שתף קטע נבחר

הרב לאו שלי: אל תקראו לו שחור

רבים התאכזבו מהבחירה בעוד רב "שחור" לתפקיד הרב הראשי, אלא שנדמה לי כי איש מהם לא באמת מכיר את הרב לאו, שבעיניי הוא הניגוד המובהק לקיצוניות או לכפייה דתית. תושבי מודיעין הפסידו רב מסור, אך ישראל הרוויחה רב נהדר

אפתח בגילוי נאות, שמלבד האתיות שבו, הוא גם רלוונטי להמשך הדברים: אני מכיר, ומכאן שמוקיר, את הרב דוד לאו, הרב הראשי הנבחר החדש, כבר לא מעט שנים. דווקא משום כך אני עומד נדהם אל מול כל הטוענים כי החרדים שוב השתלטו על הרבנות הראשית, וכי הרבנות, המצויה במצב של קריסה ושחיתות, כפי שהדגישו חובשי הכיפות הסרוגות, תמשיך בנסיגתה לאחור תחת הובלתו של הרב החדש.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

נוכח הדברים האלה אני חושב לעצמי כי איש מן הכותבים כנראה אינו מכיר את הרב החדש, שכן בעיניי, הרב לאו הצעיר הוא הניגוד המובהק ביותר לקיצוניות, השתלטות, או אגרסיביות דתית.

 

העיר מודיעין, שבראשה עמד הרב לאו ב-17 השנים האחרונות, מורכבת מגוונים רבים של דתיים, אך מגזר אחד נעדר משם בוודאי - הלא הוא זה החרדי. בעיר זו מצויים קהילות ספרדיות של בעלי בתים, אשכנזים ציוניים דתיים, אקדמאים ודתיים מודרניים וכולם אוהבים, מעריצים ומחבקים את הרב שלהם.

 

האם תושבי העיר התקשו להתנהל ברוחו של רב שצבע הכיפה שלו שחור? האם רב מוכרח להיות מזוהה רק עם אחד הציבורים בקהילתו? התשובה של תושבי מודיעין, אני מעז להניח, תהיה לא.

 

רב חרדי-ציוני

האח של כולנו, נפתלי בנט, ביחד עם שותפיו הקואליציוניים, טרח להבהיר שוב ושוב כי הגיעה העת לכהונה של רב ציוני. לא שחור.

מה הוא רב ציוני? מי שכיפתו סרוגה והוא מצביע למען "הבית היהודי"? כמה בכלל יודעים כי הרב דוד לאו, ה"שחור" לטעמם, נוהג לומר את תפילת ההלל ביום העצמאות עם ברכה, כפי שתיקנה הרבנות הראשית?

 

כמה "שוחרי קידמה" נזעמים מודעים לכך כי הרב הראשון שהחל להשיב לשואליו באמצעות האינטרנט היה הרב לאו, וכי הוא גם יצר מערכת רישום נישואין מקוונת במודיעין?

 

המערכה לרבנות הראשית ידעה סערות רבות, והייתה רוויה בספינים, בהשמצות, ובקילומטרים של יחצני"ם ואנשי תקשורת. דווקא הרב לאו נמנע כמעט מכל פרסום גרנדיוזי. להצעותי הלגיטימיות להתראיין ככל יתר המועמדים או להשקיע מעט יותר משאבים בפרסום, סרב בענווה אופיינית והבהיר כי הוא מאמין בדרכו גם ללא רעש תקשורתי. זו גם הסיבה שהרב נמנע בעקשנות מלשייך את עצמו אי פעם למפלגה או לזרם מסויים.

 

הרבנות היא מעל הפוליטיקה

בתקשורת הפנים ציונית-דתית מדברים היום על האשמים ב"כישלון" ודורשים לעשות בדק בית. קשה או אפילו בלתי אפשרי להבין את התפיסה הזו. מדוע הפסדו של הרב סתיו, שלא היה מקובל גם על בכירי הרבנים בציונות הדתית, ובחירתו של הרב לאו, בוגר ישיבה תיכונית ורב סרן במילואים, הם כישלון?

 

כיצד הפך מינוי הרב הראשי, תפקיד מקצועי טהור, לסוגיה המטרידה את ציפי ליבני ואורי אורבך? האם היה מעלה מישהו על דעתו כי למשרת מנהל מחלקת קרדיולוגיה בבית החולים ייבחר רופא שמעלותיו הם קשריו עם ראש מפלגה זו או אחרת?

 

יפה אמר לאחרונה דרעי, אם התכוון לכך ואם לא, כי הרבנות היא מעל הפוליטיקה. הרב הראשי הוא משרת ציבור, ומטרתו המוצהרת היא האהבת היהדות על העם, ומתן שירות דתי הלכתי לכל דורש. איך הפכו אלמנטים כה טהורים אלו למלחמה בין שני מגזרים?

 

הרב של כולם

בלשכתו של הרב לאו, המצויה בקראוון רעוע בעיר מודיעין, מצטופפים בכל בוקר לא מעט אנשים המבקשים לשמוע את עצתו: חתנים, כלות, שואלים הלכתיים, והנודניק התורן – יש שלושה כאלו בכל יום, סיפר לי הרב - המתעקשים לחלוק עם הרב איזה תובנה חדשה, שלדעתם עשויה לשנות את סדרי עולם היהדות.

 

חבר משותף סיפר לי כי שעה לפני פרסום תוצאות הבחירות לרבנות,

ישב ליד הרב לאו שהיה שקוע בשיחת טלפון, תוך שהוא מעיין בספר. מסתבר, כי תושב מודיעין, שלא היה מודע אולי לדרמה המתחוללת, פנה אליו בטלפון, ביקש לקבל את עצתו בסוגיה הלכתית, והרב השיב לו בסבלנות וברוח טובה.

 

אני מאמין ויודע, כי ההתנהלות הקוסמו-ישראלית של האיש, תועתק גם לרמה הארצית. איש לא יידרש להציג בכניסה למשרדי הרבנות את תעודת הזהות החברתית שלו. אין במוחו העסוק של הרב הראשי החדש פינה מיותרת לרובד קטנוני זה.

 

כשביקשתי לברכו לאחר שנודע כי נבחר לרב ראשי, לא יכולתי שלא לשמוע את מה שלחש לאיש שעמד לפני, חובש כיפה סרוגה: אל תשכח, מחר בשש וחצי בבוקר - השיעור כרגיל. תושבי מודיעין אולי הפסידו רב מקומי, אבל מדינת ישראל הרוויחה רב נהדר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רב האינטרנט הראשון. הרב הראשי הנבחר, הרב דוד לאו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים