שתף קטע נבחר

על סף פיצוץ: בנט לא מכיר בדיל עמאר-אריאל

במפלגת הבית היהודי סוערות הרוחות, לאחר שאתמול סוכם דיל עמאר-אריאל בין המפלגה לש"ס. המפלגה קרועה בין תומכי הרב אריאל לתומכי הרב סתיו, וכבר נשמעים קולות הקוראים לפיצול הסיעה. בסביבת בנט טוענים: יוזמי המהלך הונו אותו

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מסרב להכיר בהבנות שהושגו אתמול בין נציגי מפלגתו לש"ס, על תמיכה ברבנים שלמה עמאר ויעקב אריאל בבחירות לרבנות הראשית. בהודעה שפרסם אמש (יום א'), התנער בנט מהסיכום בין אנשי ש"ס לרב חיים דרוקמן, שנחשף ב-ynet, אף שהאחרון קיבל ממנו מנדט לקדם את המהלך בשם הבית היהודי.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

היום (ב') תדון הסיעה בכנסת בזהות מועמדה לתפקיד הרב הראשי, בישיבה שצפויה להיות סוערת במיוחד, ויו"ר המפלגה שואף לאשר בה חופש הצבעה בכל הקשור לנושא מבלי להביע תמיכה ברב אריאל או במועמד אחר.

 

"הפרסומים השונים לגבי דילים כאלה ואחרים, עם ש"ס או עם מפלגות אחרות, אינם נכונים", טענו בלשכת בנט בעקבות הפרסום ב-ynet - זאת לאחר שמתווה דרוקמן כבר אושר על ידי רבנים בכירים ונציגים מהבית היהודי, והרב אריאל אף הודיע רשמית על הצטרפותו למרוץ. היו"ר, אפוא, פוסל את העסקה, אך נמנע כבר שבועות ארוכים מהצהרה על מועמדו שלו לתפקיד הרב הראשי – וכך גם עתה.

 

בשיחות סגורות: בנט בעד הרב סתיו

מאז שהושגו ההבנות מול ש"ס, סוערות הרוחות במפלגתו של בנט, בשל חילוקי דעות קשים על זהות המועמד. בעוד

שהיו"ר עצמו, בשיחות סגורות שקיים, ואחרים - תומכים ברב מועצת שהם וראש ארגון רבני "צהר", דוד סתיו - הרי שרבים מחברי הבית היהודי מתנגדים לו, בהוראת רבותיהם, ומעוניינים לקדם את מועמדות הרב אריאל, רבה של רמת גן ונשיא רבני "צהר". חלקם רואים בסתיו "סדין אדום", בשל עמדותיו הדתיות-ליברליות, ואף מאיימים לפצל את הסיעה - ולא פחות מכך - במקרה שייבחר.

 

בלשכת בנט הצהירו אתמול כי "ימסור את עמדתו בימים הקרובים", אך כאמור הוא נמנע מכך כבר כמה חודשים. יתכן כי אם היה עושה כן עם פתיחת המרוץ, לא היה נקלע למצב המורכב שהוא ומפלגתו נמצאים בו כיום. יוזמת הרב דרוקמן להעמיד לבחירה את הרב אריאל סינדלה אותו, כמו גם את הרב סתיו עצמו, משום שמבחינה ציבורית הם אינם יכולים לסרב למהלך שיוזמים שניים ממנהיגי הציונות הדתית, מהיחידים המוסכמים על רוב חובשי הכיפות הסרוגות – אף שהם מתנגדים לו.  

 

מי שהיו השותפים העיקריים לרב דרוקמן בעסקת עמאר-אריאל (כאמור - בניגוד לרצונו של יו"ר הבית היהודי, אך בהסכמתו לשיחות ובידיעתו) - הם סגן השר לשרותי דת, ח"כ אלי בן-דהן, שמונה על ידי בנט עצמו לרכז את פעילות הסיעה בבחירות לרבנות הראשית, וח"כ אורי אריאל. בתחילה נתן היו"ר ליוזמי המהלך שבועיים ימים לגיבושו בטרם תכריז הסיעה בעצמה על מועמדה. כשהאולטימטום פג ללא הישגים, ניתנה להם ארכה של כמה ימים – ושוב הם נחלו כישלון.

 

בנט חש שהונו אותו

רוקחי הדיל השלימו עם המצב, וכבר קבעו ישיבה בהשתתפות רבנים בכירים - בהם דרוקמן ואריאל עצמם - שבה ידונו בשאלה האם יש להכריז על מועמד ציוני-דתי אחר המועדף על הבית היהודי מבין השלושה הקיימים (הרב אליעזר איגרא, הרב דוד סתיו והרב יעקב שפירא) – ומיהו.

 

אלא ששעות לפני הכינוס - ספק בזמן הפציעות להארכה שהעניק להם בנט, ספק לאחר שריקת הסיום - הגיע בהפתעה האור הירוק המיוחל מכיוון ש"ס, ונושא הדיון השתנה: אישור המהלך. אל הרבנים הצטרפו גם ח"כ אורי אריאל ואיש הבית היהודי נתן (נוס) נתנזון, שהעניקו לכך גושפנקא מפלגתית. הדיל אושר.

 

יו"ר המפלגה, כאמור, מסרב להכיר בהבנות עם ש"ס ואינו רואה את עצמו מחוייב להן. בסביבת בנט חשים כי יוזמי המהלך הונו אותו בשינוי ייעוד הישיבה ברגע האחרון, ובהחלטה נוספת שקיבלו בה הרבנים, ולפיה על הבית היהודי להתנגד להרחבת הגוף הבוחר שנועדה לסייע לסתיו.

 

בנוסף ציינו אנשי היו"ר, כי פרק הזמן שהוקצב לקידום העסקה כבר חלף – ואיתו גם ההיתכנות הפוליטית שלו, שכן "יש עתיד" מיהרה להודיע בו-ביום פקיעת האולטימטום, כי תתנגד לחקיקה פרסונאלית למען הרב אריאל. עוד טענו, כי הרב דרוקמן לא הביא את ההישג הנדרש, שכן ההסכמות מול ש"ס אינן כוללות הצהרה פומבית של הרב עובדיה יוסף על תמיכה ברב אריאל, שהייתה אחד מהתנאים לשיתוף הפעולה.

 

העימות בין הצדדים צפוי להגיע לשיא בישיבת הסיעה השבועית של הבית היהודי, שלרגל יום ירושלים תיערך באתר גבעת התחמושת, אך תהיה, מן הסתם, ממלכתית הרבה פחות מהמתוכנן. רוקחי דיל עמאר-אריאל יבקשו ארכה נוספת לקידומו, תומכי הרב סתיו ידרשו הכרעה מיידית בדבר חופש הצבעה, וכולם-כולם מבינים: הרבנות הראשית היא מנושאי הליבה של העימות הפנים ציוני-דתי, ועלולה להחריב את הבית.

 

 • עוד בעניין: הבית היהודי וש"ס: אושר דיל עמאר-אריאל
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  סיעה על סף פיצוץ. בנט
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: בעז כהן
  הרב יעקב אריאל
  צילום: בעז כהן
  הרב שלמה עמאר
  צילום: יואב זיתון
  מומלצים