שתף קטע נבחר

צפו: אדמו"ר אחד, שני כוכבים והמוני חוגגים

רחובות נחסמו, ורבבות הגיעו ליריית הפתיחה של האפטר-פארטי החרדי הגדול של חול המועד: שמחת בית השואבה. ליפא שמצער ניסה לסלסל, ויניב בן משיח ניסה את כוחו ביידיש. "אצל בורא עולם אין עדות, אין מפלגות ואין הבדלים. זאת אומרת שכולם שווים", אומר האדמו"ר ממישקולץ ל-ynet

ה-אירוע של סוכות - תשאלו כל תושב בריכוזים החרדיים - הוא שמחת בית השואבה. מדי ערב מתקבצים רבבות חוגגים בנקודות שונות, מרכזיות יותר ופחות, כדי לציין את המנהג העתיק בשירה וריקודים. את יריית הפתיחה, כמדי שנה, נתן האדמו"ר ממישקולץ ממקום מושבו בפתח תקווה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

על אף גודלה (או, אם נדייק: קוטנה) של חצר מישקולץ, שמחת בית השואבה שבהפקתה היא אחת המרכזיות בישראל, ולראיה - רבבות החוגגים שהגיעו לעיר, ורחובות שנחסמו לצורך המסיבה. על במה אחת ישב האדמו"ר והופיעו שניים מגדולי כוכבי הזמר החסידי והמזרחי-יהודי: ליפא שמלצר ויניב בן משיח. 

 

האדמו"ר ממישקולץ אמר בראיון מיוחד ל-ynet כי מטרת האירוע הוא לאחד את עם ישראל: "אצל בורא עולם אין עדות, אין מפלגות ואין הבדלים. זאת אומרת שכולם שווים". הוא הוסיף כי "כולנו בנים לה', דבר שמשמש לנו כהגנה מפני איומים מבית ומחוץ". עם זאת, הוא תקף את הממשלה שפוגעת בעולם התורה, לדבריו.

 

האדמו"ר ממישקולץ בעד אחדות, אבל נגד הממשלה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
האדמו"ר ממישקולץ בעד אחדות, אבל נגד הממשלה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

כאילו כדי להוכיח את הדברים עלו להופיע בצוותא ליפא שמלצר שהגיע במיוחד מארה"ב, וניסה את כוחות בסלסולים, ויניב בן משיח - שעשה את אותוה דבר ביידיש. ציפי זילברשלג, אחת החוגגות, אמרה ל-ynet כי "אהבת ישראל אמיתית שמציחה לאגד את כולם ביחד במרכז פתח תקווה, היא דבר נדיר".

 

ליפא שמלצער בהופעה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ליפא שמלצער בהופעה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

בחג סוכות, החג שבו "נידונים על המים", היה יוצא הכהן הגדול מלווה בתהלוכה של ריקודים

ושירה לשאוב מים ממעיין השילוח כדי לצקת אותם על המזבח. בלילות החג נהגו לקיים חגיגה גדולה בחצר עזרת הנשים שהייתה מוארת בלפידים, הלווים היו מנגנים וברחבה היו מופעי אקרובטיקה.

 

על שמחה זו נכתב במסכת סוכה: "מי שלא ראה שמחת בית השואבה לא ראה שמחה מימיו". שמחה זו הייתה ביטוי לתקוותו של העם שתהיה שנה ברוכה. היום יש הנוהגים בחול המועד סוכות לערוך חגיגות בבית כנסת זכר לאותה שמחה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ליפא שמלצער
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
האדמו"ר ממישקולץ מרגש את ההמונים עם "שמע ישראל"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים