. המועצה גם שיבחה את מאמצי התיווך של נשיא מצרים והביעה צער על הרג האזרחים במהלך מבצע עמוד ענן. מוקדם יותר שלח השגריר הישראלי רון פרושאור איגרת למועצה וביקש לגנות "לא רק את הטרור,

אלא גם את אלה שמספקים נשק המופנה נגד אזרחי ישראל" -  ברמזו לאיראן.

 

ברצועת עזה חגגו הלילה את הפסקת האש ורבבות פלסטינים יצאו לרחובות. חלקם ירו באוויר, אחרים הסתפקו בקריאות בעד חמאס. "אנחנו מרגישים שקיבלנו את החירות ואת החיים שלנו בחזרה", אמר אחד התושבים. 162 פלסטינים, בהם 37 ילדים ו-11 נשים נהרג במהלך המבצע.

 

מנהיג הארגון, חאלד משעל, הזהיר כי אם ישראל לא תכבד את הפסקת האש, "ידינו נשארות על ההדק". הוא הוסיף כי חמאס יצא מהמבצע כשידו על העליונה, ואילו ישראל "נכשלה בהרפתקה שיצאה אליה". ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, אמר: "אנו מרוצים וגאים בהסכם ובעמידתם האיתנה של האזרחים שלנו".

 

בהכנת הכתבה השתתפו שחר חי ויצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יירוט רקטה מעל אשדוד, אמש
צילום: אבי רוקח
חיילים צופים בהודעת ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים