שתף קטע נבחר

9/12/76 - 15/12/2010. חייו ומותו של בן זיגייר

נולד במלבורן, עלה לישראל ולפי פרסומים זרים עבר גם בסוריה, איראן ולבנון. סיפור חייו של האסיר X חושף טפח ומסתיר טפחיים

בן זיגייר, בן אלן, בן אלון, בנג'מין בורוס - השמות הרבים שבהם נעזר האסיר X, אזרח אוסטרלי-ישראלי אשר דבר מעצרו ונסיבות מותו התפרסמו שנתיים לאחר התאבדותו בתא הכלא השמור ביותר במדינה, כיסו ככל הנראה על סיפור חיים שרב הנסתר בו על הגלוי. קורות חייו, שפורסמו בתחקיר רשת abc ובמקורות זרים אחרים, חושפים טפח ממנו.

 

9 בדצמבר 1976 - נולד במלבורן, אוסטרליה, למשפחה יהודית מוכרת בקהילה. אביו, ג'פרי זיגייר, שימש כמנכ"ל "בני ברית" ובארגונים יהודיים נוספים. אמו, לואיז זיגייר, עבדה באוניברסיטת מונש במלבורן וסייעה בגיוס כספים למרכז היהודי במקום. שניהם עזבו את עבודתם עם היוודע דבר מותו של בנם.

 

האסיר X - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

"זיגייר עבד ב'חברה' של המוסד שמכרה לאיראן"

באוסטרליה מסבירים: "מסתורין המוסד - נשקו"

"האסיר X" הואשם 9 חודשים לפני שהתאבד

 

שנות ה-80 וה-90 - חבר ב"שומר הצעיר", השלים לימודי משפטים באוסטרליה.

 

 

1994 - עשה עלייה במסגרת "השומר הצעיר" והתנדב בקיבוץ גזית בעמק יזרעאל עם קבוצת יהודים מאוסטרליה. "אני זוכר אותו בתקופת הצבא שלו, מגיע במדים. מהשיחות שהיו לי איתו התרשמתי שהוא 'מורעל צבא', רצה לשרת ביחידות קרביות. אחרי השירות הצבאי הוא עזב, אבל היה חוזר לבקר. פגשתי אותו גם בטיול שעשיתי לאוסטרליה", סיפר חבר הקיבוץ. 

 

תחילת שנות האלפיים: מגויס למוסד, מוציא לפחות ארבעה דרכונים אוסטרליים נוספים.

 

2004-2003 - עובד כעו"ד מתמחה במשרד הרצוג-פוקס-נאמן ושות'.

  

2006 - מתחתן עם צעירה ישראלית, לשניים נולדים שני ילדים.

 

זיגייר ביום חתונתו ()
זיגייר ביום חתונתו


כלא איילון. התא השמור במדינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כלא איילון. התא השמור במדינה(צילום: רויטרס)

הובא למנוחות במלבורן. בן 34 במותו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הובא למנוחות במלבורן. בן 34 במותו(צילום: EPA)
 

2009 - שב לאוסטרליה, ללימודי תואר שני במנהל עסקים במלבורן. לחבריו סיפר כי נפצע בשירותו הצבאי. "אנחנו זוכרים אותו מהעבודה ומהבילויים המשותפים שלנו במלבורן. באחד מהם יצאנו לשתות באחד הברים בעיר. הוא סיפר את אחד הסיפורים המפורסמים שלו, על פציעה שעבר בעת שירותו בצה"ל. הוא השתחרר זמן קצר לפני שהצטרף לחברה שלנו", סיפר חברו מהעבר. על פי מקורות זרים, התיידד עם סטודנטים סעודים ואיראנים.

 

 

2010 - נחקר על ידי שירות הביון האוסטרלי על שימוש שעשה בדרכון. על פי מקורות זרים, הופנתה נגדו טענה כי נכנס איתו לסוריה, איראן ולבנון, וכי ריגל לטובת ישראל. הוא הכחיש כל קשר למוסד בפני העיתונאי ג'ייסון קאטסוקיס, אשר פנה לזיגייר ישירות כדי לבחון טענות בדבר מעורבותו בחיסול מבחוח בדובאי. "מי אתה לעזאזל, מה זה הבולשיט הזה", הטיח בעיתונאי. הוא סיפר עוד כי זיגייר "היה בשוק, הוא כעס והיה מתוסכל מכך שאיני מקבל את הכחשותיו", סיפר קאטסוקיס.  

 

כעבור זמן מה נעצר והושם בבידוד באגף 15 בכלא איילון.

 

24 בפברואר 2010 - לשלטונות האוסטרליים נמסר דבר מעצרו של זיגייר. עם זאת, שגרירות אוסטרליה בתל אביב דיווחה כי לא נמסר לה על כך דבר.

 

מרס 2010 - כתב אישום הוגש נגדו במה שהוגדר "תיק פשע חמור".

 

דצמבר 2010 - עורך הדין אביגדור פלדמן מבקר את זיגייר בכלא. "כשראיתי אותו לא היו שום סימנים שהוא עומד להתאבד. הוא נשמע רציונלי ושקל אפשרויות משפטיות שאני לא יכול להיכנס אליהן", סיפר פלדמן, וסירב לפרט על נסיבות המפגש.

 

15 בדצמבר 2010 - תולה עצמו בתא השמור. כעבור שבוע נקבר בבית העלמין היהודי במלבורן.

 

תחילת 2011 - עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, סיפר כי ההליך להסרת הפרסום על הפרשה החל כבר אז, לפני שנתיים. "בתחילת 2011, בעקבות הידיעות על התאבדותו של האסיר הגשנו בקשה לנשיאת בית המשפט המחוזי מרכז להסיר את איסור הפרסום". לדבריו, "בעקבות המידע החסוי שנמסר לבית המשפט, הוצע לנו למחוק את הערעור, ולאור ההמלצה הזו ומחשש שתצא הלכה משפטית גרועה הסכמנו למחוק את הערעור".

 

פברואר 2013 - רשת ABC האוסטרלית מפרסמת תחקיר על הפרשה. בעקבותיו, אחרי יותר משנתיים במחשכים, מדינת ישראל מודה רשמית בקיומו של "אסיר X" בעל אזרחות כפולה שהוחזק בזהות בדויה בכלא, שם מצא את מותו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיקור אוסטרלי של הפרשה
צילום: AFP
צילום: רויטרס
הובא למנוחות במלבורן, אוסטרליה
צילום: רויטרס
מומלצים