שתף קטע נבחר

הקבלנים בחריש: להחזיר את מענק הפריפריה

הקבלנים שיבנו אלפי דירות בחריש לא מתכוונים לוותר על מענקי הדיור בקלות: בעתירה שהגישו נגד משרדי האוצר והשיכון ורשות המקרקעין, דורשים להחזיר את המענק לסבסוד דירות בפריפריה, שביטולו ייכנס לתוקף בסוף אוקטובר

כחודש לאחר שבמשרד האוצר התקפלו לטובת רוכשי הדירות בחריש , המדינה מקבלת עתירה נוספת בעניין: הקבלנים שזכו במכרזי משרד השיכון בקרקעות לבניית אלפי יחידות ביישוב חריש, עתרו לבג"ץ נגד הממשלה, משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, בבקשה לצו ביניים נגד ההחלטה לבטל את המענקים ליישובי הפריפריה, שאמורה להיכנס לתוקף ב-31 באוקטובר.

 

כותרות אחרונות בנושא חריש בערוץ הנדל"ן :

 

"הרשויות, אשר נכשלו בשיווקי הקרקעות בפריפריה בעבר, העתיקו את הסיכון לקבלנים באמצעות תוכנית המענקים. כאשר שיווקי הקרקעות הצליחו - והמדינה קיבלה לקופתה את התמורה - מיהרו הרשויות להחזיר את היד לכיס ולבטל המענקים", טענו הקבלנים בעתירה שהגישו באמצעות עוה"ד מתן בן שאול ואסף פרקש ממשרד עוה"ד יהודה רוה.

 

לטענת הקבלנים, במכרזים לבניית 4,634 יחידות דיור ביישוב שבוואדי ערה, רשות מקרקעי ישראל הדגישה את תוכנית המענקים. "בסיורי הקבלנים שנערכו במסגרת המכרזים, ניתן דגש אודות תוספת סבסוד עלויות הפיתוח. נוסף על כך, דבר קיומם של המענקים פורסם במסגרת קמפיין טלוויזיה שיזם משרד השיכון בהיקף של מיליוני שקלים", הבהירו בעתירה.

 

עוד הוסיפו כי ניגשו למכרזים בשל תוכנית המענקים של הממשלה, והצעותיהם הכספיות תומחרו תוך לקיחת המענקים שהובטחו על ידי המדינה בחשבון. לדברי הקבלנים, לו היו יודעים שמענקים אלה יבוטלו - ספק אם הם היו ניגשים למכרזים.

 

בתוך כך, הבהירו הקבלנים בתגובה לנתוני האוצר שפורסמו הבוקר כי "הדו"ח שפרסם משרד האוצר מוכיח את מה שאנחנו חוזרים ואומרים בשבועות האחרונים: המענקים הם הדרך היחידה של הממשלה להציע דיור בר-השגה לחילוניים במרכז הארץ".

 

הרוכשים הפרטיים יקבלו את המענק

נזכיר כי במסגרת קיצוצי האוצר בתקציב השנתי, נקבע כי יבוטל מענק הפריפריה שהיה נהוג עד כה. תחילה דווח על ביטול מיידי, ולאחר מכן ניתנה הארכה עד חודש יולי. לפני כחודש, לאחר עתירה שהגישו העמותות שארגנו קבוצות רכישה בחריש, הוארך תוקף המענק עד סוף אוקטובר, כדי לא לפגוע ברוכשים הפרטיים שתמחרו את דירתם ככאלה שיקבלו מענקים.

 

לוח הזמנים החדש מאפשר לרוב המכריע של הרוכשים לקבל את המענק, שחלק מתנאיו הוא קיומו של היתר בנייה. עם זאת, יצוין כי לא כל החברים בקבוצות הרכישה מרוצים עם ההחלטה להאריך את תוקף מענק הדיור רק עד סוף אוקטובר. זאת ועוד, במכרזים שבהם זכו הקבלנים לבניית דירות בחריש טרם התחילו את שיווק הקרקעות, ולכן מועד המכירה לרוכשים יתרחק מעבר לחודש אוקטובר - וכך לא יזכו למענק פריפריה.

 

תכלית המענק הוא חיזוק הפריפריה ועידוד מעבר זוגות צעירים לאזורים אלה. ביוני 2011 קיבלה ממשלת ישראל החלטה שמטרתה לעודד מעבר של תושבים להתגורר בפריפריה, על ידי מתן מענקים וסבסוד פיתוח. במסגרת ההחלטה, אושר מענק מותנה בסך 60 אלף שקל לזכאי משרד הבינוי והשיכון. לצד זה קבעה ההחלטה מענק נוסף המכונה "סבסוד הוצאות פיתוח" בסכום של כ-40 אלף שקל.

 

מענקים אלה רלוונטיים לרשימת יישובים, בהם אופקים, בית שאן, בועיינה-נוג'ידאת, דימונה, טבריה, חורה, ירוחם, כרמיאל, כפר מנדא, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, יפיע, מצפה רמון, נהריה, נחף, נצרת, נצרת עילית, נתיבות, סח'נין, עכו, ערד, צפת, קריית שמונה, רהט, שדרות, חצור הגלילית, אל-סייד, שלומי וחריש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Lowshot.com
חריש. הקבלנים לא מרוצים
צילום: Lowshot.com
מומלצים