שתף קטע נבחר

ו' הכספים הגדילה תקציב ההנחות במכרזי קרקעות

ועדת הכספים אישרה העברה של 538 מיליון ש' לסבסוד הנחות על קרקעות במכרזים לדיור מוזל, בהם יש העדפה לחרדים. זאת, אף שבג"ץ הורה לממשלה לדון מחדש בקריטריונים שנקבעו ע"י משרד השיכון, אך גפני גייס ח"כים מש"ס והאיחוד הלאומי - והצליח להעביר התקציב. גפני: "התקציב אושר בהצבעה גלויה"

גיוס בהול של החרדים בכנסת נעשה היום (ג') כדי להעביר סבסוד במכרזים בשיטת מכרז למשתכן, בהם ניתנת העדפה לחרדים. ועדת הכספים אישרה בחטף העברה של 538 מיליון שקל מתקציב משרד השיכון, המיועדים לסבסוד ההנחות במחירי הקרקעות אותן ישווק מנהל מקרקעי ישראל במכרזים לבניית דיור מוזל.

 

בג"ץ הורה לממשלה: דונו בקריטריונים לדיור מוזל

מיואשים ממתווה אטיאס: "דירה זה מדע בדיוני"

מתווה אטיאס: מה משתלם יותר, צבא או נישואים?

 

הקריטריונים לזכייה במכרזים נקבעו במשרד השיכון, בהשראת השר אריאל אטיאס, איש ש"ס, כדי לתת עדיפות למשתכנים חרדיים, והם בין היתר אינם כוללים את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות. בג"ץ הורה למדינה לקיים דיון על הקריטריונים, אולם יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הצליח לגייס היום רוב מסיעות ש"ס והאיחוד הלאומי, ולאשר את הקצבת המכרזים.

 

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) פעלה לעיכוב העברת תקציב המיליונים, אותה ביקש שר השיכון אריאל אטיאס, בטענה שמתבצע כאן מחטף לטובת משתכנים חרדים - בניגוד לפסיקת בג"ץ. אולם סיעות ש"ס ויהדות התורה ניצלו הפסקה בדיון והצליחו לגייס רוב דחוק על חודו של קול - כדי להסיר את המכשול ולאשר את ההקצבה.

 

ח"כ קירשנבאום ביקשה לעכב את העברת התקציב בעקבות צו על תנאי שבג"ץ הוציא בשבוע שעבר נגד הממשלה - על שאישרה ללא דיון קריטריונים למתן הנחות במחירי הקרקעות במכרזי הדיור המוזל במסלול "מחיר למשתכן".

 

קירשנבאום הייתה אחת מ-12 העותרים שטענו כי ללא הדיון המוקדם בממשלה, לקריטריונים אין תוקף אחרי שנקבעו במשרד השיכון, בהשראת השר אטיאס, איש ש"ס, כדי לתת עדיפות למשתכנים חרדים.

 

בג"ץ קיבל את טענות העותרים והורה לממשלה לקיים את הדיון תוך 90 יום. קירשנבאום דרשה לעכב את ההקצבה עד לאחר הדיון בממשלה וההכרעה הסופית של בג"ץ בעתירה. היא טענה בוועדה כי בקשת ההקצבה נועדה לעקוף את התערבות בג"ץ כדי לקבוע עובדות בשטח ולממן בינתיים את ההנחות לפרויקטים המיועדים לספק דיור מוזל לחרדים. זאת מאחר שבג"ץ לא הוציא צו ביניים לעצירת המכרזים בשיטת ה"דיור למשתכן".

 

"כשר אבל מסריח"

בהצבעה הראשונה בוועדה על ההקצבה היא אושרה מול התנגדות היחיד של קירשנבאום. אבל היא לא ויתרה וניצלה את זכותה לפי התקנון לבקש רביזיה (דיון והצבעה חוזרים). יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הכריז על הפסקה כדי להשתתף בדיון שנערך בלשכת יו"ר הכנסת על מצוקת הקרן לעזרת ניצולי השואה.

 

קירשנבאום ניצלה את ההפסקה לגיוס רוב לצידה אבל עקב פגרת הבחירות היא מצאה במשכן רק את חבר סיעתה ח"כ דוד רותם ואת ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). כשגפני חזר וחידש את הישיבה הוא סירב לפתוח את הדיון על מעמדה של פסיקת בג"ץ בנושא ההקצבה, ועמד על הנוהל המחייב קודם להצביע אם לקבל את בקשת הרביזיה.

 

במהלך הוויכוח נכנסו בהפתעה לחדר הוועדה חברי הכנסת מש"ס אמנון כהן ואברהם מיכאלי וח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי). הח"כים הצטרפו לגפני בהצבעה, ביטלו את הרביזיה ברוב של 4:3, והעבירו את הקצבת המיליונים למטרתם החדשה. קירשנבאום: "גם אם המחטף הזה כשר הוא מסריח".

 

תגובות: "זו הייתה הצבעה גלויה"

ח"כ גפני אמר בתגובה כי "התקציב לא אושר במחטף ולא בניסיון למחטף - אלא בהצבעה גלויה וברוב ברור בדיון שני שנערך על הבקשה, מאחר שבדיון הראשון בשבוע שעבר לא היו בידי האוצר מספיק פרטים, והיום היה הכול ברור".

 

דובר משרד השיכון טען בתגובה כי "מדובר בשקר וכזב. לפי דרישת האוצר, כל הנחה בקרקע צריכה להגיע לאישור ועדת הכספים. מתוך הסכום שאושר, רק 44 מיליון שקל מיועדים למכרזים בשיטת מחיר למשתכן במספר יישובים כמו חיפה, יקנעם ובאר יעקב. רוב הסכום מיועד להנחות באזורי עדיפות לאומית, לחיילי מילואים ולסבסוד פיתוח בישובי מיעוטים".

 

עוד הוסיף דובר משרד השיכון כי "בדיון שנערך היום בוועדת כספים אושרו העברות תקציביות בסך 538 מיליון שקל לכיסוי שורה של הנחות בקרקעות שנמכרות על ידי המדינה. דיונים אלה בוועדת הכספים מתקיימים לפי דרישת משרד האוצר כאשר ניתנות הנחות בקרקע. לא מדובר בתקצוב אלא באישור הנחות.

 

"הטענות בדבר העדיפות שניתנת בקריטריונים הנוכחיים במכרזי מחיר למשתכן לטובת הציבור החרדי הינן בגדר הסתה, והחזרה עליהן לא תשנה זאת. היחידים שמקבלים עדיפות במכרזים הם יוצאי הצבא, ואיננו מבדילים בין אלה שיש להם לאלה שאין להם. המכרזים הללו עולים בקנה אחד עם המדיניות המרכזית שמוביל השר אטיאס מאז כניסתו לתפקיד שקרקעות המדינה נועדו לשרת את האזרחים ולא את הרווחים".

 

בתנועת "ישראל חופשית" אמרו בתגובה כי "שוב הוכח כי לא משנה המציאות הפוליטית, בסופו של דבר הסיעות החרדיות זוכות לקבל את שהן רוצות ואילו הציבור החופשי נשכח מאחור. ראש הממשלה דואג לאינטרסים פוליטיים ושוכח ציבור שלם שנשאר להתמודד עם הקשיים הכלכליים, למרות היותו חלק ממעגל העבודה בישראל".

 

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, הוסיף כי "משרד השיכון יחד עם ועדת הכספים הפכו את תקציבי הדיור לפרה החולבת של האברכים ולקופה של תקציב הישיבות. דומה שהציבור היחיד שהרוויח ממחאת האוהלים היה דווקא הציבור החרדי שהחרים אותה.

 

"מאז, הוא הציבור היחיד שזוכה שוב ושוב לדיור בר-השגה במחירים של 400-500 אלף שקל לדירה בעלות של מיליארדים לקופת המדינה. את הדירות האלה מממן במיטב מסיו הציבור העובד, שבעצמו מתקשה להשיג דירה אפילו במחיר כפול. הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יבינו שהאפליה לא יכולה להמשך והדירות המוזלות חייבות להתחלק באופן שוויוני בין כל המגזרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ פאינה קירשנבאום
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים