שתף קטע נבחר

נס החנוכה של שמעלצר: נשים בקליפ חסידי

לאחר שרקד עם חיילי הנח"ל החרדי במדי צה"ל - ליפא שמעלצר, כוכב מוזיקה חסידית, ממשיך למתוח את הגבולות. הפעם, עם קליפ שמשתף נשים, והוא לא מבין את הביקורת הצולבת: "אני אמור לקחת ילד שיתחפש לאישה שמכינה לאטקס?"

אחרי שקומם עליו את הרחוב החרדי עם קליפ מחווה לנח"ל החרדי, והופעות סטייל ליידי גאגא, רחמנא לצלן - ליפא שמעלצר לא עוצר באדום: בקליפ שהוציא לכבוד החנוכה, הוא מותח את גבולות השטעטל - ובמגזר יש מי שצועק בכאב "איי". העילה למיני-"סנדי" שמתחולל ברחוב החרדי האמריקאי, היא שיתוף נשים בקליפ החדש, סדין אדום בפרצופו של המגזר, או אם תרצו, מיני-"שיינדי".

 

<< רוצים לקבל כרטיסים למופעים שווים? היכנסו לתחרות "משפחה מדליקה"!  >>

 

 

שמעלצר, למי שלא מכיר, הוא כוכב זמר חסידי, שהפאות המסתלסלות שלו עומדות בניגוד מוחלט לקליפים פורצי הדרך שלו. זו הסיבה שהוא מהווה מטרה לחיצי ביקורת מצד גורמים שמרניים ברחוב החרדי - הן על הסגנון המוזיקלי, והן על הבימוי. כל זה לא הרתיע או הרגיע אותו, והוא ממשיך בקו הבועט עם קליפ שמשתף נשים - דבר שנחשב לחסר תקדים במגזר.

 

הוא עצמו עבר לא מעט שינויים באורחות חייו מאז החל בקריירה המוזיקלית. זו הסיבה שהביקורת הנוקבת לא מבהילה אותו: "המשימה האישית שלי בחיי, היא להראות לעולם שאפשר להיות יהודי חסיד ונורמלי, ועדיין ליהנות מהחיים ולייצר תרבות שתדבר לכולם".

 

 

הנשים שמופיעות בקליפ חובשות פאות ומציגות כחרדיות, והקליפ כולו עוסק במשפחה חרדית טיפוסית בשעת הדלקת נרות חנוכה - רק עם קצב וצבע אחר מן המקובל. "הן כולן לבושות בצניעות", שמעלצר עונה למבקריו. "אני לא מבין מה הביג דיל להציג את התא המשפחתי במסיבת חנוכה סטנדרטית. האם אני אמור לקחת ילד שיתחפש לאישה שמכינה לאטקס?"

 

"לא נחתנו מכוכב אחר"

לאחרונה החל שמעלצר ללמוד בקולג', ושם קיבל את ההחלטה ליצור קליפ סטייל אם-טי-וי. לדבריו, אחד הסודנטים האפרו-אמריקאים ניגש אליו ואמר לו: "אתה החסיד הנורמלי הראשון שאני פוגש". "למה זה צריך להיות כך?" שמעלצר שואל. "למה אנחנו החסידים צריכים להראות כאילו נחתנו מכוכב אחר?"

 

מאחורי הפקת הקליפ הנוכחי (ואחרים שיצר שמעלצר) עומד דני פינקלמן, שביתו נפגע בסופת ההוריקן "סנדי". "לאחר הסופה", מספר דני, "הבחנתי בעשרות נסים. העובדה שזה אירע לפני חנוכה, נתן לי את ההשראה להודות על הנסים בדרכי שלי".

 

בהופעה שנתן לאחרונה בישראל, במסגרת אירוע שקיים ארגון "איחוד - הצלה" בראשות אלי ביר - הקפיד שמעלצר שלא לחרוג מהקו הבלתי שגרתי שלו, ובשלב מסוים פשט את הקפוטה (אותו מעיל חסידי ארוך הנלבש מעל לבגדים) - והמשיך לשיר במדי צה"ל, תוך שהוא מזמין לבמה את חיילי הנח"ל החרדי. עם אותם החיילים ממש, גם צילם קליפ שנוי במחלוקת ברחובות ירושלים.

 

"אני רוקד עם כל יהודי", פסק שמעלצר. "לא חשבתי שאני לוקח צד. אף אחד לא שאל אותי אם ללכת לצבא, או לא".

על הביקורת שספג בעקבות הקליפ הצבעוני שיצר, וזכה להאשמה הקשה מכל: "בסגנון ליידי גאגא" - אומר שמעלצר: "אני עושה את שלי, כל זמן שזה לא נגד ההלכה - ההלכה לא אומרת איך להתלבש כששרים... אנשים אומרים: אם אין את זה אצלנו, אז זה כנראה כמו גאגא. אבל אני לא מחקה אף אחד, אני עושה באמת מה שאני מרגיש עם המפיקים הכי טובים.

 

"שיר שיהודי שר זה שיר יהודי... כתוב בשולחן ערוך בסימן קי"ג, שאם יש פופ אז זה יותר חסידי, ורוק זה פחות חסידי? זה שטויות. אם אני אעשה מוזיקה כמו לפני מאתיים שנה, לא יקנו את זה. מי היום נוסע עם סוס? גם המוזיקה צריכה להיות בסגנון עכשווי".


פורסם לראשונה 15/12/2012 19:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש אישה בקליפ החסידי!
"שניקח ילד שיתחפש לאישה?" ליפא שמעלצר
מומלצים