שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לפיד קבע: קבר הרשב"י - לניהול המדינה

  מהפך בקבר רבי שמעון בר יוחאי: יועבר לניהולה של חברה ממשלתית, זאת לאחר שהליקויים הרבים שהתגלו בו, ופורטו בדו"ח מבקר המדינה - לא תוקנו. על הצו חתם שר האוצר, ובין מנהלי ההקדשים - תדהמה. גורם המעורב בנושא: מדובר במאבק על כסף רב. הנושא יוכרע כנראה בבית המשפט

  שר האוצר, יאיר לפיד, חתם היום (ד') על צו המפקיע את ניהול אתר קבר רבי שמעון בר יוחאי ( הרשב"י) במירון מידיים פרטיות, ומעביר אותו לניהול המדינה. כמו כן נקבע כי חברה ממשלתית שהוקמה בשנת 2011 כדי לנהל את המקום, תתחיל בקרוב בעבודתה.  קבר הרשב"י נחשב לאתר הדתי השני בגודלו מבחינת מספר המבקרים, אחרי הכותל המערבי. על פי הערכות שונות, מדי שנה פוקדים את המקום יותר ממיליון וחצי איש, כאשר שיא הביקורים נרשם בל"ג בעומר, יממה שבה עומד מספר המבקרים על כחצי מיליון איש.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

  עוד ביהדות: 

   

  בדצמבר 2008 פרסם מבקר המדינה דו"ח חריף, תחת הכותרת "מצב קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון וההיערכות לל"ג בעומר". המבקר קבע כי המתחם איננו ערוך כנדרש לקליטת מאות-אלפי המאמינים הפוקדים אותו באירועים המוניים. כמו כן נקבע, כי המבנה מוזנח וגורמים שונים עושים בו כבתוך שלהם. המבקר דאז גם ציין כי המדינה למעשה הפקירה אתר בעל חשיבות לאומית ודתית רבה.

   

  באותה שנה (2008) נעתר בית המשפט העליון לבקשת המדינה, והעביר את ניהול האתר ל"ועדת החמישה" שבה היו שני נציגי ההקדש האשכנזי ושני נציגי ההקדש הספרדי, נציג המדינה ויו"ר הוועדה, תפקיד שאותו ממלא כיום אלכס ויזניצ'ר.

   

  האוצר: לא נשנה את אופיו של המקום

  בפברואר 2011 בדק משרד מבקר המדינה באיזו מידה תוקנו הליקויים שפורטו בחוות הדעת. המבקר מצא כי ליקויים רבים לא תוקנו, ויש לפעול לתקנם. אי לכך, לאחר שקיבל את המלצת הוועדה המייעצת לשר האוצר לנושא ההפקעות להפקיע את המתחם, חתם היום השר לפיד על הצו, על מנת לשפר את התנאים שבו ולנהלו כראוי למקום קדוש, כפי שאומרים באוצר.

   

  "לאחר דיונים רבים מצאה הוועדה כי הדרך הראויה לנהל את האתר לטובת הפוקדים אותו, הינה באמצעות הפקעתו וניהולו על ידי חברה ממשלתית שהוקמה לצורך כך על ידי הממשלה", אומרים במשרד האוצר. "בדירקטוריון החברה יהיו חברים, בין היתר, נציגים שישקפו את הציבור הפוקד את המקום".

   

  לאחר החתימה על הצו, ביקש שר האוצר, יאיר לפיד, להבהיר כי אין בכוונת הממשלה לשנות את אופיו של המקום, או לפגוע בקדושתו. לפיד הוסיף כי המקום ימשיך להתנהל בהתאם לקביעותיו של הרב הממונה על פי החוק, תוך שיפור התנאים בו וראיית צרכי הציבור הפוקד את האתר.

   

  "אין סיכוי שנציגי ההקדשים יעברו בשתיקה על ההחלטה"

  מי שנדהם לשמוע על החלטת שר האוצר הוא הרב אברהם פרויליך, אחד ממנהלי האתר מטעם "ועדת החמישה", ומי שהחליף את הרב אברהם יצחק ליכטשנטיין, חסיד "תולדות אהרן", כנציג ההקדש האשכנזי.

   

  לדברי הרב פרויליך, "צריך לחשוב מה לעשות ורק אז לקבל החלטה. כרגע אני לא מתכוון להגיב,

  מכיוון שצריך לדאוג למירון - ולא לתגובה. אנחנו נעשה מה שטוב לעם ישראל במירון. זה מה שעומד למול עיניי כרגע".

   

  אחד הרב הוסיף ל-ynet עם היוודע ההחלטה: "לפיד טראכט אונד גוט לאכט" (לפיד מתכנן והאלוהים צוחק, בפרפרזה על הפתגם האידישאי הידוע).

   

  גורם הבקי בנושא אמר הערב כי "אין שום סיכוי שנציגי ההקדשים יעברו בשתיקה על ההחלטה. כפי שהם נאבקו בעבר בהחלטה, הם ימשיכו במאבק - והנושא יוכרע בבית המשפט".

   

  הגורם הוסיף וציין כי מה שעומד מאחורי המאבק הוא לא רק כוח, אלא גם הרבה מאוד כסף. מתברר כי בעוד המדינה היא זו שמממנת מדי שנה את חגיגות ל"ג בעומר, הכסף שמועבר כתרומות למקום, מתחלק על ידי ההקדשים השונים שמסרבים מזה שנים לוותר על מעמדם ההיסטורי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי מנדלבאום
  המבקר קבע כבר לפני חמש שנים כי האתר אינו ערוך לקליטת המוני המאמינים הפוקדים אותו
  צילום: אלי מנדלבאום
  צילום: אפי שריר
  קבר הרשב"י
  צילום: אפי שריר
  מומלצים