שתף קטע נבחר

סופית: נכשל דיל עמאר-אריאל

סיעת הבית היהודי הבהירה היום כי הדיל עם ש"ס, לשינוי החקיקה והצבת הרב עמאר והרב אריאל בראש הרבנות הראשית - ירד מהפרק. בין ההצעות החלופיות: "דיל עמאר-סתיו", או הצבת רבנים ציוניים בראש המערכת

לאחר אינספור ניסיונות, שיחות, כינוסים ובחישות במערכת הפוליטית - והרבנית, החליטה סיעת "הבית היהודי" שלא להמשיך ולקדם את דיל עמאר-אריאל, לאחר שלטענתם מוצו כל הניסיונות, והתברר כי אין סיכוי שוועדת השרים תאשר את תיקוני החקיקה הנדרשים לו.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד על המירוץ לרבנות הראשית:

 

מוקדם יותר השבוע, העלתה הסיעה לדיון בוועדת השרים לחקיקה, את הצעת ח"כ זבולון כלפה להסיר את ההגבלה על התמודדותם של מי שכבר מכהנים כרבנים ראשיים, או כאלה שעברו את גיל 70. ברגע האחרון הבינו התומכים כי רוב חברי הוועדה מתנגדים להצעה, ולכן לא העלו אותה להצבעה.

 

"מבחינתנו הדיל ירד מהפרק", הבהירה היום (ג') יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, ל-ynet. "בימים הקרובים נתכנס להחליט על המשך צעדינו".

 

לבית היהודי אין רב מוסכם

מי שלא המתינו להודעה הרשמית על כישלון המהלך, הם הרבנים דוד סתיו ואליעזר איגרא. יו"ר צהר הודיע אתמול (יום ג') כי הוא אינו פורש מהמירוץ, ועמיתו - על חזרתו למירוץ. בין חברי "הבית היהודי" מיהר השר אורי אורבך להצהיר על תמיכתו בסתיו, עוד לפני הדיון בסיעה.

 

בדף הפייסבוק שלו כתב אורבך: "כעת, אחרי שאפסו הסיכויים (כצפוי וכידוע מראש) לבחירת הרב אריאל, צריך לתמוך במי שה'דיל' נועד קודם כל לטרפד את מועמדותו", והבהיר כי "אם למישהו עוד יש ספק, אני כמובן תומך בבחירתו של הרב סתיו לרב הראשי לישראל. בלי אבל, בלי אולי ובלי לפגוע במעלתו של שום רב אחר".

 

כעת מתלבטים בבית היהודי האם לקבל החלטה על זהות מועמדה לתפקיד הרב האשכנזי, או להשאיר את העניין ללא הכרעה - זאת בשל החשש כי כל הכרזה שכזו - על הרבנים סתיו, איגרא או יעקב שפירא, המתמודד השלישי מהציונות הדתית - תגרום לקרע של ממש במפלגה.

 

על הפרק: דיל עמאר-סתיו

כמה אפשרויות עומדות על הפרק, ובסיעה בוחנים את האפשרות להמשך קידום הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן ("התנועה"), לשינוי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, באופן שישנה את יחסי הכוחות בו, ייתר את הצורך ב"דיל" עם החרדים, ויאפשר את בחירתם של שני רבנים ציוניים.

 

באם יוחלט על קידום ההצעה, צפויים תומכיה להיתקל בהתנגדות עזה מבית, מצד רבני האגף השמרני ב"בית היהודי", השוללים כל שינוי בגוף הבוחר, ואף קראו שלא להשתתף כלל בהליך הבחירות, כמועמדים או כבוחרים, ולמעשה להחרימן, זאת במידה שתאושר חקיקה לשינוי הרכב הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

 

גם הרב חיים דרוקמן, שהיה היחיד שהביע תמיכה בגירסה מצומצמת יותר של ההצעה, והעניק למפלגה

גיבוי על החלטה לקדמה - נוטה כעת לחזור בו מהסכמתו, לאחר שמתנגדי ההצעה טענו בפניו שלא רק שהיא מסייעת לרב סתיו - אלא שמקורביו הם שיזמו אותה.

 

אפשרות נוספת היא ליזום דיל חדש, עמאר-סתיו, שהרי ההסכם הקואליציוני מחייב את הממשלה לתמוך בשינוי החקיקה לטובת הרב הראשי שלמה עמאר. אתמול אף נפגשו הרבנים עמאר וסתיו במנהטן, בחגיגת בר המצווה לבנו של הרב יאשיהו פינטו, ואף רקדו בשמחה זה לצד זה. יש הרואים בכך פתח לתקווה לקראת שיתוף פעולה אפשרי בין השניים.

 

גם האפשרות הזו כרוכה בבעייתיות: לאנשי הבית היהודי אין אמון בש"ס, והם חוששים שזו תנצל את שינוי החוק לטובת עמאר מבלי לעמוד בהתחייבותה לתמוך ברב סתיו. מועמדותו של יו"ר ארגון צהר מעוררת התנגדות קשה גם בקרב גורמים שמרניים בתוך הציונות הדתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיל נפל
צילום: יששכר רואס
מומלצים