שתף קטע נבחר

ת"א וגוש דן: תוספת של 2,000 דירות חדשות

רגע לפני הבחירות המקומיות, הוועדה המחוזית ת"א אישרה תוכניות ענק בעיר ללא הפסקה והסביבה: 700 דירות ייבנו ליד אצטדיון בלומפילד, כ-300 דירות יוקמו בשכונת יד אליהו. בגבול בת ים-יפו אושרה תוכנית התחדשות עירונית שתכלול למעלה מ-400 דירות ובר"ג ובני ברק ייבנו עוד 400 יחידות נוספות

רגע לפני הבחירות המקומיות, ועדות התכנון עובדות שעות נוספות. כשנה וחצי לאחר שאושרה על ידי הוועדה המקומית תל-אביב-יפו, הודיעה הבוקר (ג') הוועדה המחוזית תל-אביב, כי אישרה להפקדה את תוכנית הענק ליד אצטדיון הכדורגל בלומפילד ביפו שנקראת שכונת "פארק החורשות". בכך מכשירה הוועדה הקמה של לא פחות מ-700 יחידות דיור חדשות בדרום העיר ללא הפסקה.

 

בנייה בת"א - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

שטח התוכנית מתפרש על פני כ-60 דונם, והוא מהווה חלק מאזור מבואות יפו, המחבר בין דרום תל-אביב ליפו. התוכנית כוללת כ-700 יחידות דיור בכ-60 אלף מ"ר, בהם ישולבו חזיתות מסחריות ושימושים פרטיים לרווחת הציבור.

 

הדירות ייבנו בבנייני מגורים בגובה 5-16 קומות. 20% מהדירות בפרויקט יהיו דירות קטנות בשטח של עד 75 מ"ר כולל ממ"ד. כמו כן, מקצה התוכנית שטח של כשישה דונם למבני ציבור והיא תביא להארכת ציר רחוב אבולעפיה דרומה וכן תפתח את חלקו הדרומי של רחוב הרצל.

 

רוב המבנים באזור, ששימשו בעבר כמחסני חברת בזק ורשות הדואר, מיועדים להריסה, מלבד בית באר מהתקופה העות'מאנית שברחוב סגל צבי הרמן, שישומר במלואו. כמו כן, התוכנית מרחיבה את שטח החורשה סביב "סביל אבו נבוט", בית באר המוגדר גם הוא לשימור מתוקף תוכנית מאושרת, הניצב לאורך דרך בן צבי. בוועדה המחוזית מציינים כי התוכנית מותירה אזור נטוע עצים באזור דרום-מזרח, "ברוח הפרדסים שהיו בשטח לפני קום המדינה".

 

יצוין כי על התוכנית הופקדה אדריכלית גלי דולב, שותפה-מנהלת בחברת וקסמן גוברין גבע שתנהל את הפרויקט מטעם היזמים, וכן אדריכל הפרויקט אורי ברעלי ממשרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף.

 

הדמיה: איוולב מדיה

 

 

לה גווארדיה: פינוי-בינוי ומתיחת פנים

עוד החליטה הוועדה המחוזית להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית להתחדשות עירונית ברחוב לה גווארדיה במזרח תל-אביב. מדובר בתוכנית אחת מתוך מספר תוכניות שאושרו אשתקד על ידי ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה במתחם. לרשות הציבור יעמדו כ-60 יום להגשת התנגדויות לתוכנית, הממוקמת בין הרחובות לה גוורדיה, יפתח והגיבור האלמוני.

 

עוד על פינוי-בינוי בשכונת יד אליהו:

 

התוכנית מתפרשת על פני שטח של כ-10 דונם, ומייעדת את המתחם להתחדשות עירונית - כחלק ממתיחת פנים לשכונת יד אליהו כולה. היא מאפשרת פינוי של שלושה מבנים טוריים ישנים הכוללים 72 דירות, ובנייה של שלושה בנייני מגורים בגובה 7-8 קומות שיכללו כ-275 דירות חדשות בנות 2-5 חדרים.

 

התוכנית כוללת דרכי גישה להולכי רגל, המקשרות בין הרחובות לה גוורדיה ורחוב יפתח; וכן דרך גישה מזרח-מערב בתוך הפרויקט שתתחבר לתוכניות עתידיות, אשר יקודמו בסביבת הפרויקט.

שלושת המבנים החדשים תוחמים שטח מגונן לשימוש הציבור וייבנו על פי תקן בנייה ירוקה. כמו כן, במסגרת התוכנית יורחב רחוב הגיבור האלמוני לטובת חניה והרחבת נתיבי התנועה בו.

 

בנוסף לכל אלה, החליטה הוועדה המחוזית להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית לתוספת 10 קומות לתעסוקה במגדל רסיטל שבבעלות קבוצת חג'ג' בעיר, בין נתיבי אילון לדרך מנחם בגין. התוכנית תכלול תוספת חניה ל-100 זוגות אופניים ו-80 אופנועים. בסך הכל יכלול המגדל 34 קומות לתעסוקה.

 

לדברי עמי כחלון, מנכ"ל חברת ע.ט החברה להתחדשות עירונית בישראל שבונה את הפרויקט בלה גווארדיה, "אני גאה שהמדינה מבינה שהתחדשות עירונית מהווה את הפתרון היחיד לבעיית הדיור בישראל ולהורדת מחירי הדיור". על פי ההערכות, תוך כשנה תחל מלאכת ההריסה והבנייה במתחם.

 

שכונת יד אליהו בתל-אביב. תעבור שדרוג משמעותי ()
שכונת יד אליהו בתל-אביב. תעבור שדרוג משמעותי

 

בת ים: תוספת של 400 דירות חדשות

לא רק יפו ויד אליהו יזכו למתיחת פנים משמעותית: גם צפון העיר בת ים קיבלה הבוקר אישור מהוועדה המחוזית להתחדשות עירונית. הוועדה החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית פינוי-בינוי במתחם הגיבורים, באזור שדרות העצמאות המהווה המשך לשדרות ירושלים ביפו (בה מתוכנן התוואי האדום של הרכבת הקלה).

 

התוכנית ממוקמת בין הרחובות הגיבורים, העצמאות ועורף הבינוי שלאורך רחוב ויצמן, וחלקה מצויה בשכונת עמידר המאופיינת בבנייה צמודת קרקע. היא כוללת תוספת של 416 יחידות דיור, שטחי מסחר, שטחי תעסוקה, מוסדות ציבור, חניות תת-קרקעיות ושטחים פתוחים.

 

התוכנית הוכרזה ב-2010 כתוכנית להתחדשות עירונית באמצעות פינוי בינוי על ידי משרד הבינוי והשיכון ומתפרשת על פני שטח של 14 דונם. במסגרת התוכנית, ייהרסו 12 מבני מגורים ברחובות הגיבורים, העצמאות וויצמן, ובמקומם ייבנו 10 מבנים שיהיו מיועדים לשימוש מעורב - שלוש קומות לתעסוקה ועוד שש קומות למגורים.

 

בנוסף, ייבנה מגדל בגובה 35 קומות עבור מגורים עם קומת מסחר בפינת הרחובות שדרות העצמאות ורחוב הגיבורים, ועוד שני מגדלים בגובה 29 קומות ו-20 קומות על רחוב הגיבורים. בוועדה המחוזית מציינים כי כל המבנים החדשים יכללו חניות תת-קרקעיות.

 

בת ים. עוד כ-400 דירות (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
בת ים. עוד כ-400 דירות(צילום: בני דויטש)

 

רמת גן: שימור והתחדשות עירונית

בתוך כך, החליטה הוועדה המחוזית להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית התחדשות עירונית במתחם הררי ברמת גן. במסגרת התוכנית יפונו שבעה בנייני מגורים שכוללים 70 דירות, ובמקומם ייבנו שלושה מגדלים בגובה 22 קומות ומבנה נוסף בגובה 12 קומות, שיכללו 280 יחידות דיור. שטח הדירות הממוצע יעמוד על 95 מ"ר, כאשר 20% מהן יהיו יחידות קטנות יותר בשטח של 63 מ"ר.

 

בנוסף, התוכנית מקצה 450 מ"ר בקומות הקרקע של מבני המגורים לצורכי ציבור, כגון גני ילדים ומעונות. עוד מקצה התוכנית שטח ציבורי פתוח וגן ציבורי בשטח של כמעט שני דונם. תוכנית זו היא הרביעית במספר במסגרת פרויקט התחדשות עירונית בשכונת נווה יהושע בעיר. השכונה ממוקמת בין דרך מספר 4 ממזרח ודרך אלוף שדה מדרום.

 

זאת ועוד, הוועדה המחוזית הודיעה כי החלה בהכנת תוכנית שימור לעיר רמת גן, במטרה לאפשר לעיריית רמת גן לקדם את נושא ההתחדשות העירונית במקביל להכנת תוכנית השימור, מבלי לפגוע בפוטנציאל שימור המורשת הבנויה והאתרים ההיסטוריים הפזורים ברחבי העיר. לצורך כך, גובש מתווה לשקילת מתן היתרי בנייה בתקופת ההכרזה למבנים והאתרים המופיעים בסקר השימור העירוני.

 

מסקר השימור העירוני, שנערך על ידי אדריכלית נעה שק, עולה שהעיר רמת גן מכילה עשרות אתרים ומבנים בסגנונות בנייה מגוונים בעלי איכות אדריכלית, תרבותית והיסטורית, הראויים לשימור. מבנים ואתרים אלה מספרים את סיפורה של הקמת העיר כ"עיר כפרית חלוצית", המבוססת על עבודה עברית, כמענה ישיר להקמת אחוזת בית (תל-אביב).

 

עו"ד צבי שוב, מומחה בדיני התכנון והבנייה, התייחס להודעה על תוכנית השימור וציין כי שימור של מבנים בעלי חשיבות היסטורית הוא מחויב המציאות, אולם הזהיר כי בשל תהליכי התכנון הארוכים והבירוקרטיה במוסדות התכנון בישראל - בעלי נכסים ברמת גן שהבניינים שלהם כבר נכנסו לרשימת הנכסים עלולים למצוא עצמם "מסונדלים " במשך שנים בלי יכולת לממש את הנכס.

 

רמת גן. ממשיכה לעבור מתיחות פנים (צילום: עידן פלגי) (צילום: עידן פלגי)
רמת גן. ממשיכה לעבור מתיחות פנים(צילום: עידן פלגי)

 

בני ברק: שכונה במקום טחנת הקמח

לא רחוק משם, בעיר בני ברק, אישרה הוועדה המחוזית תוכנית להקמת פרויקט מגורים במתחם "טחנת הקמח". התוכנית, שהופקדה להתנגדויות הציבור, תכלול 114 דירות, גני ילדים, גינה ציבורית ושטחי מסחר. היא חלה על מתחם בשטח של חמישה דונם בין הרחובות סוקולוב ואבן גבירול ומטרתה לפנות את טחנת הקמח משנות ה-50 של המאה הקודמת, כדי להקים פרויקט מגורים.

 

בוועדה המחוזית מציינים כי התוכנית תואמת את המדיניות העירונית בעיר, שעיקרה פינוי אזורי התעשיה מלב מרקם המגורים, והפיכתם לאזורי מגורים בעירוב שימושים, דוגמת "מתחם דובק" ברחוב רבי עקיבא, בית חולים "המלבן" בשכונת פרדס כץ ומתחם אוסם ברחוב אהרונוביץ.

 

התוכנית מציעה חמישה מבני מגורים בגובה שמונה קומות וקומת גג חלקית, הכוללים 114 דירות בשטח עיקרי ממוצע של 100 מ"ר, מתוכן 20% דירות קטנות בשטח עיקרי ממוצע של 63 מ"ר. כל יחידת דיור כוללת מרפסת בשטח של 12 מ"ר וסוכה.

 

עוד מציעה התוכנית מגרש לשימושים ציבורים אשר יכלול לפחות שלושה גני ילדים בקומת קרקע עם גישה לחצר, וכן חמש קומות עליונות לצרכים עירוניים נוספים, פיתוח והרחבת המדרכות ונטיעות לאורכן, גינה בשטח של חצי דונם לתושבי הסביבה וכיכר עירונית עם חזית מסחרית לאורך רחוב סוקולוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: איוולב מדיה
הדמיית שכונת פארק החורשות ביפו
הדמיה: איוולב מדיה
מומלצים