שתף קטע נבחר

צבי יחזקאלי: ככה הרבי נחמן היה רוצה אותי

הוא גילה את אלוהים לאחר שיחה עם מבוקש פלסטיני, שלעג לו על כך שההגדרה "יהודי" איננה חלק מהזהות שלו. "ערבים זה המראה הכי טובה שקיבלתי", צבי יחזקאלי אומר. "בהתחלה בזתי להם, אבל אחר כך הרגשתי נחות מהם, כי לא הייתה לי אמונה"

עוד הרבה לפני שהפרשן לענייני ערבים, צבי יחזקאלי, חשב על חזרה בתשובה, ביקש ממנו אחד המבוקשים שראיין, שיגדיר את עצמו. לאחר שיחזקאלי השיב כי הוא ישראלי, ערבי, איש העולם הגדול, אדם ועברי, שאל אותו המבוקש אם 'יהודי' לא נכלל ברשימת ההגדרות שלו את עצמו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד בסדרה "גשר צר מאוד":

 

"אז אמרתי לו: 'אין לי יהודי בסולם'", מספר יחזקאלי . "והוא אמר: 'אני אגיד לך מה בראש הסולם שלך - אתה טיפש. אם אני עכשיו יורה בך, אני יורד לרחוב ואומר: הרגתי ישראלי, עברי, ערבי, איש העולם? לא, אני אומר הרגתי יהודי. כמה טפשי למות עבור משהו שאתה לא'".

 

מאז השיחה עם המבוקש, עבר סולם הזהויות של יחזקאלי טלטלה עמוקה. היום הוא חובש כיפה ובראש השנה האחרון עשה את דרכו, עם אלפי חסידי ברסלב אחרים, לאומן. "ערבים זה המראה הכי טובה שקיבלתי", הוא אומר. "בהתחלה בזתי להם, בסוף מצאתי שאני יותר נחות מהם כי לא הייתה לי אמונה. אמר לי את זה חסן יוסוף, השייח' שלהם מהכלא. הוא אמר לי: פעם היית כופר - הייתי צריך להרוג אותך, היום אתה מאמין - אני צריך לשמור עליך".

 

אי אפשר בלי רבנו

יחזקאלי שירת בצבא ביחידת מורן, עבד כמאבטח שב"כ בחו"ל ולמד תקשורת ומזרח תיכון באוניברסיטה העברית. כבר במהלך לימודיו החל לעבוד ככתב לענייני ערבים בגלי צה"ל ובערוץ הראשון. "הלב זה הדבר שהכי נעלם לנו בעולם המערבי", הוא אומר. "ואני אומר את זה כבוגר כל תחנות העולם המערבי. החל מאקדמיה ומצוינות, תקשורת והכל, אבל איך אתה מכניס לב לזה? פה אתה לא יכול בלי רבנו, אי אפשר".

 

הלב זה הדבר שהכי נעלם לנו בעולם המערבי. צבי יחזקאלי ובני משפחתו  (צילום: אורות) (צילום: אורות)
הלב זה הדבר שהכי נעלם לנו בעולם המערבי. צבי יחזקאלי ובני משפחתו

 

באומרו רבנו, מתכוון יחזקאלי לרבי נחמן, שאל תורתו התקרב בשנים האחרונות. "אני חושב שרבנו הוא פרקטיקה, הוא סוג של פרספקטיבה בעבודת השם, שנחוצה למי שחי ב-2013. אי אפשר בלי", הוא אומר. "אני לא מדבר מתוך הכיתתיות, לא סתם אני לא נראה ברסלב - אני חושב שרבנו ככה היה רוצה אותנו. כל אחד והמשימה שלו, כל אחד והתפקיד שלו. כמו שהוא אומר על יום הולדת, צריך כל אדם לומר: 'לא נברא כל העולם אלא בשבילי'. מה זה אומר? לך יש אוסף תכונות שאין לאף יהודי אחר, בשביל זה באת לעולם. העולם אינו שלם בלעדיך".

 

בן של מלך

בעיניי יחזקאלי, ישראל היא המקום הכי טוב בעולם לחיות בו. "באיזה מקום אתה יכול להתפנות ולעסוק ברוחניות שלך?

פעם חשבתי שזה הודו, ישראל עקפה את הודו מזמן. היום להיות יהודי, זה לא סתם סטיקר, להיות בן של מלך, זה להיות מקורב לגמרי, באמת. אני אומר את זה לילדה שלי לפני שהיא הולכת לגן: תזכרי שאת בת של מלך".

 

עם זאת, יש לו ביקורת כלפי עולם התקשורת, המעכיר את תודעת הציבור. "התקשורת נותנת היום המון מידע ופחות הסבר. אנשים יודעים על הרבה דברים שקרו - שוד בסין, תאונת דרכים בניו יורק – אבל זה לא עוזר המידע הזה. צריך לנתח את המידע הזה בסופו של יום, ולשאול שאלה פשוטה: טוב לי או לא טוב לי?"

 

לדבריו, לא פעם אנשים יחושו שרע להם, מכיוון שמספרים להם שלא טוב להם. "אבל המציאות הפנימית שלהם היא טובה", הוא אומר. "כולם טובים – 'לא ידח ממנו נידח'. זה חייב להתחיל פנימה, כי המסע הכי מגניב הוא פנימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
העולם אינו שלם בלעדיך. צבי יחזקאלי
צילום: אורות
מומלצים