שתף קטע נבחר

"נמשיך בניהול תיק הולילנד, נבחן השלכות המוות"

עד המדינה שעליו התבסס התיק נפטר בגיל 75, אבל בפרקליטות מתכוונים להמשיך בניהול המשפט נגד אולמרט ויתר הבכירים. "משמעות מותו של ש"ד וההשלכות על התיק ייבחנו על ידי פרקליט המדינה וצוות התביעה בהמשך", אמרו

מותו של עד המדינה ש"ד והטלטלה שהביא לתיק הולילנד לא צפויים להביא לסיומו של המשפט. כך לפחות טוענים בפרקליטות המדינה, שם אמרו הבוקר (יום ו') לאחר מותו של העד שעליו התבסס התיק כי "ימשיכו לנהל את המשפט כסדרו, גם במקום שבו לא ניתן יהיה להשלים את שמיעת חקירתו הנגדית של העד". גם לאחר מותו בגיל 75, שמו של העד עדיין אסור לפרסום.

 

דיווחי חדושת נוספים ב-ynet:

גנץ: לחרדי המשרת תרומה רבה, לא מנסים לשנותו

רופא צבאי חשוד באונס חיילות שנבדקו אצלו

 

בהודעה שהעבירה הפרקליטות לאחר מותו של ש"ד, ככל הנראה מדום לב, נכתב כי "יש לזכור כי בהתאם לקצב ניהול התיק, אותו קבע בית המשפט המחוזי בתל-אביב, נשמעו כבר כ-75 ימי חקירה של העד, לצד שמיעת עשרות עדי תביעה אחרים. משמעות מותו של ש"ד וההשלכות על התיק, ככל שיהיו כאלה, ייבחנו על ידי פרקליט המדינה וצוות התביעה בתיק בהמשך".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מעיד בבית המשפט המחוזי תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעיד בבית המשפט המחוזי תל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

בפרקליטות ביקשו להזכיר את דברי עו"ד ליאת בן ארי, פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, לפיו כתב האישום הוגש ממילא רק לגבי המקרים שבהם קיימות ראיות חיצוניות מחזקות לעדותו של עד המדינה. "במקום שבו לא נמצאו ראיות מחזקות חיצוניות ואובייקטיביות התומכות בעדות עד המדינה - שם לא העמדנו לדין", אמרה בנאום הפתיחה שלה.

 

שמונה חודשי עדות

לפנות בוקר חש ש"ד ברע, בזמן ששהה בביתו בתל אביב, ומקורביו הזעיקו אמבולנס. הצוות הרפואי ביצע בו פעולות החייאה ופינה אותו לבית החולים איכילוב בעיר במצב אנוש, שם לבסוף נקבע מותו. עו"ד אמנון יצחקניא, סנגורו של ש"ד, כי יומו האחרון בבית המשפט היה קשה. "ש"ד התמוטט. הוא חזר הביתה והתקשר בוכה לבני משפחתו. ב-04:00 לפנות בוקר התעורר וחש ברע. הוא פונה לבית החולים איכילוב, שם נפטר". הלווייתו תיערך ביום ראשון בשעה 11:00 בבית העלמין בהרצליה.

 

המשפט שבמסגרתו שימש ש"ד כעד המדינה נפתח בתחילת יולי 2012 בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. כתב האישום שגובש על-ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה עוסק בשלוש פרשיות - פרשת הולילנד, קרקעות חברת "תעשיות מלח" ואלו של חברת "הזרע". כתב האישום בתיק הולילנד מייחס לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט קבלת שוחד עת כיהן כראש עיריית ירושלים, ואישומים נוספים הוגשו גם נגד ראש לשכתו שולה זקן, מחליפו אורי לופוליאנסקי והיזם הלל צ'רני.

 

במהלך הדיונים אתמול עימת פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, עו"ד רועי בלכר, את ש"ד עם פרטים רבים, וסבלנותו של העד פקעה. הוא התפרץ על הסנגור וכינה אותו שקרן: "הוא מדבר אליי כמו זבל. אני לא מדבר כמו אבא שלך, תדבר לאבא שלך כמו זבל".

 

העובדות שנחשפו בבית המשפט עלולות היו לקעקע את אמינותו של עד המדינה ולהטיל ספק בגרסתו. אחת מהן, למשל, התייחסה למסמך בכתב ידו של עד המדינה, בו כביכול כתב ליזם הלל צ'רני, בשנת 1994, כי אולמרט ביקש, באמצעות שולה זקן, למנות את רואה החשבון שלו כרו"ח של חברת הולילנד. אלא שבמהלך החקירה הנגדית הוכח, כי לא יתכן שהדברים נכתבו על ידי עד המדינה כבר בשנת 1994.

 

במקרה אחר, טענה ההגנה כי ש"ד זייף מסמכים. השבוע, בהערה שממנה ניתן אולי להבין כי גם הוא מטיל ספק בעדותו של ש"ד, אמר השופט דוד רוזן לאולמרט כי "הרבה נאשמים היו מוכנים להתחלף איתך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד המדינה ש"ד. נפטר בגיל 75
צילום: מוטי קמחי
מומלצים