שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המלצת מטה הדיור: מוסד תכנון לאומי חדש

  "צוות 90 הימים" היה אמור להגיש את המלצותיו על יישום הפרויקט הלאומי לדיור לשר האוצר לפיד לפני כחודשיים, אולם הגיש אותן רק אחרי כ-150 יום. בין ההמלצות: הקמת מוסד תכנון לאומי חדש שידון רק בתוכניות דיור לאומיות. רוב ההמלצות מנטרלות את רשות מקרקעי ישראל מתפקידיה העיקריים

  הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, הגיש היום (ב') את המלצות "צוות 90 הימים" ליישום הפרויקט הלאומי לדיור לשר האוצר, יאיר לפיד , שעומד בראש קבינט הדיור של הממשלה. ההמלצות הוגשו כ-150 יום אחרי הקמת הצוות, שאמור היה להתכנס מחר לישיבתו האחרונה, ולהגיש את המלצותיו באמצע נובמבר. את ההמלצות יביא שר האוצר בפני קבינט הדיור של הממשלה בעוד כשלושה שבועות.

   

  כתבות נוספות על קבינט הדיור בערוץ הנדל"ן :

   

  ההמלצה המהפכנית ביותר היא להקים מוסד תכנון לאומי חדש, שידון אך ורק בתוכניות דיור לאומיות. "הממשלה תוכל להכריז על מתחם דיור לאומי, והוא ידון בוועדת תכנון אחת שתוכל לגבור על כל תוכנית מתאר, מלבד תמ"א 35 - תוכנית המתאר הארצית", אמר בכיר באוצר ל"כלכליסט". המשמעות: מרבית ההמלצות מנטרלות את מינהל מקרקעי ישראל מתפקידיו העיקריים.

   

  במקביל, ימליץ הצוות, המכונה "מטה הדיור הלאומי", להקים זרוע הפקעה חדשה שתפקידה יהיה להגדיל את הפיצוי הניתן לאדמות חקלאיות שיופקעו מעתה בהליך מזורז. בתחום הדירות להשכרה, ההמלצה היא להעניק למשקיעים מוסדיים, שיקימו מתחמי דיור להשכרה, תשואה של 8%. המדינה תבטיח להשלים את שיעור התשואה השנתית לרמה זו, גם אם היזם עצמו לא הגיע אליה, על מנת להכניס את המוסדיים לתחום.

   

  מקור בכיר באוצר אמר ל"כלכליסט" כי בחודשים הקרובים ייצאו ארבעה מכרזי דיור להשכרה בטבעת המקיפה את אזור המרכז. מטה הדיור הלאומי לא המליץ באופן גורף אם הקרקע למתחמי הדיור להשכרה תהיה קרקע חדשה או מתוכננת באזורים עירוניים, והעניין יוכרע בכל מכרז לגופו של עניין. "עיקר ההמלצות הוא שייווצר גוף אחד בממשלה שיהיה אחראי על התכנון, ההפקעה, והשיווק של מתחמי ענק", אמר בכיר באוצר.

   

  ההמלצות - כמעט חצי שנה אחרי

  עוד המליץ הצוות, להפעיל הסדרים מיוחדים להשבת קרקע חקלאית לטובת עשרות אלפי יחידות דיור, וכן לעודד את מגמת ההתחדשות העירונית במרכזי הערים באמצעות מודל במסגרתו הבינוי יושלם בטרם פינוי הדיירים (בינוי-פינוי).

   

  יצוין כי כמעט חצי שנה חלפה מאז התקבלה בוועדת השרים לענייני דיור של הממשלה ההחלטה להקים באופן מיידי מטה מקצועי, שייעץ לקבינט ויביא בפניו המלצות והצעות החלטה באשר לדרכים ולכלים לפתרון מצוקת הדיור בישראל.

   

  המטה זכה לכינוי "צוות 90 הימים", מכיוון שהוטל עליו להגיש המלצות תוך שלושה חודשים מיום קבלת ההחלטה בקבינט הדיור ב-22 במאי, וכלשון ההחלטה, "להביא את התוכנית האמורה לאישור ועדת השרים לענייני דיור תוך 90 ימים מיום קבלת החלטה זו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים