שתף קטע נבחר

על הנסים: יונתן רזאל שר לנשמה כואבת

חמש שנים לאחר שהוציא את אלבומו הראשון והמצליח, שב יונתן רזאל עם אלבום חדש, ודרכו הוא מודה לכל מי שנתן לו עוצמות בשעה שבתו הקטנה שכבה במצב קשה. שלושה שירים אישיים מאוד - בהשמעת בכורה

שנה מפרידה בין המוסיקאים האחים אהרון ויונתן רזאל, ובאורח פלא האלבומים של שניהם יצאו לחנויות בשבוע שעבר באותו יום ממש. יונתן מגדיר את צירוף המקרים הזה כמצמרר. "אני נדהם מזה, אני מברך על זה וזה מרגש אותי", הוא אומר.

 

<<מחפשים עוד דברים מעניינים על יהדות? כנסו לפייסבוק שלנו >>

 

 

חמש שנים לאחר צאת אלבומו הראשון, יוצא אלבומו השני של יונתן רזאל, "בין הצלילים". אף ששני האחים זוכים להצלחה בסצינת המוזיקה היהודית, והם מופיעים ביחד, מתייעצים זה בזה, ואף משתתפים זה בהקלטות של זה - יונתן, הבכור למשפחה המוזיקלית הירושלמית, טוען כי הם משדרים על תדר שונה: "אנחנו יוצרים מנקודות מאוד שונות, השירים שלנו נובעים ממקומות אחרים בנפש. הקהלים שלנו אולי חופפים, אבל שונים".

 

האלבום החדש של יונתן, בהפקתו של אביתר בנאי, כולל 12 שירים, חלקם מקוריים של רזאל, וחלקם מבוססים על טקסטים מהמקורות. "האלבום נבט מבפנים החוצה. הקלטנו את כל האלבום בצורה הכי אינטימית עם פסנתר ושירה בלבד. רק אחר כך הוספנו כלים אחרים. רצינו שהשירים יעמדו בפני עצמם, במצב הכי טהור וראשוני שלהם", מספר יונתן.

 

הרקע המוזיקלי של יונתן עשה את שלו, וכמחצית מהשירים באלבום זכו לעיבוד "על גבול הסמפוני", כהגדרתו. "החשיבה על האלבום באה מכיוון של מוזיקה קלאסית, שבה היחס הוא מאוד פרטני, ונתנו תשומת לב לכל צליל וצליל", הוא אומר.

 

תפנית חדה

יונתן רזאל נולד למשפחה חילונית, שעלתה לארץ מניו-יורק, והתיישבה בשכונת נחלאות בירושלים. שם החלה בתהליך של התקרבות לדת. בגיל צעיר הוא החל ללמוד נגינה בפסנתר וצ'לו, כמו גם פיתוח שמיעה והלחנה.

 

 

"אולי האלבום הוא הדרך שלי להודות להם על העוצמות שקיבלתי". יונתן רזאל (צילום: אהוד רומנו) (צילום: אהוד רומנו)
"אולי האלבום הוא הדרך שלי להודות להם על העוצמות שקיבלתי". יונתן רזאל(צילום: אהוד רומנו)

 

לאחר שעבד כמנצח ומעבד, ועמד לנסוע ללימודים לתואר שני באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה, עשה תפנית חדה ועבר ליישוב סוסיא, בדרום הר חברון, שם עבד כרועה צאן. לפני כחמש שנים הוציא את אלבומו הראשון "סך הכל", שזכה בינתיים למעמד של אלבום זהב. היום הוא נשוי, אב לארבעה, ובמקביל לעשייתו המוזיקלית הוא לומד בכולל חרדי, שרבניו משוייכים לזרם הליטאי.

 

"אשירה" - נכתב מתוך הניסיון האישי הקשה

בשיר "אשירה" הצטרפו אל יונתן אהרון וגם האח הצעיר, יהודה, בהופעת הבכורה שלו. "הוא נכתב בבית החולים, זה שיר על בן אדם שלא יודע איך ייצא מהמצב שבו הוא נמצא. אני מקווה שהוא יכול לתת לאנשים כלים להאמין בטוב השם, להאמין שיתהפך לטובה", אומר יונתן, שמבקש לעודד את מאזיניו, מתוך ניסיונו האישי הקשה.  

לפני כשנתיים, בליל העצמאות, נפלה רבקה, בתו של יונתן, מגג ביתם בנחלאות, לשם עלו כדי לצפות בזיקוקי החג. רבקה, אז בת ארבע, נזקקה להחייאה ואושפזה במצב קריטי. את תהליך ההחלמה המוצלח שעברה מגדיר יונתן כנס. "היא חזרה לעצמה בחסדי השם שאין לו סוף. זכינו לנס גדול". לאחר הפציעה, ביקש יונתן מעם ישראל להתפלל לשלום בתו, והיום הוא מתאר את הכוח שקיבל מן התפילות:  "הרגשתי את הרוח הפנימית של כל עם ישראל, אולי האלבום שלי הוא הדרך שלי להודות להם על כל העוצמות שקיבלתי".

 

"אור חדש" - שולי רנד שר לי על ריבקי

"זה שיר שאדם שר לנשמה שלו, הוא מנחם אותה על כל הכאבים שהיא עברה, ומנסה לתת לה כוח", מספר יונתן על השיר היחיד באלבום שלא כתב את מילותיו. רזאל נותן את השיר "אור חדש" כדוגמה לתהליך החיפוש ולעבודה המעמיקה בדרך לאלבום המוגמר. "שבועיים לפני המסטרינג (השלב האחרון בעבודה על שיר) אביתר אמר - 'זה לא זה'", מספר רזאל. או אז הציע בנאי לפנות אל המוזיקאי שולי רנד.  

 "ישבנו ביחד, וברגע מסוים שולי אמר במקום 'נפשי נפשי, איך סבלת כאבייך' - 'בתי, בתי, איך סבלת כאבייך'. הוא אפשר לי לשיר על רבקי מבלי שזה בא ממני. השיר קיבל משמעות חדשה לגמרי. אחרי ארבע שנים של עבודה - השיר הרים את כל האלבום. דרך הפילטר של שולי, יכולתי לדבר על הדברים הכי אישיים", הוא מספר.

 

"תיקון הגשם" - זיכרון ילדות מתוק

"תיקון הגשם" הוא השיר שפותח את האלבום. "זה שיר שנובע מתוך זיכרונות הילדות שלי. המנגינה שלו מבוססת מעט על תפילה שנקראת תיקון הגשם שקוראים בשמיני עצרת", אומר יונתן.  

 אני זוכר כילד, שלפעמים תוך ששרנו את התפילה, התחילו לטפטף טיפות, וזה היה כל כך מרגש. זה אחד השירים שאני הכי קרוב אליהם באלבום".

 

 • תחרות "משפחה מדליקה" יצאה לדרך. צלמו, פרסמו ואולי תזכו
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "להאמין שיתהפך לטובה", יונתן רזאל
  צילום: אלי מנדלבאום
  מומלצים