שתף קטע נבחר

סאטמר: כסף לכל ישראלי שלא יצביע בבחירות

לפני הבחירות צפוי האדמו"ר מסאטמר לנחות בישראל עם תקציב לכל אדם שלא יצביע בבחירות, ובליווי סנאטורים. עמותת חדו"ש פנתה בתלונה על חשד לשוחד בחירות. סאטמר: "האדמו"ר ירד מכבש המטוס - וישמח לקבל זימון משפטי"

ישראלים שלא מתכוונים להצביע בבחירות יכולים לעשות מזה כסף: בחסידות האנטי-ציונית סאטמר מתכוונים לשלם במזומן תמורת הפקדת תעודת הזהות ורישיון הנהיגה ביום הבחירות, לכל ישראלי - חרדי או חילוני - שיתחייב כי לא יצביע. גורמים המעורבים בתהליך מסרו כי התעריף עומד על 100 דולר.

 

<< כנסו לפייסבוק שלנו - ותתעדכנו בכל מה שמעניין >>

 

 

מוקדם יותר השבוע דווח כי אחד מאדמו"רי סאטמר, הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים, ינחת בישראל יומיים לפני הבחירות, ויעניק 25 אלף דולרים למוסדות שישפיעו על תלמידיהם שלא להצביע בבחירות.

 

בעקבות הדברים הפנתה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, וליו"ר ועדת הבחירות לכנסת, השופט אליקים רובינשטיין, בדרישה לבחון את חוקיות המענקים אותם מציע האדמו"ר. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, טוען לשוחד בחירות, לכאורה. לדבריו, "זכותם של חסידי סאטמר להחרים את הבחירות, אבל אסור להם להציע שוחד לאחרים. יש להבהיר להם שהחוק הישראלי חל גם עליהם".

 

"האדמו"ר יגיע עם הכסף - ובליווי סנאטורים"

דובר החצר, יצחק וייס, סיפר ל-ynet כי האדמו"ר המתגורר בארצות הברית, מודע לפניית חדו"ש, אך הוא מתכנן להגיע ארצה כמתוכנן, וזאת על אף דיווחים שהגיעו לחצר האדמו"ר לפיהם מתכננת המשטרה לעצור אותו עם נחיתתו בישראל. "האדמו"ר מסאטמר, יגיע בט' בשבט, ירד מכבש המטוס - וישמח לקבל זימון משפטי".

 

וייס הוסיף כי "האדמו"ר שיודע על הדרישה לחקור אותו, מגיע בליווי של סנטורים אמריקנים שימנעו את המהלך". בשלב הזה לא חושפים בחסידות את שמות הסנטורים, מחשש להפעלת לחצים מצד גורמים בישראל לטרפוד הביקור. "הם יגיעו, ויחד איתם מיליוני שקלים שהבטיח האדמו"ר, המיועדים כולם לטובת מי שלא יצביעו בבחירות. אנו מודעים ללחצים, אך לא חוששים מהם".

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה נוקטת סאטמר בשיטות דומות. החסידות האנטי-ציונית רואה בהקמת מדינת ישראל אסון, ובשלטון הציוני – אויב. בארצות הברית נחשבת סאטמר לכוח יהודי משמעותי.

 

חצי מיליון ש"ח לישיבות שיתנתקו מתקציבי המדינה

וייס אומר בגלוי כי מי שמעוניין להפקיד את מסמכי הזיהוי שלו, יוכל לעשות זאת ביום הבחירות בבתי הכסת של החסידות, ברחוב אבן האזל בשכונת עזרת תורה בירושלים. או "בסניף גוש דן", בבית הכנסת של החסידות ברחוב נחמיה בבני ברק. לדבריו, על הענייני ההפקדה והתמורה אחראית נציגות של גורמים בחצר, הממוקמים בחו"ל.

 

"זה לא הולך בצורה של עסקאות סמים בלוד, שמביאים ומקבלים מיד על המקום", אומר וייס. אך מקורות שעמם שוחחנו ונטלו חלק בתהליך בשנים קודמות, דיווחו כי כך בדיוק זה מתנהל.

 

"התשלום למוסדות נועד כדי להיפטר מזרועות החוק, ונעשה על פי חוות דעת שקיבלו אנשי העדה", אומר וייס. "כאן אף אחד לא נותן כסף ישירות למצביע, אלא לישיבה שתגביר את השפעתה על התלמידים בעניין, ותביע אי-אמון במערכת הבחירות בישראל.

 

"25 אלף דולר זה למוסדות שכן מקבלים תקציבים ממדינת ישראל, אבל לא יצביעו. מוסדות גדולים שמתנזרים לגמרי מקבלת תקציבים, יכלו לקבל מאתנו גם חצי מיליון שקלים, בהתאם לגודל הישיבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק ווייס
בדרך לארץ עם הכסף. המשטרה תמתין?
צילום: יצחק ווייס
מומלצים