שתף קטע נבחר

הילדים הלא מקובלים בכיתה: שנאת החרדים

פתאום המתנחלים זוכים לעדנה, ואת מקומם מחליפים על הכוונת - החרדים. נדמה כאילו מטרתה של "ברית המקובלים" היא לא לגייס את החרדים, או לראות בהם אזרחים שווי זכויות וחובות - אלא להעניש אותם בכל דרך אפשרית

עשן של אש זרה אופף בימים אלו את אזרחי ישראל. מקולות לגיטימיים התובעים שוויון, עברו הטונים לעליהום גזעני ולשנאת האחר רק משום היותו "אחר". דורשים צדק, מבקשים את איחוד השורות ומדברים על "עם ישראל אחד", ובאותה נשימה, ממהרים להשליך החוצה את כל מי שלא נכנס לקטגוריה השטוחה והפלקטית שהגדירו לעצמם.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

צדקו יש עתיד והבית היהודי בדרישה לקידום סוגיית השוויון בנטל, אך כשלו בהתעקשותם התמוהה והגזענית שלא לשבת בממשלה יחד עם החרדים, רק בשל חרדיותם.

 

אין ספק שעצביהם החשופים של אזרחי ישראל בכל מה שקשור לסוגיה הזו, הולידו שיח של שנאה. לא עוד עמדות לגטימיות בסוגיה ציבורית חשובה, כי אם התפרצויות של אלימות מילולית מתלהמת, ללא כל אבחנה בין מה שנכון וראוי להיאמר במסגרת דיון כזה, ובין מה שלא.

 

נשכחו גם מושגי יסוד בסיסיים כמו כבוד האדם, פלורליזם ומדינה דמוקרטית, זו שאמורה להיות גאה להכיל בקרבה קבוצות שונות בעלות מאפיינים ייחודיים. זה החופש הדמוקרטי שלנו במלוא הדרו, למה להרוס אותו במחי ויכוח, ולהניח במקומו אנדרטה לפשיזם דורסני? איפה הפרופורציות? איפה ההומניות, המוסר, ההגינות והצדק? כל אלה מילים, שככל הנראה, התאיידו מדו-שיח החרשים הנוכחי.

 

יותר אטרקטיבי לטפל בחרדים

ובאקלים הזה, מה הפלא שרחשי השטח הרעילים הגיעו גם לנבחריו? גם למי שנשבע שלא ישחזר את "שינוי" המנוחה במהדורה חדשה, הגיע הגל העכור. שום טיעון הגיוני לא יוכל להסביר איך יכול יושב ראש מפלגת יש עתיד, על אף עמדותיו המדיניות, לשבת בממשלה יחד עם אורית סטרוק, אבל לא יכול, פשוט לא מסוגל, לשבת עם אריאל אטיאס.

 

הוא אמנם דיבר על הכסף ששואבים המתנחלים בששון מקופת המדינה, אבל בסופו של דבר החליט שהרבה יותר "אטרקטיבי" לטפל בחרדים. ולא, זו לא החלטה אידיאולוגית, אלא כזו שהגיע מהבטן. מהצד הפחות פוטוגני שלה. ושלא תבינו לא נכון, אורית סטרוק זה נפלא, אבל גם שאר חברי הכנסת, ובכללם החרדים. יכולת ההכלה הסלקטיבית הזו, היא מסווה מאוד לא מתוחכם לשנאה פשוטה ובסיסית.

 

זה בסדר גמור לנהל משא ומתן שלא מסתיים ב"הפי אנד", אבל זה לא בסדר לא לקיים אותו מלכתחילה. נדמה כאילו מטרתה של ברית ה"מקובלים" היא לא לגייס את החרדים או לראות בהם אזרחים שווי זכויות וחובות, אלא להעניש אותם בכל דרך אפשרית.

 

פספוס הזדמנות היסטורית

המפלגות החרדיות, שלעולם לא יודו בכך בפומבי, היו במרחק פסיעה מאימוץ "מתווה קנדל" לשוויון בנטל - צעד ענק, נכון וחיובי לקראת ישראל מגובשת ומאוחדת.

מי שמטבעם לעמוד במקום, עשו צעד קדימה שראוי להערצה - רק כדי לראות את הדלת נטרקת בפרצופם. אם זה לא פספוס לאומי של הזדמנות היסטורית, אז מה כן?

 

אנשי "יש עתיד" ו"הבית היהודי" לא צריכים להתפשר על דרכם, אך עם זאת, גם לא לפסול ציבורים שלמים על הסף: לא חרדים, לא ערבים ולא אף אזרח ישראלי. ובטח שלא לדחות שותפים אפשריים, רק בשל אמונתם הדתית או מוצאם האתני.

 

אפשר גם אפשר לקדם מתווה גיוס חרדים, ובו בעת להשאיר את הבית הישראלי ואת העתיד שלו פתוח ומכניס אורחים. ואפשר גם סתם לשמש דוגמה לאזרחי ישראל, בעיקר לילדים שבהם, ולהוכיח שקונפליקטים אפשר לפתור גם בתוך הבית, בלי צורך בחרמות ונידויים. בקיצור, תתבגרו כבר, אפשר?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תתבגרו כבר, אפשר?
צילום גיל יוחנן
מומלצים