שתף קטע נבחר

הרב עובדיה נגד הרב סתיו: רשע ומסוכן ליהדות

מנהיג ש"ס במתקפה צולבת: הרב סתיו - 'צלם בהיכל'. "האיש הזה מסוכן לרבנות, לתורה. לשים אותו רב ראשי? הוא לא ראוי להיות כלום!" מודה כי לא פגש בו מעולם, "אך כל ראשי המפד"ל באים אצלי: תיזהרו לכם, האיש הזה מסוכן ליהדות"

"מרן" במתקפה חריפה וחסרת תקדים נגד "הרב של החילונים": מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, מכנה את הרב דוד סתיו, המתמודד לתפקיד הרב הראשי: "רשע", וקובע כי יש לעשות הכל כדי לטרפד את בחירתו. במהלך שיעורו השבועי אמש (מוצ"ש), טען הרב עובדיה כי סתיו "מסוכן ליהדות" ומינוי לרבנות הראשית הוא כהכנסת עבודה זרה לבית המקדש.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד על המירוץ לרבנות הראשית: 

 

"כל המעמיד דיין שאינו הגון, כאילו מקריב אשרה (עבודה זרה) אצל המזבח", פתח הרב עובדיה. "(זה) להעמיד צֶלֶם בהיכל". הוא הסביר כי הרב סתיו הוא אדם "לא ראוי", והוסיף: "אני יודע כמה ידיעות שאין לו יראת שמים בכלל". מנהגי ש"ס דחה את הטענה כי סתיו עמד במבחני הרבנות והוכיח ידיעות, שכן גם דואג האדומי היה "חכם גדול בתורה", ובכל זאת חכמי ישראל הוקיעו אותו על מעשיו - וקבעו כי אין לו חלק לעולם הבא.

 

מאחורי הטרפוד: אריה דרעי

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, מנהל בימים האחרונים מאבק ב"חוק עמאר", על אף תמיכת הרב עובדיה

במועמדות הרב שלמה עמאר. ביום רביעי האחרון הצליח דרעי לפגוע אנושות בסיכוייו של החוק לעבור בכנסת, בזמן שנותר עד פתיחת מערכת הבחירות לרבנות, כאשר גרם לדחיית ההצבעה עליה בכנסת, ונימק זאת בחשד לקיומו של "דיל עמאר-סתיו", שיביא למינוי יו"ר ארגון רבני "צהר" לתפקיד הרב הראשי האשכנזי.

 

מחשש כי הצעת החוק תצליח בכל זאת לקום מפרפורי הגסיסה שלה, ותאושר עוד לפני שהבחירות יצאו לדרך, הפעיל כעת יו"ר ש"ס את התותח הכבד ביותר נגדה - הרב עובדיה יוסף - שככל הנראה חיסל לחלוטין את הסיכויים לכך.

 

היום (א') צפויה הממשלה בישיבתה השבועית לאשר את הקמת ועדת הבחירות לרבנות, כפי שהתחייבה בתשובתה לבג"ץ, בעתירה שהגישו ארגוני הנשים נגד השליטה הגברית בגוף הבוחר את הרבנים. תומכי "חוק עמאר" מקווים כי ברגע האחרון תימצא הדרך לדחות את הקמת הוועדה המסדרת, כדי לאפשר פרק זמן נוסף לשינויי חקיקה המשפיעים על הליך הבחירות.

  

הרב עובדיה על עמאר: משתמשים בשמו כדי לסחור באדם רשע

הרב עובדיה סיפר כי מתנגדי הרב סתיו בציונות הדתית ובבית היהודי, הזהירו אותו מפניו: "אני לא מכיר את סתיו, אני לא מכיר את האיש הזה, לא ראיתי אותו, אבל כל חבריו ראשי המפד"ל באים אצלי: תיזהרו לכם, האיש הזה מסוכן ליהדות... במפלגה שלו העידו לפני: האיש הזה מסוכן ליהדות, מסוכן לרבנות, מסוכן לתורה - ואני אחריש?... לשים אותו רב ראשי? הוא לא ראוי להיות כלום! מותר להם לעשות דבר כזה?"

 

מקורבי הרב עמאר: "גורמים פוליטיים מנסים לזרוע מחלוקת ושנאת חינם בין גדולי ישראל" (צילום: יששכר רואס) (צילום: יששכר רואס)
מקורבי הרב עמאר: "גורמים פוליטיים מנסים לזרוע מחלוקת ושנאת חינם בין גדולי ישראל"(צילום: יששכר רואס)

 

הרב עובדיה שיבח את חברי סיעת ש"ס שטרפדו השבוע את אישור "חוק עמאר", ואמר כי כל מה שעשו היה "לשם שמים". לדבריו, נציגי המפלגה הם "גיבורים" שנדרשו "לעמוד בפרץ" כדי "שלא יבולע לעם ישראל, עם הקודש, עם התורה". על הרב עמאר אמר: "כבודו במקומו מונח, הוא אדם גדול, הוא צדיק וישר, אבל משתמשים בשמו בשביל לסחור באדם רשע".

 

הרב עובדיה יוסף אף יצא נגד התמיכה החילונית ברב סתיו: "לפיד ובנט - כמה שונאי תורה - רוצים לבטל את בני הישיבות מהתורה שלהם", אמר. "רוצים לגייס אותם לצבא, ופתאום כולם צועקים: רוצים את הרב סתיו. אם הוא היה תלמיד חכם באמת היו שונאים אותו... אם היה סתיו טוב, לא היו נוגעים בו, לא היו מביטים עליו, אלא הוא מהסוג שלהם".

 

"פתאום כל החילונים אוהבים אותו"

לדבריו, בשלושים השנים האחרונות לא היה ניסיון להסיר את ההגבלה על רב ראשי מכהן להתמודד לקדנציה נוספת, אף שהיו מועמדים ראויים לכך כמו הרב מרדכי אליהו והרב אליהו בקשי-דורון: "עכשיו לשנות את החוק. למה? מתים על סתיו. מתים עליו", אמר, וחתם בקללת "כן יאבדו כל אויביך השם", שלא מובן לעבר מי כוּוְנה.

 

"אני לא מכיר את סתיו, אני לא מכיר את האיש הזה, לא ראיתי אותו, אבל כל חבריו ראשי המפד"ל באים אצלי: תיזהרו לכם" (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי) (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)
"אני לא מכיר את סתיו, אני לא מכיר את האיש הזה, לא ראיתי אותו, אבל כל חבריו ראשי המפד"ל באים אצלי: תיזהרו לכם"(צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

 

"בתחילה אמרתי שיתמכו בחוק, שישנו את החוק שיוכלו לבחור ברב עמאר כי הוא ראוי, אבל פתאום מכריזים משכימים ומעריבים לפיד מצד אחד, בנט מצד שני, ליברמן מצד שלישי: 'אנחנו יש לנו הבטחה שבוחרים בסתיו'... פתאום כל החילונים אוהבים אותו... ליברמן שהוא שונא... 'שסתיו יהיה הרב הראשי'. הוא יקבע לנו מי יהיה הרב הראשי?!

 

"משה רבנו קבע לנו שיהושע בן נון הרב הראשי, עלי הכהן הגדול קבע ששמואל... רבן של ישראל אומר – גמרנו... היום נהפך הדבר להיות מקח וממכר, לעשות סחורות - בזכות שנבחר ברב עמאר נבחר בזה, חס ושלום נגרום על ידו שיהיה תקלה על ידו בישראל".

 

השיעור השבועי כמעט ובוטל לאחר שהרב עובדיה חש ברע. לבסוף מסר דרשה קצרה מן הרגיל, אך לא החמיץ את ההזדמנות לתקוף את סתיו: "איך אני אחריש? איך אני אשתוק? וכי אני אחניף לו לרב עמאר? הרב עמאר הוא ידידי, אני אוהב אותו... (אבל) מעמיד צלם בהיכל, (סתיו) אדם לא הגון", אמר, וקרא לציבור "תתפללו עלי שאהיה בריא".

 

מקורבי הרב עמאר: נחצו קווים אדומים מצד פוליטיקאים

מקורבי הרב הראשי, שלמה עמאר - רמזו כי יו"ר ש"ס, אריה דרעי, וח"כ אריאל אטיאס הסיתו את הרב עובדיה נגדו: "לצערנו, גורמים פוליטיים מנסים לזרוע מחלוקת ושנאת חינם בין גדולי ישראל. נחצו כאן קווים אדומים מצד פוליטיקאים, שבמטרה לקדם את האינטרסים האישיים שלהם, מוכנים לפגוע במוסד הרבנות בישראל ובכל הערכים המקודשים לעם היושב בציון. בין מרן הרב עובדיה יוסף לראשון לציון הרב עמאר, שוררת אהבת אמת. אף איש ריב ומדון לא יצליח לתקוע תריז בין גדולי ישראל שליט"א".

 

ביום רביעי האחרון הורה מנהיגה הרוחני של ש"ס, להכשיל סופית את החוק שיזמה ש"ס עצמה, לכהונה נוספת לרב עמאר ("חוק עמאר") - רק בגלל שהוא מגדיל את סיכויי בחירתו של הרב סתיו. כישלון החקיקה פתח מחדש את ההתמודדות לרבנות, ובבורסת השמות ל"ראשון לציון" (הרב הראשי הספרדי) - אינפלציה של מקורבים.

 

בין השמות הנזכרים לתפקיד: רב העיר צפת, שמואל אליהו, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, שכבר פועל

בימים האחרונים במרץ לגיוס תמיכה בגוף הבוחר - ורב העיר חולון, אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה. שמות נוספים שמוזכרים, אך עדיין לא ברור אם יתמודדו, הם של הרב יצחק יוסף, אחיו של האחרון; רבה של קריית אונו, רצון ערוסי; חבר בית הדין הרבני בירושלים, הרב אליהו אברג'יל; רב העיר באר שבע, יהודה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס - ורבה של פתח תקווה, בנימין אטיאס, אחיו של ח"כ אריאל אטיאס (ש"ס).

 

מי שעוד תרם רבות לטרפוד חוק עמאר, הוא ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שהשתמש כמעט בכל כלי פרלמנטרי אפשרי להקשות על החקיקה כדי שלא תושלם במועד שנקבע. בין היתר, הזמין חוות דעת לגביה מהיועץ המשפטי לכנסת - וזו הייתה לעומתית, יזם ערעורים ורוויזיות על ההצעה בכל "תחנה" שאותה היא עברה, ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה נגד הרב סתיו: "צלם בהיכל"
צילום: גיל יוחנן
צילום: יוסי זליגר
"הוא אדם לא הגון". הרב סתיו
צילום: יוסי זליגר
גייס את "התותח הכבד": הרב עובדיה. אריה דרעי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים