שתף קטע נבחר

כל נציגי בנט לבחירת הרבנים הראשיים - נשים

בנט הודיע כי לא יסיר את הווטו שהטיל על "חוק שטרן", לפיו יוגדל ייצוג הנשים בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, אך עם זאת, ימנה רק נשים לגוף זה. ארגוני הנשים: "הבית היהודי מוכיחה פעם נוספת שהיא מעון חשוך להדרת נשים"

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הודיע כי כל נציגי מפלגתו, כמו גם נציגיו כשר לשרותי דת, בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל יהיו נשים. לדבריו, ההחלטה מייתרת את "חוק שטרן"', המבקש לשנות את הרכב גוף זה באופן שיעניק נציגות מוגברת לנשים, שעליו הטילה לאחרונה מפלגת הבית היהודי וטו.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד על המירוץ לרבנות הראשית:

 

 

בהודעה שפרסם בנט, התחייב כי יבחר נשים בלבד לכל משבצת המאוישת על ידו - בנציגות הממשלה, הכנסת והציבור, כמענה לצורך בשוויון בין המינים, אך ימשיך להתנגד להצעת ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), בשל חילוקי דעות על סעיפים אחרים בה ובשל התנגדות עזה של רבני הבית היהודי.

 

"הפתרון שהבאנו יביא לשילוב נשים בגוף הבוחר במקום לסדר עבודה לעסקנים ופוליטיקאים", הסבירה יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, את ה"פשרה". היא הבהירה כי אין להסיק מההתנגדות ל"חוק שטרן" על יחס מפלגתה לנשים, ולראייה ציינה את הבחירה אתמול בח"כ שולי מועלם לוועדה למינוי דיינים.

 

כמו כן, קראו בבית היהודי לשרת המשפטים, ציפי לבני, להסיר את התנגדות "התנועה" לחקיקה הנחוצה לשם הרפורמות שמתכנן בנט בשרותי הדת – וטו, שלטענתם, הוטל כנקמה על טרפוד המהלך של ח"כ שטרן. "התנגדותה של לבני עד כה עיכבה ופגעה באזרחי ישראל, וכעת היא מיותרת מתמיד", טענו בבית היהודי.

 

"מעון חשוך להדרת נשים"

בתגובה להכרזת הבית היהודי, יצא ח"כ שטרן נגד ההחלטה שלא לעגן את ייצוג הנשים בחוק: ״אנו שמחים שבבית היהודי הגיעו למסקנה שצריך לשלב נשים בגוף הבוחר. חבל ומוזר ששילוב הנשים לא בוצע בדרך הראויה בחקיקה, כפי שהצעתי, באופן שיבטיח את ייצוג הנשים גם לבחירות הבאות״, אמר הח"כ.

 

גם ארגוני הנשים לא התרשמו מההודעה של השר בנט. "הבית היהודי והעומד בראשו, שר הדתות נפתלי בנט, מוכיחים פעם נוספת שהם מעון חשוך להדרת נשים. אצל בנט הפוליטיקה הישנה והדילים עם ש"ס באים על חשבון שינוי ותיקון מצב מעוות שבו באסיפה הבוחרת את הרב הראשי מכהנת אישה אחת בלבד מתוך 150 נציגים", מסרו ארגוני הנשים. 

 

עוד הם הודיעו כי בימים הקרובים יחלו לבצע פעילויות מחאה ברחבי הארץ כנגד אפלית הנשים במערכות הפוליטיות. "אנו קוראות לחברות הכנסת איילת שקד, שולי מועלם ואורית סטרוק לפעול כנגד כל גילוי של הדרת נשים", מסרו.

 

אפליה מובנית

על פי "חוק שטרן", יורחב הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, ומספר החברים בו יעלה מ-150 ל-200. כמו כן, יוגדל בו ייצוג הנשים. בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי במשך שנים לא זכו הנשים לכל ייצוג בגוף זה, וגם כיום, הן מהוות רק כ-2% מחבריו.

 

עוד טוענים מקדמי החוק, כי מכיוון שלמעלה ממחצית מהגוף הבוחר מורכב מרבנים, נוצרת "אפליה מובנית", המדירה את הנשים ממנו באופן אוטומטי. "לפיכך מוצע שבאמצעות מנגנון של איזון מגדרי יהיה בגוף הבוחר ייצוג של לפחות 25% נשים", נכתב.

 

רבנים רבים, הן מקרב הציבור החרדי והן מקרב הציונות הדתית, מתנגדים ל"חוק שטרן" מסיבות שונות,

שהעיקרית בהן היא הפרת האיזון בגוף הבוחר בין נציגי הממסד הדתי לנציגי הציבור ומתן ייצוג מוגבר לחילונים. עוד הם חוששים כי הרחבת הגוף הבוחר נועדה, למעשה, לאפשר מעורבות גדולה מדי, לטעמם, של פוליטיקאים בהליך הבחירה.

 

בעקבות ההתנגדויות, כמו גם בשל חילוקי דעות בין מפלגות הקואליציה על הנוסח הסופי של הצעת החוק, היא עברה כמה שינויים, שלאחריהם הביעה סיעת הבית היהודי את תמיכתה בה. בימים האחרונים, בלחץ רבני הציונות הדתית, חזרה בה המפלגה מהתמיכה בחוק.

 

לפני יומיים, הודיעה סיעת הבית היהודי כי יו"ר ארגון צהר ורב מועצת שהם, דוד סתיו, הוא מועמדה לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. "חוק שטרן" בגרסתו המקורית היה משפר משמעותית את סיכוייו של הרב סתיו להיבחר לתפקיד. שילוב הנשים ללא חקיקה שעליו הכריז היום בנט, משמעותי פחות עבורו, אם בכלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רק נשים. השר נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים