שתף קטע נבחר

אריה מליניאק

החטא ועונשו / על גיא פניני

גם כשמכבי ת"א מנסה לתקן היא מקלקלת משהו בדרך. הודעת המועדון לפיה גיא פניני רק הגיב להתגרות של יונתן שולדבראנד, שומטת את הקרקע מתחת לעונש שהטילה על השחקן

אתמול הקדשתי לגיא פניני עמוד שלם וחשבתי שמיציתי, עד שקראתי את ההודעה המלאה של מכבי ת"א. על פי הודעת הקבוצה הם מקבלים את גרסתו ההזויה של פניני, לפיה שולדבראנד התגרה בו, אלא שהתגובה שלו הייתה מוגזמת. איש מהם לא חקר ולא היה יכול לוודא עד אתמול בערב, ששולדבראנד השתקן התגרה בפניני הפרובוקטור. אם זו הגישה, עדיף שלא יטפלו במקרה בכלל.

 

חגיגת תקצירים ב-ynet ספורט:

 

וויל ביינום לא דרס, דאור פישר לא היכה, אלישע היה חולה בשפעת, ופניני רק הגזים בתגובה להתגרות של שולדבראנד. כשנכנסים לפרטי העונש שנגזר על פניני, אפשר להירגע. 100 אלף שקל זה הרבה כסף בשביל אזרח מהשורה. בשביל פניני כל הקנס הגדול הוא בערך משכורת חודשית. שחקן שמושעה לתקופה, צריך להיקנס בשכרו לאותה תקופה.

 

וזה מעביר אותנו לסעיף מס' 2, שגובל בגניבת דעת: השעיה לתקופה לא מוגבלת. נשמע אולי כמו השעיה עד סוף העונה, בפועל מכבי ת"א יכולה להחזיר אותו לשחק ברגע שהרוחות יירגעו, ובמציאות הישראלית זה מהר מאוד. למה לא קבעו את אורך ההשעיה? כדי להשאיר לעצמם אפשרות להחזיר אותו מתי שרוצים, וגם שוועדת המשמעת של איגוד הכדורסל תתחשב בעונש ההרחקה שכבר הוטל עליו, כביכול. עונש לתקופה בלתי מוגבלת דומה לזכייה בכרטיס טיסה הלוך ושוב.

 

הכל על פרשת גיא פניני:

 

ועדת המשמעת של איגוד הכדורסל חייבת למצות עם פניני את הדין. שום התחשבות בעונש ש"כאילו" הוטל עליו במכבי ת"א. אגב, רוב הקנסות שקבוצות מטילות על שחקנים, לא נגבים בפועל למיטב ידיעתי. העברת הקנס למטרה ראויה היא יפה, אבל המועדון לא חייב בדיווח לאיש. הסילוק מתפקיד הקפטן הוא בסך הכל תיקון טעות של מי שטעה כשמינה אותו.

 

הפתרון להתפרעות אוהדים: שיפוט מהיר ועונשי מאסר

לאחר שהדרבי עבר בשקט יחסי, אפשר לראות כמה הזויה הייתה ההצעה של שרת הספורט לעצור את כל משחקי המחזור אם יישמעו שירי שואה או נאצות בדרבי. נראה לכם שהשופטים בגלבוע או בחולון היו עוצרים את המשחק ללא שום סיבה נראית לעין ומכריזים על סיומו כי נשמעו נאצות בנוקיה?

 

 

על פי אותו היגיון, צריך לסגור את כל העסקים והחנויות בתל־אביב (או בישראל), כאשר ייתפס גנב בחנות בדיזנגוף. או אולי לסגור את כל בתי הספר בארץ, אם תלמיד יפגע במורה בפתח־תקווה (זה דווקא רעיון לא רע). מדהים איך כולם שוברים את הראש ומעלים הצעות הזויות, במקום לעשות את המעשה הנכון והפשוט: להציב כמה מצלמות וידיאו ביציעים, לאתר את המתפרעים והמקללים, לעצור ולהביא אותם לשיפוט מהיר ולהטיל עליהם קנס כבד ועונש מאסר של כמה חודשים על תנאי, למקרה שכף רגלם תדרוך במגרש כדורגל בשלוש השנים הקרובות. את מי תרתיע סגירת כל הכדורסל בישראל? למי זה יזיז?

 

יתנו להפגין מול הבית שלו? דנינו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
יתנו להפגין מול הבית שלו? דנינו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מדהים איך מדינה שמסוגלת ליירט מאות רקטות ביום ולהטיס לוויינים לחלל, לא מסוגלת לטפל בכמה מקללים במגרשי כדורסל. ההצעה שאוהדים של קבוצה יטפלו בחבריהם המקללים, היא מטופשת. זה לא תפקידם. מישהו מצפה משכנים של עבריין לטפל בו? בשביל זה יש משטרה. גם הנהלות של קבוצות לא ירחיקו מתפרעים מהמגרשים. הנהלות מפחדות מאוהדים. איפה הייתה המשטרה כשההפגנות נגד אלי טביב הגיעו לפתח ביתו? אבל כשהוא איבד את עשתונותיו ופגע באוהד, המשטרה הגיעה תוך שניות. אני לא מצדיק את ההתנהגות שלו, אבל אני רוצה לראות שייתנו לאוהדים להפגין מול הבית של מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו במשך שבועות. אחרי שלוש דקות יעיפו אותם משם.

 

הבעיה הכי גדולה בישראל היא המשטרה ובתי המשפט. לפני כמה ימים נשלח נהג שדרס למוות ל־10 חודשי מאסר. המשטרה לא הסכימה לנהל חקירה. ההורים חקרו בכספם והביאו את הממצאים למשטרה. זה נגמר ב־10 חודשים. קצין משטרה אחד נחוש ושופט אחד עם ביצים היו עושים סוף לפרסה במגרשי הכדורסל והכדורגל.

 

חטף מטר יריקות בדרבי. דנון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חטף מטר יריקות בדרבי. דנון(צילום: מוטי קמחי)

 

טוענים שאין חקיקה שאוסרת קללות. בישראל מותר להגיד למישהו שיתאבד. זו לא עבירה על החוק. אם נדרשת חקיקה, יש מספיק חברי כנסת שמסתובבים קבוע במגרשים שיקדמו אותה. כמה שורות לפניי בדרבי, בשער 4, ישב ח"כ דני דנון עם הבן שלו, וחטף מטר של יריקות מאוהדי הפועל שישבו ביציע מעלינו. שיאסוף כמה חברי כנסת ויטפלו בעניין. הבעיה שמערכת אכיפת החוק מתייחסת למגרשי הכדורגל והכדורסל כאל טריטוריה שמחוץ לחוק. שטח הפקר. במגרש כל ממזר מלך, וכל דאלים גבר.

 

הפתרון חייב להיות יצירתי. קנסות ענק על המועדונים, שיתבטלו רק כאשר המועדון יגיש תביעות נזיקין אישיות נגד אוהדים שייתפסו. הגיע הזמן לפגוע להם איפה שכואב, בכיס.

 

נהג או לא בחוסר ספורטיביות? אוסקר גרסיה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
נהג או לא בחוסר ספורטיביות? אוסקר גרסיה(צילום: ראובן שוורץ)

 

על צביעות ומתחזים: להוציא מהמשחק שחקנים שנפצעים

בשבת זה קרה שוב. שחקן בני סכנין נפצע ושכב על הדשא, ושחקני מכבי ת"א המשיכו לשחק והבקיעו. סכנין התלוננה שמכבי נהגה בחוסר ספורטיביות, אוסקר גרסיה טען שאין סיבה להפסיק את המשחק. אין לי מושג אם החוקה מחייבת להרחיק כדור אל מחוץ למגרש, או שזו רק מחווה ספורטיבית. בכל מקרה, המחווה הזאת לא מתאימה לבית ספרנו. בישראל שחקנים מנצלים את המחווה לרעה, וגם אז אין סיבה לעצור משחק, כי יתרון של 11 מול 10 אינו משמעותי.

 

אני מעריך ש־90 אחוז מהפסקות המשחק הן התחזויות. כשאני רואה שחקנים מתפתלים על הדשא, עוצרים את המשחק, וכעבור חצי דקה נכנסים בספרינט, זה מוציא אותי מדעתי. המתחזים הם תמיד מהקבוצה שמובילה במשחק, ושחקני הקבוצה שמפגרת מתאוששים במהירות.

 

למה שופט שולף כרטיס צהוב על התחזות לשחקן שמפיל את עצמו ברחבה ולא לשחקן שמתחזה למת וקם לתחייה אחרי שביזבז דקה? כנראה שגם לשופטים נוח שהמשחק נעצר והם יכולים לנוח. בכדוריד מוציאים שחקן לשתי דקות על עבירה גסה. שחקן כדורסל שמקבל טיפול רפואי חייב להיות מוחלף. שחקן כדורגל שנפצע צריך לצאת לשלוש דקות. אם הוא באמת פצוע, שיקבל טיפול. ואם הוא מתחזה - שיתייבש בחוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים