שתף קטע נבחר

מחטף: רבנים יכריזו על מועמד 'מוסכם' לרב ראשי

בניגוד לעמדת הרב דרוקמן וח"כ בנט, תבחר מחר קבוצת רבנים את "מועמד הציונות הדתית" בבחירות לרבנות. תומכי הרבנים סתיו ושפירא בקרב בלימה: "המשחק מכור לרב איגרא". מארגני הכינוס: "בכירי הרבנים איתנו"

מועד הבחירות לרבנות הראשית עדיין לא נקבע, אבל המאבק בין המועמדים כבר בשיאו – והוא מלוכלך מתמיד. קבוצת רבנים ועסקנים יכנסו מחר (ה') פורום מיוחד במטרה לבחור מועמד יחיד מטעם הציונות הדתית לתפקיד הרב הראשי, זאת תוך הפרת החלטה שהתקבלה אך בימים האחרונים בין נציגי הדרג הרבני והפוליטי, המובילים את המאמץ לבחירת רב ציוני. מתנגדי הכינוס טוענים למחטף, אך מארגניו מתעקשים: "הרבנים הבכירים תומכים בנו וישתתפו באירוע".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

כהונת הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר, תסתיים בחודש הבא, אך עד להקמת ממשלה חדשה נדחו הבחירות למחליפיהם למועד לא ידוע. בינתיים הולכת ומתגבשת רשימת המתמודדים, ומתוך הנחה כי לרב הספרדי ייבחר בכל מקרה מועמד ש"ס – המאבק הוא בעיקר על התפקיד האשכנזי.

 

מטעם הציונות הדתית מתכוונים להתמודד הרבנים אליעזר איגרא (דיין בבית הדין הרבני הגדול), דוד סתיו (רב מועצת שהם ויו"ר ארגון "צהר") ויעקב שפירא (ראש ישיבת "מרכז הרב"), ובצד החרדי – הרבנים דוד לאו (רב העיר מודיעין-מכבים-רעות) ויצחק דוד גרוסמן (רבה של מגדל העמק).

 

בעוד שאצל החרדים מעריכים כי לאו הצעיר יסיר את מועמדותו במידה שגרוסמן יחליט להתמודד, בציונות הדתית מתנהל קרב אימתנים על זהות המועמד המוסכם (אם יהיה כזה), ונגררים לתוכו גם הרבנים הבכירים ביותר.

 

הכירו את "שבעת הזקֵנים"

למן הרגע הראשון שאף הרב איגרא כי ההחלטה בעניין תתקבל ב"פורום המאה" – גוף רבני המתיימר לייצג את הציבור

הדתי-לאומי לגווניו. בראשו עומדים "שבעת הזקֵנים" – כינוי לרבנים המבוגרים הבכירים המנהיגים את הציונות הדתית, ומקבלים את ההכרעות המשמעותיות עבורה. מנגד, הרב סתיו העריך כי סיכוייו להיבחר על ידי פורום רחב זה, שרוב חבריו מזוהים כשמרניים יחסית - אינם גבוהים, ולכן אנשיו טענו כי יש לשתף בהחלטה גם אישי ציבור שאינם רבנים.

 

לעומת איגרא וסתיו, הרב שפירא מנסה למתג את עצמו כמועמד "על מגזרי", המקובל גם על הציבור החרדי. ההערכה היא כי לא יעמיד עצמו לבחירת הפורום הציוני, וייחל כי הרב סתיו ייבחר בו. האחרון נחשב ל"סדין אדום" בעיניי חרדים רבים, מה שעשוי להעלות את סיכוייו של שפירא להתמנות לרב הראשי כמועמד פשרה.

 

הרב חיים דרוקמן הוא האישיות הרבנית המובילה (יחד עם שורה של עסקני ציבור) את "פורום המאה". החברים הנוספים ב"שבעת הזקנים" הם הרבנים יעקב אריאל, צפניה דרורי, דב ליאור, אהרון ליכטנשטיין, זלמן מלמד ונחום אליעזר רבינוביץ'.

 

בשבועות האחרונים מינה יו"ר "הבית היהודי", ח"כ נפתלי בנט, ועדה שתפעל מטעמו לבחירתו של רב ראשי ציוני. בראשה עומד ח"כ הרב אלי בן דהן, ובין החברים בה – הרב אביחי רונצקי, לשעבר הרב הראשי לצה"ל. המושכות לקידום העניין נמצאות אפוא כעת בידיהם של הרב בן דהן והרב דרוקמן, ואלה החליטו באחרונה לדחות את בחירת המועמד הציוני עד לאחר הקמת הממשלה – אז יתבררו יחסי הכוחות הפוליטיים בין החרדים לדתיים-לאומיים.

 

מתקפת "הר המור" נגד הרב סתיו

אלא שגם בתוך הציונות הדתית יש המטילים וטו על מועמדותו של הרב סתיו, שלדעתם ליברלי מדי, ומעוניינים לסכל אותה

באופן מיידי, ללא שיהוי. בשבועות האחרונים הם מקיימים מאמצי שכנוע אדירים בקרב בכירי הרבנים - בעיקר אלה המזוהים עם סתיו - במטרה שיסירו את תמיכתם בו או ישפיעו עליו שלא להתמודד. במהלך שותפים בעיקר רבנים ועסקנים מחוגי "הר המור" - ישיבה הידועה כחסרת פשרות בנושאים מעין אלה.

 

כעת, משנוכחו לדעת כי "פורום המאה" יתכנס (אם בכלל) רק לאחר הקמת הממשלה, גיבשו מתנגדי הרב סתיו גוף אלטרנטיבי ובו עשרות דיינים, רבני ערים ויישובים וראשי ישיבות, שיבחרו כבר מחר מי יהיה המועמד הציוני. הפורום הורכב על פי קריטריונים קבועים בכל קטגוריה, ולא בבחירה של רבנים על בסיס אישי.

 

"השתתפות כבוד תורתו בכנס נחוצה מאוד, לצורך גיבוש עמדה אחידה של רבני הציונות הדתית, בהשתתפות קשת רחבה של חשובי הרבנים, הדיינים וראשי הישיבות, לבחירת הרב הראשי", נכתב בהזמנה לכינוס, "בסיומה של הישיבה, תוצב קלפי לבחירת המועמד לרב הראשי - המומלץ על ידי גדולי הרבנים".

 

כולם נגד כולם

המארגנים הביעו תקווה כי הכנס "יוסיף אחדות בין כל רבני הציונות הדתית", אבל הוא גרם לתוצאה הפוכה: בימים האחרונים

מופעל לחץ כבד על "שבעת הזקנים" – הן מכיוונו של הרב איגרא, בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להיבחר בפורום האלטרנטיבי, והן מצד הרבנים סתיו ושפירא, שאנשיהם טוענים למחטף.

 

לדברי האחרונים, הרכב המוזמנים לכינוס מבטיח את בחירת איגרא למועמד "מוסכם", אף שהדבר אינו משקף את הלך הרוח בציבור. על כך הגיבו המארגנים בעוקצנות: "היא הנותנת! לקחנו מדגם מייצג של רבני הציונות הדתית לגווניה, על פי קריטריונים אחידים, וגם המתנגדים מודים שהרוב המוחלט תומכים ברב איגרא. זה מוכיח שמבחינת הרבנים זהו המועמד הראוי ביותר לתפקיד הרב הראשי".

 

טענה נוספת כלפי יוזמי המהלך היא כי הציגו מצג שווא לפיו שבעת הבכירים תומכים במהלך, בעוד שהאמת היא שרובם מתנגדים לו, לאור החלטת הרב דרוקמן וח"כ בן-דהן. אחד המארגנים הגיב: "לפחות ארבעה מתוך השבעה הבטיחו שישתתפו בכינוס, וזה מוכיח שהיה נכון לקיים אותו". על הטענות ל"מחטף", בהפרת החלטת הרבנים לדחות את הדיון, אמר: "אנחנו לא פועלים על דעת עצמנו אלא כ'שלוחא דרבנן' (שליחי החכמים – ק"נ)".

 

המתנגדים: נוכיח שהמשחק מכור

מה שיכריע האם הבחירה ברב איגרא מחר תיתפס בציבור ככזו המחייבת את סתיו ושפירא לפרוש מהמרוץ, הוא מספר המשתתפים בכינוס בכלל ומקרב "השביעייה" בפרט – ועל כך ניטש כעת המאבק בין הצדדים. שניהם מבינים כי אם רוב הבכירים יופיעו באירוע, יהיה בכך כדי להעניק להחלטות שיתקבלו בו משנה-תוקף – ולהפך.

 

מתנגדי המהלך מנהלים בשעות האחרונות קרב בלימה (שיימשך גם מחר), והם הורו לתומכיהם שהוזמנו לכינוס שלא להגיע אליו.

המטרה היא שיהפוך לדל משתתפים, ושההחלטה על מועמדות איגרא תתקבל בו פה-אחד – דבר שיחזק את טענתם כי "העסק מכור". מנגד, מנסים בצד השני לגייס עוד ועוד רבנים שיגיעו לדיון – בעיקר בכירים.

 

"כדי שפורום כזה יוכל לבחור מועמד מוסכם, כל הצדדים צריכים להכיר בו", סיכמו בסביבת הרבנים סתיו ושפירא. "במקרה שלנו זה לא מתקיים, וממילא ההחלטה שלהם לא תחייב אף אחד". אנשי הרב איגרא אמרו: "לא נמצאה שיטה להכריע בין המועמדים באופן שיהיה מקובל על כולם, ולא נותרה ברירה אלא לבצע מהלך חד-צדדי שלכל הפחות יוכיח במי הרבנים תומכים".

 

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דיכובסקי, העביר היום מסר לדיינים ולפיו החוק מונע מהם עיסוק בנושאים פוליטיים מסוג זה מתוקף תפקידם - כשופטים. מתנגדי הכינוס שואבים עידוד מחידוד ההנחיות, מתוך הערכה כי דיינים רבים הוזמנו אליו כדי לתמוך ברב איגרא, חברם לכס הדיינות.

 

בנוסף, עסקנים מהדרג הרבני והפוליטי הפועלים למינוי רב ראשי ציוני, העבירו היום מסר לאיגרא ולפיו בחירה בו בפורום האלטרנטיבי עלולה לפעול דווקא לרעתו. כעת הם מקווים כי במטרה לזכות בתמיכתם בהמשך הדרך, בבחירות לרבנות עצמן, הוא יפעל לביטול הכינוס או לכל הפחות ידאג שלא תהיה בו "קביעת עובדות בשטח".

 

 • עוד בערוץ יהדות : פסק "מזויף" מהרב עמאר התגלה כמתיחה
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
  הרב דוד סתיו
  צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
  מומלצים