שתף קטע נבחר

אמו של החרדי העצור: בני שמע שבצבא מתקלקלים

היא לא הגיעה להפגנה למען בנה שנכלא לאחר שהתחמק מזימונים לצבא, אבל מירי א' משוכנעת שבנה העילוי צדק בהחלטתו: "הוא בכה לאבא שלו שיחלץ אותו, ואמר לו: 'מנבלים כאן את הפה, אני לא יכול להחזיק מעמד". צה"ל בתגובה: "הוא לא התייצב להסדרת מעמדו, וטופל בהתאם לפקודות הצבא"

אתמול (ים ד') הפגינו מאות בחורי ישיבה מחוץ לכלא 6, שם כלוא משה בן ה-19 שסירב להיענות לצווי הזימון לצה"ל. אבל אמו לא מודעת לעוצמת הסערה שמחולל מעצר בנה ברחוב החרדי. מביתה שבקריית מלאכי אומרת מירי א', בראיון מיוחד ל-ynet: "בני חשש שאם הוא ייחשף לאווירה בצבא - הוא יהרוס את עצמו".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

ביום ראשון השבוע הגיע הבן משה לחופשה קצרה בביתו, מישיבת "נחלת אשר" הליטאית בפתח תקווה שבה הוא לומד. "מהצבא התקשרו קודם לוודא שהוא בבית", היא אומרת. "לא ידענו שבאותו הזמן הם כבר היו מאחורי הדלת, מחכים". בשעה שתיים וחצי בלילה נעצר הבן, "ומאז לא שמעתי ממנו כלום. התעדכנתי במה שקורה רק דרך הרב מהישיבה שלו".

 

"בעזרת השם יתברך נעמוד בניסיונות". הרב אוירבך מגיע לבקר את בחור הישיבה משה א' בכלא 6 (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
"בעזרת השם יתברך נעמוד בניסיונות". הרב אוירבך מגיע לבקר את בחור הישיבה משה א' בכלא 6(צילום: אחיה ראב"ד)

 

משה נשפט שלשום (יום ג') לארבעה-עשר ימי מחבוש בגין התעלמות מזימונים לצבא, ומירי מספרת כי בנה חשש מאוד מהגיוס, לאחר ששמע שבצבא "מתקלקלים". "ביום הראשון שם הוא בכה לאבא שלו שיחלץ אותו", היא מתארת בהתרגשות. "הוא אמר לו: 'מקללים כאן, מנבלים את הפה, אני לא יכול להחזיק מעמד".

 

"בירכתי את קצין העיר שיהיה לו בן כזה"

בני המשפחה החרדית המתגוררת בקריית מלאכי, לא הגיעו להפגנות הסוערות מחוץ לבית הכלא, ואינם מודעים לדברים שאמר לבנם מנהיג הפלג הליטאי-ירושלמי, הרב שמואל אוירבך – שעל פי הוראתו לציבור החרדי "שלא להתייצב בלשכות הגיוס כלל", נהג הבחור העצור.

 

אם החייל החרדי הכלוא: "חוששת שהם יציקו לו ויכריחו אותו לעשות דברים המנוגדים לאמונתו" (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
אם החייל החרדי הכלוא: "חוששת שהם יציקו לו ויכריחו אותו לעשות דברים המנוגדים לאמונתו"(צילום: אחיה ראב"ד)

 

"זה לא סתם בחור ישיבה", אומרת האם. "זה לא עניין של גאווה. הבן שלי, לפי מה שאמרו עליו בישיבה לפני כל המקרה, הוא עילוי. הוא בחור עדין ומוכשר. עם כל הכאב על האופן שבו התנהגו עמו בצבא, בירכתי את קצין העיר שיהיה לו בן כזה".

 

מירי מספרת בחשש כי בנה הכלוא אמור לעבור ניתוח בגבו בעוד שמונה ימים: "הבטיחו לי שהם ישחררו אותו עד אז, אבל אני דואגת. הוא סובל שם בינתיים מכאבים. אני לא יודעת מה מצבו הרפואי, וחוששת שהם יציקו לו ויכריחו אותו לעשות דברים המנוגדים לאמונתו. מקווה שהם לפחות יעמדו לפחות בהבטחתם".

 

"אני לא יכולה לשוחח ישירות עם הכלא - רק דרך קצין העיר, ואין לי אפילו אפשרות לבוא לבקר אותו. צריך לקבוע מראש, ואפשר לבוא רק עד ארבע, ואילו אני גרה בקריית מלאכי. בחיים שלי לא נסעתי באוטובוסים עד חיפה, אני לא יודעת מה לעשות".

 

האם הוסיפה: "אני רוצה שבכנסת יבטלו את החוק החדש. שיכבדו את אמונותיהם ואורח חייהם של הציבור החרדי, ויתנו לבני הישיבות להמשיך ללמוד תורה".

 

הרב אוירבך: "מתפלל שתתבטל הגזרה"

מוקדם יותר, מול שערי כלא 6 שבעתלית, הכריז הרב שמואל אוירבך כי הוא מתפלל "שתתבטל הגזרה... ושימשיכו,

שיהיו אלפי לומדי תורה בארץ ישראל. שיתנו ללמוד, להתעלות בקדושה ובתורה לקרב את הגאולה השלמה במהרה בימינו, אמן". הכרזה זו נעלה את עצרת המחאה ההמונית שהתקיימה אתמול (יום ד'), והיוותה עליית מדרגה במאבק החרדי נגד גיוס בחורי הישיבות.

 

נוכחותו של הרב אוירבך במקום הייתה חריגה ביותר, מאחר שהרב הישיש - ראש ישיבת "מעלות התורה" שבירושלים, ומנהיג הפלג הקיצוני-ליטאי "בני תורה" - לא מרבה לצאת את ביתו שבירושלים. ב"ביקור החיזוק" שערך אצל תלמיד הישיבה הכלוא, ביקש מהבחור שיברך אותו, ומסר לו ספר תורני וזר פרחים.

 

"בעזרת השם יתברך נעמוד בניסיונות", אמר הרב. "הקדוש ברוך-הוא ייתן בלב אחינו הטועים שגם יבינו... שאלה שעוסקים בתורה הם המחזיקים את כל ישראל. את כלל ישראל. הם הנשמה של עם ישראל..."

 

"שורה של צעדי מחאה בישראל ובעולם"

אנשיו של הרב כבר הודיעו כי הם עמלים כעת על שורה נוספת של מחאות בארץ ובעולם נגד מאסר בני הישיבות המסרבים להתייצב לזימונים. סגן עורך עיתון "הפלס" - ביטאונו של הפלג הליטאי-קיצוני - ציין כי במהלך העצרת עמדו אנשי הרב בקשר עם עסקנים חרדים ואדמו"רים בארץ ובעולם, אשר לדבריו "נחרדו לשמוע שבארץ ישראל עוצרים בחורי ישיבה בעוון לימוד תורה".

 

 

"הציטוטים והביטויים היו מאוד חריפים - מקומוניסטים ועד סטאלין", אומר ישעיהו ויין. "הם רואים את זה בצורה מאוד חריפה. אנחנו מתכננים שורה של צעדי מחאה בישראל ובעולם נגד המגמה החדשה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המלש"ב (מועמד לשירות הביטחון) המדובר לא התייצב בלשכת

הגיוס להסדרת מעמדו, ולפיכך טופל בהתאם לפקודות הצבא.

 

"עם פקיעת 'חוק טל", הוסיפו, "החל צה"ל בהליכי גיוס לכלל המלש"בים מחזיקי פטור 'תורתו אומנתו' המזומנים להשלמת הליכי הגיוס מתוקף חוק שרות הביטחון. כלל המלש"בים החרדים ששיתפו פעולה והסדירו את מעמדם לא גויסו, והם ממתינים להחלטת הדרג המדיני. מלש"בים שקיבלו זימונים וצווי התייצבות ובחרו לא להתייצב בלשכות הגיוס, טופלו בהתאם לפקודות הצבא, כמו במקרה זה".

 

גורם בצבא הוסיף כי ככל חייל זכאי גם משה לביקורי רופא ולשיחת טלפון ביום.

 

  • בהכנת הכתבה סייע: יואב זיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
יציאה חריגה. הרב שמואל אוירבך מחוץ לשערי הכלא
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
"הציטוטים והביטויים היו מאוד חריפים - מקומוניסטים ועד סטאלין". בדרך להפגנה
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
"עליית מדרגה" ברחוב החרדי
צילום: עידו ארז
מומלצים