שתף קטע נבחר

בחור ישיבה: לא הגעתי לצו ראשון. מחכה למעצר

תלמיד ישיבה מספר כי חלף חודש מאז שסירב להופיע לצו האדום, והוא וחבריו מחכים שיעצרו אותם. בבית הרב אוירבך ממתינים לראות כיצד ינהג צה"ל בסרבנים. "הורים שואלים מה לעשות עם הילד, והתשובה קבועה: אם יעצרו - נלך לכלא אתו"

"אשמח ללכת לכלא, ואם אני אלך - גם הרב אוירבך ילך איתי", כך אומר ל-ynet בחור ישיבה, שבעקבות דבריו של הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הליטאי קיצוני, סירב להתייצב בבקו"ם להסדרת מעמדו. הבחורים שנענו לקריאתו של הרב ולא התייצבו בלשכת הגיוס, מוגדרים היום כמשתמטים, ויועברו לטיפולה של המשטרה הצבאית לאחר שלא התייצבו לצו האדום שנשלח לבתיהם.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

בבית הרב - מבכירי הרבנים הליטאים - ממתינים כעת בדריכות לראות כיצד ינהג צה"ל בסרבנים החדשים. מקורבי הרב ששוחחו עמנו, אמרו כי "השאלה כעת היא אם המשטרה הצבאית תבוא לעצור בחורים מתוך הישיבות, או לא. היה פרסום ששר הביטחון הורה לדחות את הגיוס, אך לפי מה שנאמר לנו מהצבא, לא ידוע על הוראה כזו. כל יום מגיעים אל הרב הורים מודאגים לשאול מה לעשות עם הילד שמקבל צווים, והתשובה של הרב קבועה: 'שום דבר, ואם יעצרו - אנחנו נלך לכלא אתו'".

 

"אם נהיה חזקים, הם יבינו שאין סיכוי"

הדברים מגיעים בעקבות החרפת התבטאויותיו של הרב אוירבך אמש (מוצאי שבת) אל מול סוגיית השוויון בנטל,

לאחר שנועד עם אחד ממנהיגי "העדה החרדית", הרב יצחק טוביה וייס. עצם הפגישה מוגדרת כמהלך המקצין את המאבק בגיוס. בין היתר, שוקלים הצדדים לקיים הפגנת המונים משותפת בעניין.

 

"זו גזירת שמד שהיא ב'יהרג ואל יעבור", מצטט היום (א') עיתון "הפלס", שופרו של חצר הרב אוירבך, את דברי הרב. "אם היינו חושבים להתפשר מול הגזירות, כבר היה אפשר לפני אלפיים שנה, ולא היינו צריכים את כל ההריגות והשמדות".

 

עוד מוסיף הרב, כי "כאשר מאיימים לקחת איזה בחור, זו לא הבעיה הפרטית של אותו בחור, זו בעיה של כלל ישראל. הם חושבים איך לבצע את זה על ידי התנכלות ליחידים, אבל זו לא בעיה פרטית של המשפחה או הבחור, אלא של כלל ישראל. כשיש עקירת דת כל אחד וכל יחיד שמנסים לפגוע בו ולקחת אותו - זה חלק מהשמד, חלק מעקירת הדת".

 

דברי הרב נאמרו אמש בבית מדרש הגר"א הצמוד אל ביתו שבשכונת שערי חסד בירושלים, בפני קהל של מאות מחסידיו. לדבריו, אין שום מקום לפשרות או שינוים מהמצב הקיים עד כה: "אסור לפתוח שום פתח", הכריז הרב, "ואם אנחנו נהיה חזקים, גם הם יבינו שאין להם שום סיכוי".

 

עוד מוסיף הרב ואומר "עכשיו שהגזירה מגיעה מהאחים הטועים. אבל לא יוכלו לעשות מאומה אם אנחנו נעמוד על נפשנו בכל החוזק, נכריז שהדברים ברורים כשמש, שזו גזירת שמד שהיא בייהרג ואל יעבור. אלה דברים פשוטים וברורים שלא יכול להיות קיום לדת אם לא יהיו הישיבות הקדושות, בלי כחל ובלי סרק ובלי שום הגבלות, שלא תהיה חס ושלום שום הווה אמינא ומחשבה כזאת שעוד כמה שנים צריך לצאת..."

 

"אני אשמח מאוד אם יבואו לעצור אותי"

משה, תלמיד באחת הישיבות הליטאיות המוכרות, מספר כי חלף חודש מאז שסירב להופיע לצו האחרון שהונפק לו: "מועד ההתייצבות שלי בצו אדום היה ב-ב' באדר (12/2). הייתי צריך להגיע לבקו"ם עד 6 בערב. מהצבא טלפנו להורים שלי הביתה ומסרו להם את זה. אני לא התייצבתי, ומאז גם לא שמעתי מהם כלום".

 

הוא מוסיף כי "כבר כשהגיע הצו דיברתי עם אבא שלי, שפנה אל בית הרב. והתשובה הייתה לא ללכת ולא להתייצב. למעשה כבר חודש אני במצב עריק. לא שמעתי מהם כלום מאז, אבל אני יודע שאני לא לבד. יש לי שכן חסיד ויזניץ' שגם הוא באותו מצב, כי גם שם האדמו"ר אמר לא להגיע".

 

אתה לא חושש ממעצר?

 

"להיפך, אני אשמח מאוד אם יבואו לעצור אותי. ישנם עוד בחורים במצבי שמחכים בדיוק לזה. הרב אוירבך גם ילך איתי. בינתיים אנחנו לא רבים, כמה עשרות בלבד. מי שקיבל צווים בחורף שלפני דברי הרב, כבר התייצב, אבל עכשיו לצווים הבאים המספרים ילכו ויגדלו".

 

מקורבי הרב הוסיפו כי המסר החדש שהציב הרב לציבור ההולכים אחריו הוא "ללא שינוי". "ומכאן כל הסכמה או פשרה למתווה כזה או אחר גם אם באופן חיצוני בלבד, מוכרז אצל הרב כשינוי שאסור בשום פנים ואופן להסכים אליו, 'ייהרג ואל יעבור', כדברי הרב".

 

לפני מספר חודשים הורה הרב אוירבך לבחורי הישיבות שלא להתייצב בלשכת הגיוס כלל, בעקבות "בדיקות המשפילות", כהגדרתם, שאולצו לעבור בבקו"ם, בדיקות שכללו בין היתר, בדיקת אשכים בידי רופאות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן שטלצר
החרפת התבטאויות. הרב אוירבך
צילום: חנן שטלצר
"הרב אוירבך יילך איתי לכלא"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים