שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כיפור: אילו תרופות מותר לקחת, ואילו אפשר לדחות

  האם נשים מניקות צריכות לצום ביום הכיפורים? האם מפסיקים טיפול אנטיביוטי בגלל הצום? ומה יעשו חולים שנוטלים תרופות שצריך לקחת על קיבה מלאה? לקראת יום כיפור, רופא בכיר עונה לשאלות הנוגעות לחולים כרוניים, נשים בהריון ועוד

  לחולים כרוניים מותר לצום?

  צום ממושך עלול להוות סכנת חיים למי שסובל ממחלות כרוניות כגון יתר לחץ דם, אי ספיקת לב, מחלת לב איסכמית, אי ספיקת כליות וכבד ומחלות ממאירות. לחולים עם מחלות אלו מומלץ שלא לצום, כיוון שהצום עלול להוביל למצבים מסכני חיים עקב ירידה חדה בלחץ הדם, שינויים במשק המלחים בגוף וירידה בערך הסוכר בדם. בכל מקרה כזה הכרחי להתייעץ עם הרופא המטפל.

   

  לחולים במחלות מעי דלקתיות מומלץ להקפיד על שתייה לסירוגין ולהימנע מצום מוחלט.

   

  כשמדובר בחולי סוכרת, ההמלצה שלא לצום אינה גורפת, כיוון שקיימים כמה סוגי סוכרת והטיפולים מגוונים. מומלץ לכל חולה סוכרת המעוניין לצום לדון על כך עם הרופא המטפל שלו כדי להתאים את הטיפול בו וההנחיות לקראת הצום.

   

   

  עוברים את הצום בקלות:

  יום כיפור: הצום מזיק לשיניים - איך למזער נזקים

  יום כיפור: האם צום קצר עוזר לרדת במשקל?

   

  אילו תרופות מותר ליטול?

  לחולים הנוטלים תרופות באופן קבוע עקב מחלות כרוניות, ובמיוחד לאלו הנוטלים משתנים, מומלץ שלא להפסיק ליטול את הטיפול הקבוע אלא אם כן קיבלו את אישור הרופא המטפל.

   

  טיפול אנטיביוטי. אם הטיפול האנטיביוטי ניתן למצבים מסכני חיים - אין להפסיקו בשום אופן. במקרים קלים יותר כגון דלקת גרון או דלקת בדרכי השתן ניתן להתייעץ עם הרופא ולבקש את אישורו ללקיחת התרופות בסעודה המפסקת ולאחר מכן במוצאי יום הכיפורים.

   

  משככי כאבים. יש לשים לב כי חלק מהתכשירים דורשים נטילת הכדור על קיבה מלאה, מתוך כוונה להפחית את הפגיעה ברירית הקיבה. לחלק מהתכשירים ישנן חלופות בדמות נרות להחדרה דרך פי הטבעת, ובכך אפשר לפתור את הצורך באכילה.

   

  גלולות להפסקת הריון. ניתן לקחת את הגלולה בסעודה המפסקת וביום המחרת במוצאי יום הכיפורים.

   

  תרופות פסיכיאטריות. לחולים המטופלים בתרופות פסיכיאטריות לא מומלץ להפסיק את הטיפול מחשש ממשי לסכנת חיים. אם הוחלט בכל זאת להפסיק את הטיפול, יש לפעול על פי הנחיות הרופא.

   

  ככלל, יש לשים לב לכך שתרופות מסוימות יש ליטול עם אוכל או שתייה, לכן יש לבדוק מראש לגבי כל כדור וכדור עם הרופא המטפל.

   

  נשים בהריון יכולות לשתות?

  נשים בריאות בזמן הריון יכולות בדרך כלל לצום, אם אינן אנמיות, חלשות מדי או במצב של התייבשות. בכל מקרה, אם מורגשת סחרחורת, בחילה, הקאות או עילפון - יש לשתות מיד נוזל ממותק כגון מיץ ענבים, בקצב של רבע כוס כל מספר דקות עד שההרגשה הרעה חולפת.

   

  ככלל, מומלץ לנשים בהריון שלא ללכת לבית הכנסת אם קיים עומס חום כבד והן צמות, אלא להישאר בבית ממוזג.

   

  ומה יעשו נשים מיניקות?

  לנשים המיניקות באופן מלא לא מומלץ לצום ועליהן לשתות לסירוגין, מחשש שכמות החלב תתמעט. לנשים המיניקות חלקית אין איסור לצום, אולם מומלץ להישאר במקום ממוזג ולהימנע ממאמצים מיותרים.

   

  הכותב הוא רופא בכיר ומנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול, המערך לגסטרואנטרולוגיה, בי''ח בילינסון   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  יש לשים לב כי חלק מהתכשירים דורשים נטילת הכדור על קיבה מלאה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים