שתף קטע נבחר

הפרקליטות: מועמדות הרב אליהו אינה ראויה

פרקליטות המדינה הגישה את תשובתה לעתירה נגד מועמדות הרב שמואל אליהו לרב ראשי, וטענה כי העתירה מוקדמת מדי ותיאורטית, וכי למרות עמדת היועמ"ש - אין מקום לבירורה בטרם יתקיימו הבחירות. הרב אליהו: לדחות את העתירה על הסף

פרקליטות המדינה הגישה לבג"ץ אחר הצהריים (היום, א') את עמדתה בנוגע לעתירה נגד מועמדותו של הרב שמואל אליהו לתפקיד הרב הראשי – עתירה שהגיש ח"כ עיסוי פריג' (מרצ). בתשובתה מציינת הפרקליטות, בשם השר לשירותי דת, וועדת הבחירות של הרבנים הראשיים לישראל, כי עמדת היועמ"ש היא שמועמדות הרב אליהו ובחירתו לתפקיד אינן ראויות, ומעוררות קשיים משפטיים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

במסגרת עמדת המדינה מציינת הפרקליטות כי היועץ אף מתכוון להעביר את עמדתו לידיעת האסיפה הבוחרת שמונה 150 חברים. לצד זאת, טוענת המדינה כי העתירה מוקדמת מידי ותיאורטית, וכי אין מקום לבירור העתירה בטרם התקיימו הבחירות לרבנות. בתשובה נכתב כי יהיה מקום לבחון את העתירה לאחר הבחירות, אם וכאשר ייבחר הרב אליהו, שכן כרגע קשה לנבא אם כך יהיה.

 

המדינה הדגישה כי הרב שמואל אליהו, שכלפיו נטען כי התבטא בגזענות כלפי גורמים שונים, מקיים "מבחינה פורמלית את תנאי הכשירות הסטטוטוריים", וכי לא תהיה בעיה לקיים את הבירור המשפטי לאחר הבחירות, שכן לכל היותר יהיה צורך בהליך בחירות חדש. עם זאת, הובהר כי אין בכך לשנות מעמדת היועץ, יהודה ויינשטיין, כי רבה של צפת "בלתי ראוי".

 

הרב אליהו: לדחות את העתירה על הסף

מוקדם יותר הגיש הרב שמואל אליהו את תגובתו לעתירה. באמצעות עורך דינו, אביעד הכהן, טען הרב כי יש לדחותה על הסף היות שההליך לבחירת הרב הראשי טרם החל, והוא טרם נבחר. עוד טען הרב, כי העתירה נגדו היא ניסיון לעקר את ההליך הדמוקרטי של בחירת רב ראשי, תוך ניסיון לבצע "מעקף" באמצעות החלטה שיפוטית.

 

הרב טען כי אין לשר הדתות או לוועדה ולאסיפה הבוחרת, הסמכות לפסול את מועמדותו מראש. "ההכרעה צריכה לעבור לאסיפה הבוחרת בהליך דמוקרטי של בחירות", טען. "היא ורק היא מוסמכת לבחור את הרב הראשי לישראל. חזקה על חברי גוף בוחר זה, שבו חברים שרים, ח"כים, דיינים, ראשי עיר וראשי רשויות מקומיות, ראשי מועצות דתיות, נציגי ציבור ועוד - חבר בוחרים המייצג את כל גווני האוכלוסייה בישראל - שישקול את השיקולים הראויים, ויקבל החלטה ראויה במסגרת ההליך הדמוקרטי שנקבע לכך בחוק".

 

עוד נטען, כי העתירה נגד הרב אליהו מתבססת על קטעי עיתונים, שבהם מצוטטות אמירות גזעניות לכאורה של הרב אליהו, אותן הוא מכחיש או טוען כי שובשו והוצאו מהקשרן.

 

הרב אליהו טוען כי העתירה הוגשה כדי להאדיר את פריג', ולהלך אימים על הרב "בשל דברים שאמר ופסקי הלכה שלהם נדרש מתוקף תפקידו, ולא נשאו חן בעיני העותר (ובעיניי אחרים)", וכן כי העתירה מבקשת להפוך את בית המשפט "זירה לוויכוח ציבורי, פוליטי והלכתי בעיקרו, ויכוח שראוי אף ראוי להתקיים ברשות הרבים הציבורית, אך לא בתוככי בית המשפט".

 

מחר (יום ב') ידון בג"ץ בעתירה שהוגשה יממה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע כי לא יוכל להגן על הרב אליהו בבג"ץ, מכיוון שבחירתו "בלתי ראויה ומעוררת קשיים משפטיים". הבחירות לרבנות הראשית יתקיימו יומיים לאחר מכן, ביום רביעי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו
צילום: אורות
מומלצים