שתף קטע נבחר

הרב אריאל: אתמודד לתפקיד הרב הראשי

בעקבות חשיפת ynet כי הושגו הבנות בין שתי המפלגות בדבר זהות הרבנים הראשיים הבאים מצהיר הערב הרב יעקב אריאל, לראשונה, כי יתמודד לתפקיד הרב הראשי כמועמד יחיד של הציונות הדתית, ומצהיר: "אחריות עם ישראל על כתפיי"

ש"ס והבית היהודי סיכמו על שיתוף פעולה בבחירות לרבנות הראשית, והרב יעקב אריאל - "השם החם" לתפקיד הרב האשכנזי - מכריז רשמית על הצטרפותו למרוץ. בעקבות חשיפת ynet כי הושגו הבנות בין שתי המפלגות בדבר זהות הרבנים הראשיים הבאים, מביע הרב יעקב אריאל, לראשונה הסכמה ליוזמת הרב חיים דרוקמן להעמידו לבחירה כמועמד יחיד של הציונות הדתית, ומצהיר: "אחריות עם ישראל על כתפיי".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בעקבות כינוסם בצהריים (א') של כמה מהרבנים הבכירים במחנה, חברי הפורום המכונה "שבעת הזקנים", והחלטתם להמשיך

לקדם את בחירתו - הודיע הרב אריאל: "בעת הזו, כדי למנוע מחלוקות שהן לא לכבודה של הרבנות הראשית לישראל, אני לוקח על עצמי את המועמדות (כמובן בכפוף לחוק הכרוך בכך) - על מנת לעמוד בכל המשימות והאתגרים הניצבים לפתחה של הרבנות הראשית שבהם אני עוסק שנים רבות".

 

הרב אריאל, המכהן בין היתר כנשיא ארגון רבני "צהר", נמנע במהלך השבועות האחרונים מכל התבטאות פומבית בנושא – גם בשעה שהרב דרוקמן ואנשי הבית היהודי פעלו במרץ להכשרת מועמדותו. הערב, משהושגו ההבנות מול ש"ס לקידום המהלך, מאשר הרב לראשונה כי בכוונתו להתמודד לתפקיד. כעת תומכיו מצפים ששלושת המועמדים הקיימים המזוהים עם הציונות הדתית – הרבנים אליעזר איגרא, דוד סתיו ויעקב שפירא – יפרשו מהמרוץ כדי להבטיח את בחירתו, כפי שהצהירו בעבר.

 

אחד המכשולים שעמדו בפני ההכרזה היה החשש כי תיקון החקיקה למענו של הרב אריאל, יסלול את הדרך גם עבור רב פופולארי במיוחד – רבה של תל-אביב ישראל מאיר לאו, וזה יתמודד ויזכה, אך אריאל השתכנע כי אין בכוונתו של לאו לשוב לתפקיד הרב הראשי, בו כיהן עד 2003.

 

מכשולים נוספים שעדיין עומדים בפני עסקת עמאר-אריאל הם מחלוקות פנימיות הן בבית היהודי והן בש"ס ובציבור החרדי, בשאלה מיהם המועמדים המועדפים לכהן ברבנות הראשית, וכן בין סיעות הקואליציה בדבר חקיקה פרסונאלית שתאפשר את התמודדותם של השניים. חלקן היו מעדיפות לראות בתפקיד הרב האשכנזי את רב מועצת שהם ויו"ר ארגון "צהר", דוד סתיו, והן לא ימהרו לתמוך בשינוי הסעיף המאפשר לרב אריאל להתמודד במקומו.

 

קוראים להתנגד להרחבת הגוף הבוחר

מוקדם יותר היום סכמו מפלגות הבית היהודי וש"ס כי יפעלו במשותף לבחירת הרב הראשי שלמה עמאר, ורבה של העיר רמת גן יעקב אריאל, לתפקיד הרבנים הראשיים, בבחירות שאמורות להתקיים בחודשים הקרובים. בכך, למעשה, הן מוציאות לפועל את העסקה הפוליטית שעליה עמלו הצדדים בשבועות האחרונים. גורמים בבית היהודי ובש"ס שהיו מעורבים בגיבוש ההסכם, אישרו ל-ynet את הפרטים.

 

בישיבת פורום הרבנים הוחלט להמשיף לפעול למימוש הדיל עם ש"ס, אך במידה שהוא לא יצא לפועל הם מכריזים כי כל מועמדי הציונות הדתית הנוספים הינם ראויים - ללא הכרעה ביניהם.

 

בנוסף קראו "שבעת הזקנים" לסיעת הבית היהודי שלא לתמוך בשלב זה בהצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים ושינוי הרכבו - הצעה שהייתה מקדמת את בחירתו של הרב דוד סתיו. עם זאת קבעו הרבנים, כי שינוי גוף זה הוא מהלך מתבקש, ויש לבצעו בשיקול דעת עד לבחירות הבאות.

 

מכשול ושמו "יש עתיד"

בגוף הבוחר את הרבנים כיום, ישנו רוב לשתי המפלגות, אך שני הרבנים המוצעים לבחירה אינם יכולים להתמודד לתפקיד: עמאר, משום שהוא מכהן בפועל כרב ראשי, ואריאל, משום שעבר את גיל 70. לשם כך נדרש תיקון כפול בחקיקה, והשלב הבא של המהלך הא ניסיון לגבש לו רוב בממשלה לשם התיקונים.

 

בעוד הסעיף הנוגע לרב עמאר מופיע בהסכם הקואליציוני, והבית היהודי יוכל לדרוש את אישורו גם בניגוד לדעת חלק מחברי הממשלה - הרי שאישור הסעיף הנוגע לרב אריאל צפוי להיתקל בקשיים, שכן חלק מסיעות הקואליציה תומכת במועמדותו של הרב דוד סתיו, ומעדיפות שלא לאפשר את בחירת אריאל, ובהן יש עתיד, שהצהירה בימים האחרונים כי תתנגד לחקיקה פרסונאלית.

 

בבית ההיהודי מקווים לשכנע את השר הרב שי פירון, המטפל מטעם יש עתיד בנושא, להסכים בכל זאת, למרות הצהרתו, לשינויי חקיקה קלים יחסית – חוק אריאל וחוק עמאר, מחשש שבלעדיהם ייבחרו שני רבנים חרדים.

 

הרב אריאל בכלל התנגד לחוק

בשבוע שעבר חשפנו כאן כי שבועות ספורים לפני שסומן כמועמד היחיד המוסכם על כלל הציונות הדתית, התנער הרב אריאל בכנס סגור כמעט מכל המהלכים הנעשים כעת במטרה להושיבו על כס הרב הראשי. בין היתר, הודה הרב אריאל כי הגבלת גיל המתמודדים הוא מהלך הגיוני, וכי הוא עצמו מבוגר מדי לתפקיד.

 

"בעיקרון אני חושב שזה ראוי בהחלט", אמר אז על המצב החוקי הקיים, המגביל את גילם של הרבנים הראשיים ל-70.

הוא התייחס באופן אישי גם לעצמו: "אם אני מקשה על עצמי – גמרנו, עברתי את הגיל, יותר טוב שאני אעשה לביתי. זה בסדר גמור... שאדם זקן יפרוש".

 

הוא אף מתח ביקורת על המעורבות שגילו ומגלים פוליטיקאים בהליך זה, כינה את חברי מועצת הרבנות הראשית "אנשים מדרגה שנייה", והביע התנגדות לשילוב חילונים בגוף הבוחר, כשהוא טוען כלפי יוזמי המהלך: "קברתם את הרבנות הראשית".

 

"מי שראה את הבחירות – (הם) עומדים ומבקשים מכל מי שנכנס לבחור: 'תצביע בשבילי, תצביע בשבילי", הוסיף. "אני לא מגיש מועמדות כבר הרבה פעמים. לא מוכן... כפושט יד?! ... וברוך השם אני פטור מאחת לשבועיים לשבת במועצת הרבנות הראשית. יש לי מספיק עבודה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בעז כהן
יתמודד. הרב אריאל
צילום: בעז כהן
מומלצים