שתף קטע נבחר

מחקר: תוחלת החיים של צמחונים גבוהה ב-12%

מחקר ענק שכלל מעקב אחר כ-70 אלף איש במשך חמש שנים מצא: צמחונים חיים בממוצע 12% יותר מאוכלי בשר. נתון זה מצטרף למחקר אחר שהראה שאוכלי בשר סובלים מיותר מחלות לב מצמחונים

עוד הוכחה לאפקט הבריאותי של צמחונות: מחקר חדש מצא כי צמחונים מאריכים חיים יותר מאוכלי בשר. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת הרפואי JAMA של ההסתדרות הרפואית האמריקנית.

 

  • רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו את דעתכם בפייסבוק שלנו, ואת התגובות הנבחרות נפרסם לכולם

  

מחקרים קודמים כבר מצאו שאלה הצורכים את הכמות הגבוהה ביותר של ירקות ופירות, נמצאים בסיכון נמוך למחלות לב. למשל, מחקר ענק שנערך באנגליה ובסקוטלנד, בהשתתפות 44,500 איש, גילה כי צמחונים היו בסיכון מופחת של 32% למות או ללקות בהתקף לב. מחקר נוסף רחב היקף שנערך באוניברסיטת אוקספורד מצא כי שיעור מקרי הסרטן היה נמוך יותר בקרב צמחונים, בהשוואה לשיעורי הסרטן בקרב אוכלי הבשר.

 

עוד כתבות בנושא צמחונות:

 

 

אפשר גם בלי בשר - תבשיל טופו ועדשים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אפשר גם בלי בשר - תבשיל טופו ועדשים(צילום: ירון ברנר)

 

לצורך המחקר בוצע מעקב אחרי 73,308 אנשים בין השנים 2002 ל-2007. בתחילת המחקר המשתתפים נשאלו לגבי הרגלי האכילה, ואז הופרדו לקטגוריות בהתבסס על כמויות מוצרי החלב, הביצים, הבשר והדגים בתזונתם.

  

מהממצאים עלה כי 8% היו טבעונים שלא אכלו מוצרי בעלי חיים, בעוד 29% היו צמחונים שלא צרכו בשר או דגים, אולם כן צרכו מוצרי חלב וביצים. 15% נוספים אכלו מעת לעת בשר ודגים.

  

החוקרים השתמשו בנתונים לאומיים על תמותה ותחלואה ומצאו כי 7 מכל 1,000 מאוכלי הבשר מתו בממוצע בשנה. מנגד, שיעור התמותה של צמחונים עמד על 5 עד 6 לכל אלף. תוחלת החיים של גברים צמחונים נמצאה הארוכה ביותר. בסה"כ נמצא כי תוחלת חייהם של אוכלי בשר היתה נמוכה ב-12% משיעור התמותה הכולל של צמחונים וטבעונים.

  

"תוצאות המחקר הן הוכחה נוספת ליתרונות האפשריים של דיאטה צמחונית במניעת מחלות לב ושיפור תוחלת החיים", אמר ד"ר מייקל אולריך, ראש צוות החוקרים מאוניברסיטת לומה לינדה בקליפורניה.

  

ארגון התזונה האמריקאי (ADA) דיווח, כבר בשנת 2009, כי תזונה צמחונית המתוכננת כהלכה נחשבת בריאה ואף יכולה לספק יתרונות במניעת מחלות לב וכלי דם, מחלות עיכול, סוכרת ועוד.

 

עם זאת החוקרים סייגו ואמרו כי המשתתפים בקבוצת הצמחונים והטבעונים היו משכילים יותר ובשיעור עישון נמוך יותר מאוכלי הבשר, שני פרמטרים שעשויים כשלעצמם להשפיע על תוחלת החיים.

 

מחקרים נוספים שנעשו בנושא מראים, אף הם, שתפריט התזונה של צמחונים לא שינה את תוחלת חייהם. כמו כן, ישנם רופאים שאינם ממליצים על מעבר גורף לאורח חיים צמחוני בלבד אלא על תפריט מאוזן הכולל גם דגים ובשר מדי פעם. ההמלצה לתפריט מאוזן נובעת מהעובדה שגם מזונות שצורכים צמחונים עלולים להיות רווי שומן ולא בריאים ולהזיק לגוף.

 

בנוסף, אומרים תזונאים ורופאים, מי שבוחר באורח חיים צמחוני צריך לוודא שהוא אכן מספק לגוף את כל צרכיו, על מנת שלא יווצרו חסרים תזונתיים שיגרמו לבעיות בריאותיות. רצוי למצוא תחליפים הולמים המכילים את כל הוויטמינים והמינרלים שהבשר מספק.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צמחונים. חיים יותר
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים