שתף קטע נבחר

רה"מ הודה לפישר; יחימוביץ': זו הבעת אי אמון

נתניהו ושטייניץ הודו לנגיד הפורש על תרומתו בתקופת המשבר: "פתח דלת לכלכלות העולם". יחימוביץ' תקפה: הפרישה היא סטירה מצלצלת בפני מדיניות רה"מ. כיצד יגיב המשק? מיטב: פוטנציאל לעלייה בפרמיית הסיכון. כלל פיננסים: המשקיעים נוטים להיבהל, אך השפעת אירועים כאלה קצרה

תגובות סוערות (ג') במשק ובמערכת הפוליטית על הודעת נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לפרוש לאחר שמונה שנות כהונה . בכירי הכלכלה העריכו כי השווקים יגיבו בעצבנות לפרישה המוקדמת של הנגיד, אולם השפעת המהלך תהיה קצרת מועד.

 

 

נתניהו: פישר ימשיך לתרום למדינה

ראש הממשלה,  בנימין נתניהו, נפגש בצהריים עם נגיד בנק ישראל והודה לו תרומתו הרבה לכלכלת ישראל בשתי הקדנציות שמילא בשמונה השנים האחרונות. "פישר היה שותף מרכזי בצמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל ובהישגים הכלכליים שאליהם הגיע המשק הישראלי. ניסיונו, חוכמתו וקשריו הבינלאומיים פתחו דלת לכלכלות העולם וסייעו למשק הישראלי להגיע להישגים רבים, ועוד בתקופה של משבר כלכלי עולמי.

 

"אני מודה לסטנלי פישר. הייתה לי הזכות לעבוד איתו הן כשר אוצר כשמונה לתפקיד והן כראש ממשלה בארבע השנים האחרונות, ואני בטוח שהוא ימשיך לתרום למדינת ישראל", אמר נתניהו.

 

שטייניץ: נכס לתדמית ישראל

שר האוצר, יובל שטייניץ, הודה לפישר "על שנים של תרומה איכותית ומשמעותית לכלכלת ישראל - תרומה שבאה לידי ביטוי גם בתקופות של שגרה ורגיעה כלכלית וגם בתקופה הסוערת של המשבר הגלובלי והתערערות הסדר העולמי הכלכלי".

 

שטייניץ הוסיף, כי פישר "הפך לנכס לא רק לכלכלת ישראל אלא גם לתדמיתה הבינלאומית של ישראל, בזכות מעמדו וקשריו בעולם. "כשר אוצר בארבע שנים האחרונות זכיתי לשיתוף פעולה הדוק, פורה ושוטף עם הנגיד, ובהזדמנות זו אני מודה לו במיוחד על התרומה החשובה בקבלת ישראל לארגון ה-OECD ולגיבוי הפומבי והקריטי בתקופת פעילותה של ועדת ששינסקי מול הלחצים האדירים שנאלצנו להתמודד עמם בארץ ובעולם".

 

יחימוביץ': מנהיג כלכלי אמיץ

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי התפטרותו המפתיעה בטרם עת של הנגיד היא הבעת אי אמון קשה בראש הממשלה בנימין נתניהו, וסטירה מצלצלת בפניה של מדיניותו הכלכלית. לדבריה, התפטרות זאת מתרחשת תוך שאגף התקציבים באוצר קורס, ושעה שנתניהו ושותפיו הקואליציוניים מתכננים שורה של גזרות נוראות על הציבור.

 

יחימוביץ': "אף שפישר ואני היינו חלוקים לא אחת, היינו שותפים בועדת הכספים לחקיקת חוק בנק ישראל, ואני יכולה להעיד מקרוב כי מדובר במנהיג כלכלי אמיץ שלא נרתע מצעדים לא קונבנציונאליים. התפטרותו, דווקא על רקע העובדה שאין מחלוקת אידיאולוגית מהותית בינו ובין נתניהו, מעבירה מסר מדאיג לאזרחי ישראל, שכן הנגיד מאותת שאינו מוכן להיות שותף לכאוס הכלכלי ולגיהנום החברתי שישררו בישראל לאחר הקמת הממשלה החדשה".

 

 

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), אמר בתגובה: "תרומתו של פישר לכלכלת ישראל ולמשק הייתה עצומה, פעלנו בשיתוף פעולה הדוק וגם בנושאים בהם היינו חלוקים - עבדנו בכבוד הדדי. אין לי אלא להצטער על עזיבתו. לפישר חלק משמעותי בכך שכלכלת ישראל צלחה את המשבר הכלכלי העולמי במינימום נזקים. אין ספק שהוא היה דמות משמעותית שייצגה את כלכלת ישראל בעולם".

 

ראשי הפועלים: מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו

יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים, וציון קינן, מנכ"ל הבנק, מסרו: "בצער רב שמענו על ההחלטה. פישר, יהודי וציוני חם, הגיע לישראל לאחר שמילא תפקידים בכירים בגופים כלכליים מן הגדולים והחשובים בעולם. הוא נענה לקריאתם של אריאל שרון ובנימין נתניהו, ראש הממשלה ושר האוצר דאז, והחל למלא את תפקיד נגיד בנק ישראל.

 

"בתפקיד זה ניווט בהצלחה מרשימה את בנק ישראל ואת המערכת המוניטרית הישראלית, שמר על יציבות המשק הישראלי בתקופת משבר כלל-עולמי חריף, וזכה להערכה מקצועית גבוהה ביותר, כאשר קיבל את פרס נגיד השנה מטעם המגזין יורומאני, ופעמיים את הציון A (הגבוה ביותר) מטעם המגזין גלובל פייננס".

 

"המערכת הבנקאית הישראלית כולה, ואנחנו באופן אישי, ראינו בפישר נגיד מקצועי, הפועל ביושרה ובהגינות, ומתוך הבנה עמוקה של צרכי המשק הישראלי ושל המערכת הבנקאית בפרט. מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו, אך אנו מקווים שהוא ימשיך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד בעצה ובהנחיה, ומאחלים לו מקרב לב הצלחה בעתיד".

 

כלל פיננסים: פישר התעלם מפוליטיקה

הכלכלן הראשי בכלל פיננסים, אמיר כהנוביץ, הגיב על החלטת הנגיד ואמר: "סטנלי פישר כיהן כנגיד מצוין, מלבד הניהול המוניטרי המקצועי, השפעתו הייתה רבה מאוד גם בתחום הפיסקאלי בו ייעץ לממשלה.

 

"פישר תמיד שימש כמבוגר האחראי, התעלם מהפוליטיקה סביבו והקפיד לעבוד בצורה מקצועית ואחראית, טיפל ודאג לגירעון המדינה, לתקציב שלא ייפרץ ונתן מילתו בנושאים חשובים. אין ספק כי גם המשקיעים הזרים נתנו בו אמון ובמדיניות שהוביל.

 

"פישר משאיר אחריו מערכת מקצועית עם וועדה מוניטארית רחבה הקובעת את המדיניות, בניגוד לעבר שבו אדם אחד קבע את המדיניות המוניטארית. אין ספק כי מי שלא יחליף את הנגיד יזכה לעבוד עם צוות מקצועי ומוביל.

 

"להערכתנו, בהמשך הדרך נראה רגיעה בשווקים. המשקיעים לרוב נוטים להיבהל כתגובה ראשונית, ראינו את זה ב-2005 עם עזיבת נתניהו את משרד האוצר ובאירועים דומים אחרים אשר השפעתם על השווקים הייתה קצרת טווח".

 

מיטב: הטיפול בשוק הדיור עוד רחוק מלהסתיים

הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות מיטב, רון אייכל, הזהיר, כי "היעדר בהירות באשר לזהות המחליף לסטנלי פישר צפוי להגביר את רמת התנודתיות בשווקים בשבועות הקרובים, תוך פוטנציאל לפיחות בשקל ועלייה בפרמיית הסיכון של ישראל. כל זאת, במיוחד עד אשר הממשלה תציג לציבור תוכנית מסודרת לקיצוץ הגירעון".

 

אייכל הוסיף, כי "פישר היה בין הנגידים המובילים של המשק הישראלי ואף זכה לשבחים רבים במהלך כהונתו, מבית ומחוץ. פישר הצליח לשמור על הסביבה האינפלציונית (ובמיוחד על הציפיות) בסביבות יעד המחירים. כלומר, גם החריגות, כאשר התרחשו, לא היו מהותיות והסביבה האינפלציונית חזרה במהרה ליעד.

 

"מבחינת היעד המרכזי של בנק ישראל ניתן לומר כי נרשמה הצלחה. יתר על כן, העובדה כי פישר היה נגיד אקטיבי מאוד תרמה בצורה משמעותית למשק כאשר הכלכלה העולמית נכנסה למשבר, על רקע קריסת בנק ההשקעות Lehman Brothers בספטמבר 2008".

 

אייכל ציין, עם זאת, כי "למדיניות האקטיבית שנקט בנק ישראל כדי לעודד את הפעילות הכלכלית, הייתה השפעה על עליית מחירי הדירות בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. חרף העובדה כי בנק ישראל נקט מספר צעדים לצינון השוק, נראה כי הנגיד עוזב את המשרד כאשר מלאכת הטיפול בשוק הדיור עוד רחוקה מלהסתיים.

 

אייכל התייחס גם לעיתוי ההודעה: "נגיד בנק ישראל בחר לסיים את תפקידו, גם אם הדבר יהיה בעוד חצי שנה, בתקופה שבה המדיניות הפיסקלית במצב קשה למדי. נוסף על כך, יש רעשים רבים במסדרונות האוצר והמבנה הקואליציוני עדיין לא ברור. לפיכך, עזיבתו הבלתי-צפויה של הנגיד יוצרת חלל קשה למדי למילוי, שהמשמעות המיידית שלו יהיה שהמשקיעים יהיו פחות סבלניים לניהול מדיניות פיסקלית לא אחראית, כפי שהיה בעבר, על רקע העובדה כי אלו העניקו קרדיט לנגיד.

 

מנורה מבטחים: לא צפוי שההודעה תגרור פאניקה

חיים נתן, הכלכלן הראשי במנורה מבטחים בית השקעות, אמר בתגובה: "בנק ישראל הפתיע את השווקים עם ההודעה על עזיבתו של הנגיד פישר בחודש יוני. התזמון של ההודעה הזו הגיעה במדויק יום לאחר ההנפקה המושלמת של משרד האוצר בחוב ממשלת ישראל בדולר. ההנפקה שנסגרה בביקושי יתר, ומרווחי שפל עברה בהצלחה לא מעט בגלל ההילה שפישר משדר באמינות הפיסקלית של ממשלת ישראל.

 

"ברור, שאם בנק ישראל היה מודיע הודעה שכזו אתמול, ההנפקה לא הייתה מצליחה. ואין ספק שתדמית המבוגר האחראי ששידר פישר, וההצלחות שלו בשמירה על יעד המחירים והצמיחה הינן חלק מעוצמת המשק.

 

"למרות התגובה הראשונית של השווקים, לא צפוי שההודעה הזו תגרור פאניקה לאורך זמן. כשעה לאחר ההודעה שוק האג"ח הממשלתי הגיב בירידות של כ-0.6% בקצה הארוך, ובשוק המניות התחזקו הירידות, אך לא נראה כי ירידות אלו ימשכו יותר מימים ספורים.

 

"ההודעה הזו מזכירה את ההודעה הפתאומית על עזיבתו של נתניהו את תפקיד שר האוצר. גם אז הגיב השוק בחדות בימים הראשונים. ביומיים הראשונים אחרי ההודעה ירד מדד תל אביב 100 בכ-2.1%, ומדד האג"ח השקלי בכ-0.8%. שלושה שבועות לאחר מכן, תיקן שוק המניות את מרבית הירידה וגם שוק האג"ח החזיר את מרבית התשואה. חייבים לזכור שעזיבתו של נתניהו את משרד האוצר הגיעה בנקודה בה האמינות הפיסקלית של מדינת ישראל הייתה נמוכה ביותר.

 

"פישר עוזב ללא חיכוך אמיתי עם משרד האוצר, ועל רקע מיצוי ולא על רקע סכסוך. גם אמינות משרד האוצר לא נפגעת במהלך שכזה. למרות זאת, מה שמשפיע כרגע על השוק הוא שילוב של עליית תשואות בארה"ב, גירעון מקומי מעל הצפוי, ואי ודאות לגבי התקציב. העזיבה של פישר רק מלבה את האש. למרות זאת, נראה שבטווח של ימים ספורים מה שיקבע את הטון הוא כיוון השווקים בעולם, וכיוון התשואות בארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבוגר האחראי פורש. פישר
צילום: רויטרס
נתניהו נפרד מפישר
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אמיר כהנוביץ'
צילום: דן לב
מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן
צילום: עמית שעל
רון אייכל
מומלצים