שתף קטע נבחר

האירופים קיבלו את נובל לשלום: 'Yes We Can'

האיחוד האירופי קיבל את הפרס היוקרתי בטקס באוסלו עבור תרומתו לקידום השלום ביבשת ששקועה במשבר כלכלי. "הפיוס בין גרמניה לבין צרפת הוא כנראה הדוגמה הבולטת בהיסטוריה להפיכת סכסוך למצב של שלום ושיתוף פעולה"

האיחוד האירופי התפנה היום (יום ב') מהבעיות הרבות שנערמות לפתחו כדי לקבל את פרס נובל לשלום לשנת 2012. כ-20 מנהיגים אירופאים ועמם עוד עשרות בכירים אירופאים באו לנורבגיה כדי להשתתף בטקס הענקת הפרס היוקרתי לגוש המדינות עבור תרומתו לקידום שלום וזכויות אדם ביבשת שנהרסה על ידי מלחמות רבות, בהן שתי מלחמות עולם. ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

עוד חדשות בעולם :

מצרים: מורסי נתן לצבא אור ירוק לעצור מפגינים

לראשונה מאז המלחמה: רוסיה וגאורגיה ידברו

השדרנים האוסטרלים בכו בראיון: "אנחנו הרוסים"

 

יו"ר ועדת הפרס הנורבגית טורביורן יאגלנד העניק את הפרס, שעומד על כ-1.2 מיליון דולר, לנשיא האיחוד האירופי הרמן ון רומפוי, נשיא נציבות האיחוד האירופי ז'וז'ה מנואל בארוזו ונשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ. טקס הענקת הפרס התקיים בבניין עיריית אוסלו.

 

"האיחוד האירופי הוא מטרה שהוכיחה את עצמה". טקס קבלת הפרס באוסלו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"האיחוד האירופי הוא מטרה שהוכיחה את עצמה". טקס קבלת הפרס באוסלו(צילום: AFP)

 

"הפיוס בין גרמניה לבין צרפת הוא כנראה הדוגמה הבולטת בהיסטוריה להפיכת סכסוך למצב של שלום ושיתוף פעולה. גבירותיי ורבותיי, הנשיאים כאן היום, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד בפרט הופכים את היום הזה למיוחד מאוד עבור כולנו", אמר יאגלנד. 

 

"אחרי גורבצ'וב וולנסה הגיע תורו של האיחוד"

"האיחוד האירופי הוא מטרה שהוכיחה את עצמה", אמר יו"ר ועדת הפרס. "החלוקה באירופה בין מזרח למערב הופלה מהר יותר מכפי שכל אחד ציפה לו. מיכאל גורבצ'וב יצר תנאים חיצוניים לאמנציפציה של מזרח אירופה. הוא ולך ולנסה קיבלו פרסי נובל לשלום ראויים לשמם וכעת זהו תורו של האיחוד האירופי". 

 


הזוכים האחרונים בפרס נובל לשלום

הזוכים האחרונים בפרס נובל לשלום
שנה זוכים
2012 האיחוד האירופי
2011 אלן ג'ונסון סירליף (נשיאת ליבריה), ליימה גבואי ותוואקול קרמן (פעילות מליבריה ותימן)
2010 ליו שיאובו (סין)
2009 ברק אובמה
2008 מרטי אהטיסארי (פינלנד)
2007 אל גור, הוועדה הבין-ממשלתית לשינוי האקלים
2006 מוחמד יונוס (בנגלדש)
2005 מוחמד אל-בראדעי (מצרים), סבא"א
2004 וונגארי מטאי (קניה)
2003 שירין עבאדי (איראן)
2002 ג'ימי קרטר

 

יו"ר ועדת פרס נובל לשלום חלק מחמאות למדינה החזקה ביותר באיחוד האירופי, גרמניה. "ביום זה עלינו לחלוק כבוד לגרמניה על קבלת אחריות ועלויות עצומות. קבלת מזרח גרמניה לגרמניה בן-לילה שירתה את כולנו היטב", אמר יאגלנד. "עם זאת, לא כל צעד היה פשוט. המשטר הרודני של טיטו (ביוגוסלביה לשעבר) התבטא בהעמקת סכסוכים, אלפי מוסלמים נרצחו ביום בודד. האיחוד האירופי שואף להניח יסודות לשלום גם בבלקן. קרואטיה תהפוך לחברה בשנה הבאה, מונטנגרו פתחה במגעים לחברות".

 

"הבלקן היה ונותר אזור מורכב ועל כן הסכסוכים נותרים בעינם. בבוסניה-הרצגובינה יש מיעוטים אתניים שלא נהנים מזכויות מלאות", התייחס יאגלנד לאזור שידע כמה מלחמות עקובות מדם בשנים האחרונות. הוא גם התייחס למדינה שרוצה מאוד להצטרף לאיחוד האירופי, אך עדיין לא הצליחה להיכנס אליו בגלל התנגדות של כמה חברות באיחוד. "במשך כמה עשורים דנו טורקיה והאיחוד האירופי ביחסים ביניהם. אין ספק שזה חיזק את הדמוקרטיה בטורקיה". 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בנאום קבלת הפרס אמר נשיא האיחוד האירופי ון רומפוי כי "זה הזמן שבו הנשק הסודי של האיחוד האירופי בא לידי ביטוי. לקיים משא ומתן בין מדינות נוספות. יותר טוב לריב סביב השולחן מאשר בשטח. אירופה הפכה לשלמות את אמנות הפשרות. בשביל זה פוליטיקה משעממת היא מחיר קטן שיש לשלם. השלום הוא עובדה מוסכמת, המלחמה היא דבר בלתי נתפש". בניסיונו להישמע כמו הנשיא האמריקני ברק אובמה התייחס ון רומפוי להישגי האיחוד האירופי בהשכנת שלום ואמר: "Yes We Can".  

 

"היבשת קמה מעפר אחרי 1945"

"אירופה חייבת לקיים את הבטחתה לשלום. היכן שהייתה מלחמה יש שלום. נותרה לנו עוד משימה היסטורית והיא לשמור על השלום במקום שבו שוכן שלום. אני מאמין שזו עדיין מטרת האיחוד. זה לא יכול להיות יותר ברור כמו בזמן המשבר הכלכלי. הורים נאבקים להתקיים, עובדים מפוטרים, סטודנטים שמפחדים כי לא משנה כמה יעבדו קשה הם לא ישיגו עבודה. אנחנו חייבים לשמור שלא נחזור לימי החושך, אנחנו עובדים קשה על זה, על הרצון להישאר האדונים של גורלנו שלנו".

 

"זיכרונות מלחמה נעלמים גם אם לא בכל מקום, הילדים שנולדו בזמן סרברניצה (הטבח שבו נטבחו אלפי מוסלמים בבוסניה) יהיו בני 18. האחים הקטנים שלהם הם הדור האמיתי של אחרי המלחמה. היבשת שלנו קמה מעפר אחרי 1945 ואוחדה ב-1995", אמר ון רומפוי וסיכם את דבריו במשפט זהה באנגלית, צרפתית וגרמנית: "אני גאה להיות אירופאי". 


הפיוס הגדול של אירופה. מרקל מגרמניה והולנד מצרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפיוס הגדול של אירופה. מרקל מגרמניה והולנד מצרפת(צילום: AFP)

 

הענקת הפרס היוקרתי השנה לאיחוד האירופי באה על רקע הפגנות מחאה רבות שנערכות ברחבי היבשת בשל המשבר הכלכלי הקשה שפוקד אותה - שיעורי האבטלה גבוהים וממשלות המדינות נדרשות לנקוט מדיניות צנע כדי לאזן את תקציביהן. אתמול הפגינו כאלף בני אדם בבירה הנורבגית נגד הענקת הפרס לאיחוד. המפגינים טענו כי האיחוד האירופי הוא ארגון לא דמוקרטי שמחזיק בצבא גדול גם בשעה שהוא סובל ממשבר כלכלי.

 

מפגינים באוסלו: "נובל לשלום לאיחוד - לא בדורנו"

"אלפרד נובל אמר שיש להעניק את הפרס לאלה שפועלים לפירוק מנשק", אמרה אלזה-בריט אנגר, בת 70 שהשתתפה בהפגנה. "האיחוד האירופי לא עושה זאת. הוא אחד מיצרני הנשק הגדולים ביותר בעולם". המפגינים צעדו ברחבי העיר כשהם נושאים כרזות עם הכיתוב: "האיחוד האירופי 2012: נובל לשלום לא בדורנו".

 

אלף הפגינו באוסלו נגד הענקת הפרס לאיחוד האירופי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אלף הפגינו באוסלו נגד הענקת הפרס לאיחוד האירופי(צילום: EPA)

  

האיחוד האירופי, ארגון גג של מדינות רבות באירופה, הוא יורש הקהילייה האירופית שהוקמה ב-1967, עם מיזוגן של הקהילייה הכלכלית האירופית ("השוק האירופי המשותף"), הקהילייה האירופית לפחם ולפלדה והקהילייה האירופית לאנרגיה גרעינית; לימים צורפו אליו עוד גופים.

 

האיחוד האירופי התקדם בשורה ארוכה של צעדים, כלכליים בתחילה ומדיניים בהמשך הדרך, שהידקו עוד ועוד את הקשרים בין חברותיו. יש לצפות שצעדים מעין אלה יימשכו גם בעתיד, ואולי יביאו בעתיד הלא-רחוק להקמתה של "מדינת אירופה" אחת ומאוחדת.

 

בשנה שעברה זכו בפרס אלן ג'ונסון-סירליף ביחד עם ליימה גבואי ותוואקול קרמן - פעילות שלום מליבריה ותימן. הנשים חילקו ביניהן את הפרס שעמד על 1.48 מיליון דולר. ג'ונסון סירליף הפכה לפני שש שנים לנשיאה האפריקנית הראשונה. היא ניצחה בבחירות את הליברי המפורסם בעולם, כדורגלן העבר ג'ורג' וואה, למרות הפופולריות העצומה שלו. היא לא חששה להתמודד לפני כן בבחירות ב-1997 מול הרודן צ'רלס טיילור, שהציג את התמודדותה כבגידה והעמיד אותה לדין במשפט ראווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרס מוענק על רקע מחאה גדולה על המצב הכלכלי. דגלי האיחוד האירופי
צילום: AFP
יו"ר ועדת הפרס יאגלנד
צילום: AFP
מומלצים