שתף קטע נבחר

מחקר: עייפות גורמת לנו לקנות מזון משמין

חוקרים בשוודיה מצאו כי חוסר בשעות שינה בלילה מוביל אותנו לשיקול דעת מוטעה, לקנייה מרובה של מוצרי מזון עתירי קלוריות - ולהשמנה. למרות השינוי ברמת ההורמונים בגוף בשל העייפות, מעריכים החוקרים כי מדובר דווקא במנגנון פסיכולוגי

בפעם הבאה שאתם הולכים לסופר, תוודאו שישנתם טוב בלילה. מחקר חדש, שיפורסם בגיליון הקרוב של כתב העת Obesity, מגלה כי מחסור בשעות שינה גורם לנו לרכוש יותר מוצרי מזון ביום המחרת.

 

החוקרים מאוניברסיטת אופסאלה בשוודיה ביקשו לבדוק אם מחסור בשעות שינה משפיע על הבחירות שאנו מבצעים בעת הקניות. החוקרים שיערו כי חוסר שינה משפיע על רמת הרעב ועל מנגנון קבלת ההחלטות שלנו - ומוביל אותנו לשיקול דעת מוטעה.

  

 

התחלתם דיאטה ? קראו עוד:

 

החוקרים נתנו ל-14 גברים בעלי משקל תקין תקציב של כ-50 דולרים. הגברים הונחו לרכוש כמה שיותר מוצרים מתוך רשימה אפשרית של 40 מוצרים: 20 מזונות עתירי קלוריות ו-20 דלי קלוריות. לפני ביצוע המשימה אכלו המשתתפים ארוחת בוקר, כדי להפחית את השפעת הרעב על הרכישה.

  

מתוצאות המחקר עולה כי נבדקים שהיו עייפים יותר קנו יותר מוצרי מזון ובערך קלורי גבוה יותר מאשר אלה שישנו היטב בלילה. החוקרים גם מדדו את רמות "הורמון הרעב" גרלין, שידוע כי רמתו עולה בשל חוסר בשעות שינה, אך לא מצאו כי הוא השפיע על היקף הרכישות.

 

"הממצאים מעניקים הסבר משמעותי לכך שמחסור בשעות שינה מוביל לצריכת יתר של מזון עתיר קלוריות - ומכאן גם להשמנה", סיכמו החוקרים והוסיפו כי יש צורך במחקרים נוספים כדי לבדוק אם העייפות מביאה לדחפים נוספים.

 

"עבודה זו מתווספת לשורה של מחקרים מהתקופה האחרונה המצביעות שוב ושוב על חשיבות השינה ועל הנזק שבחסך שינה", אומר ל-ynet פרופ' גיורא פילר, מנהל מחלקת הילדים ומעבדת השינה בבית החולים כרמל בחיפה. "העייפות הנגרמת בעקבות חסך שינה גורמת לכך שנהיה פעילים פחות, רעבים יותר ועם רמת אינסולין גבוהה יותר. כל המנגנונים הללו מהווים גורמי סיכון להשמנה.

  

"העובדה שבמחקר הנוכחי לא נמצא מתאם ברור בין רמות הגרלין לבין צריכת המזון למחרת אינו אומר שגרלין איננו חשוב בהקשר הזה. העובדה שמדובר במשימה חד-פעמית והשונות בין אדם לאדם השפיעה קרוב לוודאי על חוסר הקורלציה במקרה הזה".

  

פרופ' פילר מוסיף כי מנגנונים נוספים שיכולים לגרום לעלייה בצריכת המזון אחרי חסך שינה כוללים עלייה בהורמוני רעב אחרים כמו אורקסין, תנגודת לאינסולין או תנגודת להורמון מדכא התיאבון לפטין, שנמצא כי אחרי חסך שינה פעילותו פחות יעילה. "תחושת רעב ועלייה בצריכה קלורית בזמן עייפות מהוות סיבה נוספת לצורך בשינה טובה", הוא מסכם.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נבדקים שהיו עייפים יותר קנו יותר מוצרי מזון
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים