שתף קטע נבחר

סכנת חימום ונפילות: איך לעזור לקשישים בחורף

התופעות שכולנו סובלים מהן בחורף - שפעת, קור וסכנת החלקה על המדרכה - משמעותיות הרבה יותר עבור קשישים. אלה מתקשים לווסת את חום גופם כראוי ולצאת מהבית בימים גשומים. כיצד להיערך מראש כדי להגיע בריאים לאביב?

תוחלת החיים במדינת ישראל במגמת עלייה, ושיעור האוכלוסייה המבוגרת צפוי לזנק משמעותית כך שהקשישים יהוו כ-12% מהאוכלוסייה בשנת 2020, וכ-17% בשנת 2030. אנו עומדים בפתחם של שני עשורים שבהם מספר בני ה-65 ומעלה עתיד לגדול בכ-80%, לכן יש להיערך בהתאם כדי לתת טיפול לבני הגיל המבוגר ולסייע להם.

 

עונת החורף מזמנת גורמים שונים שיש להתמודד איתם, גם בקרב צעירים ובריאים ובמיוחד בקרב הקשישים. במהלך החורף קשישים נוטים לסבול יותר מתחלואה - מחלות בדרכי הנשימה העליונות, דלקות ריאות ושפעת - לצד הנטייה להישאר בבית בשל מזג האוויר.

 

שומרים על בריאות הקשישים:

 

חשוב לדעת שקשישים אמנם רגישים לנזקי הקור, אך למעשה הם חשים פחות בהבדלים בטמפרטורה. כלומר, הם מרגישים פחות את השינויים בקור ולכן גם לעתים לא מתלבשים בהתאם או לא שומרים על חום גופם כראוי. מצב זה עלול להוביל להיפותרמיה, צניחה בטמפרטורת הגוף המצריכה טיפול חירום רפואי בבית החולים.

 

הגורם העיקרי המקשה על ההתמודדות של קשישים בחורף הוא העובדה שוויסות החום הפנימי שלהם עובד בצורה פחות טובה מאשר אצל צעירים. מנגנוני הגוף האחראים על תחושה, תגובה וטמפרטורה מתפקדים פחות טוב, וכתוצאה מכך גופם מתקשה להתחמם באמצעות כיווץ שרירים גדולים או צמרמורות, וגם בעת שימוש באמצעים חיצוניים כמו ביגוד או חימום ביתי.

 

כיצד אפשר לשמור על בריאות הקשישים בחורף?

 

1. יציאה מהבית

במהלך החורף מרבית הקשישים ממעטים לצאת החוצה בשל מזג האוויר. מצד אחד, הדבר מסייע להם מהחלקה בשל רטיבות המדרכה או שלוליות, וכן להימנע מסרבול מיותר הנגרם משכבות לבוש עודפות. מצד שני, ישנה חשיבות גדולה לשאיפת אוויר צח, לכן חשוב להשאיר בבית חלון פתוח או דרך אוורור כלשהי שתאפשר תחלופת אוויר.

 

כמו כן, כדאי להקפיד על יציאה מחוץ לבית, גם אם בתדירות נמוכה, כדי לסייע לגוף לזוז ולהפעיל שרירים רלוונטיים, בעיקר בגיל המבוגר שבו יש מצבים של בריחת סידן וצורך בחיזוק העצמות.

 

נוטים להישאר בבית בגלל מזג האוויר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נוטים להישאר בבית בגלל מזג האוויר(צילום: shutterstock)

 

2. חימום

דרך נוספת להתמודד עם הקור היא כמובן באמצעי חימום שונים. יש לשים לב לכך שמרבית הקשישים מחזיקים בביתם טכניקות חימום מיושנות, ולא תמיד מיזוג אוויר מודרני.

 

אחת הסכנות המרכזיות בחימום באמצעות נפט, סולר או גז היא חנק ולעתים אף סכנת שריפה. כדי להימנע ממצבים אלה, חשוב ליידע את הקשישים כי ציוד החימום מחייב תחזוקה שוטפת ובדיקות תקינות, וכן חובה להשאיר חלון פתוח בבית כדי לאפשר זרימה של האוויר ותחלופה שלו.

 

גם בהיבט הכלכלי, מדובר באוכלוסייה שלא תמיד יש לה אפשרות להשתמש במכשירי חימום חשמליים, והחיסכון בא לעתים על חשבון הקשיש עצמו, שיבלה את היום בבית קר יותר ממה שהוא חושב ויעלה את הסיכון לסבול מכוויות קור, שפעת ותחלואות נוספות.

 

3. נפילות

סכנת הנפילות, שממנה סובלים קשישים רבים כתוצאה מהפרעות תנועה ויציבות לקויה, גוברת בחורף בשל הרצפה החלקלקה בכניסה לבית, המדרכות הרטובות, שלוליות (גם קטנות הנעלמות מן העין) וכדומה.

 

בדומה לחשיבות של שטיחון מונע החלקה באמבטיה ואמצעי עזר נוספים למניעת נפילות, יש להקפיד על הצבת שטיחון לניגוב הנעליים בכניסה לבית ועל גריפת שלוליות באזור כדי למנוע החלקה ופגיעה פיזית כואבת.

 

אם כן, ניתן לומר כי האוכלוסייה המבוגרת סובלת יותר מסיבוכים ומהחמרה של תופעות פיזיות הנגרמות מהקור, בשל החימום הלקוי, מערכת הוויסות הפנימית החלשה, הנטייה לתחלואה והנטייה ללבוש דק שאינו תמיד משמר חום (כדי לא להסתבך עם שכבות מרובות).

 

כחלק מהרצון להעניק טיפול הולם וראוי לאוכלוסייה המבוגרת, מומלץ לזהות בעיות צפויות מראש כאלה ולטפל בהן, בין שמדובר בחימום בית הקשיש בצורה נכונה ובטוחה ובין שמדובר באבזור נכון העוזר בשמירה על חום הגוף, כדי לסייע לקשיש לעבור את החורף בצורה מיטבית.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת גריאטריה בבית החולים השיקומי-גריאטרי פלימן.

 

  • משאית המבצע ממתינה היום (ב') עד השעה 16:00, בחניה של היכל נוקיה (מול שער 4), לתרומות של שמיכות, מעילים ותנורים שמישים שיחולקו לקשישים
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האוכלוסייה המבוגרת סובלת יותר מסיבוכים בשל הקור
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים